Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 25.06.2024 - 17:03:49   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

ČT art vstupuje do druhé dekády vysílání, novou sezonu zahájí oblíbeným Týdnem dárků

  Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 30.08.2023


Přímý přenos multižánrového koncertu, divadelní inscenace Každý má svou pravdu nebo zahajovací koncert festivalu Dvořákova Praha – to je jen část mimořádného programu, který od prvního zářijového pátku nabídne divákům kulturní stanice ČT art. Do tradičního Týdne dárků se dostalo i první uvedení snímku o historii barrandovských ateliérů či televizní premiéra dokumentu Zkouška umění.


V podzimním vysílacím schématu Artu najdou své místo také cykly o poválečné architektuře, výrazných hudebnicích i o třicetileté existenci Dejvického divadla.

„Před deseti lety jsme divákům slíbili kulturní stanici, která se nebude bát experimentovat, bude ambiciózní a ve vysílání nabídne novinky, které jiné televizní kanály nejsou ochotny dávat na obrazovky, protože si nejsou jisti výsledkem. A naše slovo jsme dodrželi. Jsem přesvědčený, že právě díky tomu se Art dlouhodobě řadí k nejlépe hodnoceným programům na českém televizním trhu a ročně oslovuje přes pět milionů lidí,“ bilancuje generální ředitel České televize Petr Dvořák a jeho slova doplňuje výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl: „Posledního srpna roku 2013 dostala kultura svůj ucelený prostor v hlavním vysílacím čase a už se neprosí o možnost přisednout si alespoň na kraj nočních časů, aby si formálně odškrtla další veřejnoprávní čárku.“


Týden dárků odstartuje multižánrový koncert

Desetidenní oslavy desetiletého výročí začátku vysílání započne prvního září ve 20:15 hodin ČT art přímým přenosem koncertu z pražského klubu Doupě, během něhož vystoupí na dvě desítky interpretů, mezi nimi i David Koller, PSH, Dagmar Pecková, Adam Plachetka, Štefan Margita, Kamil Střihavka nebo Lenka Dusilová.

Jedním z řady dárků bude také premiéra dokumentu o devadesátileté historii barrandovských ateliérů nazvaná Kouzelný kopec. Herecké i režisérské osobnosti Iva Janžurová, Jan Kačer, Jaromír Hanzlík, Hynek Bočan či Karel Smyczek vzpomínají na natáčení významných titulů z jejich filmografií a tuzemské kinematografie. „Klíčem k vyprávění nebylo hledat nejstěžejnější období, ale důležité tvůrce a hybatele barrandovského dění, na jejichž mikro příbězích a osudech jsme chtěli příběh slavných ateliérů odvyprávět,“ upřesňuje režisér a scenárista snímku Roman Vávra. Snímek uvede Art v sobotu 9. září ve 20:15 hodin.


Podzim nabídne historii Dejvického divadla i cyklus na námět Vladimira 518

Třicet sezón Dejvického divadla zmapuje třináctidílný cyklus zahrnující rozhovory s bývalými i současnými členy souboru, stejně jako ukázky z legendárních inscenací. „Není to žádný kompilát něčeho, co už bylo o Dejvickém divadle napsáno nebo natočeno. To je na celém cyklu to nejcennější,“ přibližuje kreativní producent Ivo Kristián Kubák. „Míra otevřenosti byla velká a myslím si, že patří k našemu divadlu. Tak to bereme, a tak se k sobě i chováme,“ dodává herec Ivan Trojan. Úvodní díl cyklu Dejvické divadlo odvysílá Art 14. září. Ten zároveň nabídne 5. září večer i přímý přenos divadelní komedie Každý má svou pravdu, kterou má dejvická scéna na repertoáru od konce loňského dubna.

Osm dílů o výrazném období dějin československé architektury dokumentujte nová série, jejíž tvůrci se snažili o komplexní pohled bez ideologických předsudků. „Seriál Architektura 58–89 pokrývá ty nejdůležitější, ale zároveň také nejzajímavější a třeba i opomíjené stavby. Zdokumentováno máme například bourání Transgasu na pražských Vinohradech nebo telefonní ústředny v Dejvicích,“ říká autor námětu a hudebník Vladimir 518. „S kameramanem Jiřím Málkem jsme věděli, že abychom o těch stavbách mohli něco říct, musíme s nimi strávit nějaký čas jen tak. Pobýt v nich. Všímat si detailů,“ vysvětluje dále režisér cyklu Jan Zajíček.

Různé pohledy na hudbu, tvorbu a jiná témata přinese divákům osmidílný dokument Muzikantky. V každé epizodě představí tři umělkyně. „Je to intimní vhled do života čtyřiadvaceti muzikantek, jež jsou jakýmsi reprezentativním vzorkem velmi obsáhlého a stále sílícího proudu žen, které se v Česku rozhodly vyjadřovat k životu pomocí hudby a někdy i autorského textu,“ říká režisérka cyklu Dagmar Smržová.

V premiéře se na programu ČT art objeví i celovečerní portrét Inža – zvukový mistr Ivo Špalj. „Narodil jsem se ve Strakonicích. V mém dětském věku tam tehdy byla dvě kina, ve kterých jsem byl stálým návštěvníkem. Žádný film jsem nevynechal. Dokonce mě v jednom z těch biografů i zamkli,“ vzpomíná na první setkávání s kinematografií hlavní protagonista snímku Ivo Špalj. Dokumentaristé v samostatných titulech připomenou také spisovatele Ladislava Fukse, malíře Maxe Švabinského a Bohumila Kubištu nebo herce Arnošta Goldflama. Poprvé se na televizních obrazovkách objeví i dokument Sny o toulavých kočkách, věnovaný světoznámému ilustrátorovi Petru Sísovi.


Na plovárně oslaví devítistou epizodu

Už 25. října přivítá Marek Eben ve své talk show Na Plovárně jubilejního devítistého hosta. Bude jím herec a muzikant Russell Crowe. Příští rok v lednu pak pořad oslaví dvacet pět let od uvedení prvního půlhodinového rozhovoru. „Nejdelší rozhovor před kamerami jsem vedl jednak s Quincy Jonesem, což je regulérní genius, který produkoval nejslavnější alba Michaela Jacksona, a jak se ukázalo, je nejen skvělý muzikant, ale taky vynikající vypravěč. A pak s Ivanem Passerem, režisérem a scenáristou, kterého bych dokázal poslouchat celý den. Byli to ostatně jediní dva hosté, na které jsme potřebovali udělat Plovárny dvě, protože cokoliv vystřihnout by byl hřích,“ konstatuje moderátor Marek Eben.

ČT art vedle zprostředkovaných kulturních zážitků ve svém programu nabídne hned první zářijový víkend také návštěvu několika vybraných muzeí a galerií v Praze, Brně a Ostravě, a to pro zájemce zdarma.


Filip Platoš, zástupce tiskové mluvčí, Česká televize, 29. 8. 2023


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
01.09.2023 • Deset let zábavy, vzdělávání i dobrodružství. Déčko slaví kulatiny
31.08.2023 • RTVS odštartuje september novinkami aj premiérovými epizódami obľúbených relácií
29.08.2023 • Česko Slovensko má talent přináší světové talenty už po jedenácté
28.08.2023 • RTVS si v televíznom aj rozhlasovom vysielaní pripomenie 79. výročie začiatku SNP aj Deň Ústavy SR
28.08.2023 • Pojďte do toho naplno s Prima ZOOM!
26.08.2023 • Mění se svět a mění se i školy. Dokumentaristé v novém cyklu České televize zjišťují Jak se dělá dobrá škola

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist