Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Čtvrtek • 23.05.2024 - 09:01:11   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Program | Články
 

Ty nejzajímavější dokumenty najdete na Prima ZOOM

  Autor: TV Prima/satCentrum , e-mail: info@iprima.cz Přidané: 23.07.2023


Ty nejzajímavější dokumenty najdete na Prima ZOOM. Dokumentární skvosty pro vás: vezmeme vás do Pearl Harbor: Do útrob Arizony; budeme hodně cestovat a ukážeme vám Divoké Portugalsko; Sardinie: Kamenná archa; Divoké Shetlandy; poznáte Největší stadion na světě a ještě více unikátních snímků na Prima ZOOM.


Prima ZOOM – svět ještě více zblízka!

27. 7., 21.00 hod. – Pearl Harbor: Do útrob Arizony (1. část)

Vydejte se do nitra lodi, kvůli které vstoupily Spojené státy americké do druhé světové války a ovlivnily její výsledek. Tragédie plavidla USS Arizona přiměla milióny Američanů mobilizovat síly a bránit se imperiálnímu Japonsku i jeho spojencům. Sedmdesát let po útoku na Pearl Harbor se historikové rozhodli prozkoumat zatopené interiéry. Loď je jako jeden velký hromadný hrob. Žádný potápěč nesmí dovnitř. Průzkum tedy probíhá pomocí speciální techniky, která nenaruší klid tohoto posvátného místa. Ve filmu nechybí ani dosud nezveřejněné záběry Arizony před útokem nebo rozhovory s těmi, kteří přežili. Sledujte historické okolnosti vedoucí k útoku a to, jak tento útok ovlivnil dějiny.


27. 7., 22.00 hod. – Divoké Portugalsko

Objevte zajímavá divoká zvířata a nezkrotnou krajinu Portugalska, které tvořily dějiny rušného centra celosvětového obchodu. Projděte celou zemi od lesů po pobřeží a pokochejte se majestátní krásou místních divokých koní, jeřábů, tuleňů nebo plameňáků. Portugalsko bývalo významnou a silnou mocností, která spojovala starou Evropu s novými světy. Dějiny celé země jsou úzce spjaté s její krajinou a divokými zvířaty, která v ní žijí. Jedinou národní přírodní rezervací se prohání jedinečné plemeno divokých koní. Jeho zástupci jsou patřičně malí, ale zároveň dostatečně odolní na to, aby dokázali v minulosti provázet portugalské průzkumníky a objevitele na jejich zaoceánských plavbách do všech koutů světa. V dnešní době se moře u západního pobřeží Nazaré stalo rájem surfařů, kteří sem přijíždějí za největšími vlnami na světě. A přesto se hluboko pod rozbouřenou hladinou křehcí mořští koníci drží hustého porostu chaluh. V dobře chráněných zátokách izolovaných portugalských ostrovů našli útočiště ohrožení tuleni. Jako na Marsu rudou krajinou ostrovů Desertas se prohánějí největší slíďákovití pavouci světa, loví ještěrky a někdy se dokonce vrhnou i proti sobě navzájem. Ale největší místní přírodní podívanou zůstává migrace milionů ptáků, kteří se tady zastavují, aby si odpočinuli během dlouhé cesty ze Skandinávie do Afriky. Břehouš černoocasý, tenkozobec opačný, sup či pestře zbarvený plameňák sbírá síly nebo se rovnou ubytuje na celou zimu v této zemi na úplném kraji Evropy. V divokém Portugalsku, které je křižovatkou mezi severem a jihem, pevninou a mořem.


29. 7., 20.00 hod. – Sardinie: Kamenná archa

Před více než 40 miliony let se Sardinie odtrhla od jižního okraje Evropy a pomalu se přesunula směrem k Africe. Během svízelného a pohnutého putování se na tuto „kamennou archu” nalodilo mnoho různých „pasažérů”. Nový přírodovědný dokumentární film odhaluje, jak se ze Sardinie stal domov velké škály divokých zvířat, na které nikde jinde nenarazíte.


29. 7., 21.00 hod. – Divoké Shetlandy

Divoké Shetlandské ostrovy na sever od Skotska jsou domovem výrů a puštíků a vzácných buřňáků. Během zimy odhodlaně přestávají silné bouře, které nemilosrdně bičují Atlantik. Když se dny prodlouží, shromáždí se po tisících na vysokých skalních věžích na pobřeží. Odtud se vrhají po hlavě do hloubky 25 metrů, kde se potápějí pod hladinu Atlantského oceánu za potravou. Sledujte, jak to dokážou, a nechte se přitom okouzlit dechberoucí krajinou divokých ostrovů.


29. 7., 22.00 hod. – Zapomenuté tábory Třetí říše

Věděli jste, že během druhé světové války stál na britském území nacistický koncentrační tábor? Pravdou je, že takových nečekaných a překvapivých míst, bylo ještě více. Kromě táboru Sylt na ostrově Alderney v Lamanšském průlivu existoval také Flastad v Norsku nebo Säuferwasser v Polsku. Ale i na ně historie zapomněla. Jedině díky historikům byly tyto nacistické tábory znovu objeveny 76 let po osvobození Spojenci. A spolu s nimi vychází na světlo světa také skutečný rozsah Hitlerových každodenních zvěrstev a hrůz. Vězni těchto táborů nuceně pracovali na obrovských ambiciózních projektech Třetí říše, které patří k největším stavbám 20. století. Jejich pozůstatky často dodnes vyčnívají z krajiny. Anglosaský tábor se podílel na stavbě masivního vojenského opevnění známého jako Atlantický val. Norské tábory jako ten ve Flastadu stavěly nedobytné a neproniknutelné pevnosti nebo arktickou dálnici přezdívanou „krvavá cesta”. A koncentrační tábory v polské částí Slezka započaly konstrukci mysteriózního a nakonec nedokončeného projektu Riese. Po těchto hrůzách už dnes nic nezbylo. Byly zapomenuty. Ale ne navždy.


30. 7., 22.00 hod. – Největší stadion na světě

V srdci kalifornské metropole Los Angeles neohrožený tým odvážných stavitelů a ocelářů bojuje proti závratným výškám, spalujícímu slunečnímu žáru a bleskovým povodním. Jejich úkolem je postavit Stadion SoFi za 2,5 miliardy dolarů. Tento nový losangeleský super stadion musí být dost velký na to, aby dokázal pojmout hned dva prominentní týmy americké národní fotbalové ligy – Rams a Chargers – a zároveň hostit zahajovací ceremoniál olympijských her v roce 2028. Má to zkrátka být nejmodernější stavba ze všech. Ale inženýři musejí nejprve zajistit, aby dokázala vzdorovat možnému zemětřesení. Teprve pak můžou nechat vylít desítky milionů kubíků betonu, vztyčit 66 tisíc tun oceli a nainstalovat více než 300 speciálních střešních panelů, ze kterých poskládají největší střechu svého druhu. A na to všechno mají pouhých čtyřicet měsíců. Až bude dokončena, stane se tato stavba největším sportovním stadionem na světě. Oba fotbalové týmy mezitím čelí vlastním specifickým překážkám, spojeným s přesunem veškerých svých každodenních aktivit. Nenechte si ujít vzrušující podívanou ve speciální celovečerní epizodě spadající pod oblíbený seriál Výstavba obrů.


Poznávejte svět s Prima ZOOM!.


www.prima-zoom.cz – unikátní on-line magazín: základní info, program, aktuality, fotografie, zajímavé články, a ještě něco navíc.


Filip Budák, Marketingový a PR konzultant, SOLOOTIONS powered by FTV Prima, 22. 7. 2023


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
28.07.2023 • O víkendu vrcholí Tour de France Femmes a dva tenisové turnaje
22.07.2023 • Tour de France Femmes – rozhodne Col du Tourmalet?
16.07.2023 • Užijte si unikátní dokumenty 29. týdne na Prima ZOOM
10.07.2023 • Všetky zápasy najvyššej slovenskej futbalovej ligy aj naďalej exkluzívne na Voyo
08.07.2023 • Odhalte v sobě inspektora Šikulu: Lekce od kultovního detektiva v podobě klasického rodinného seriálu
07.07.2023 • Červenec na CBS Reality

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist