Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 18.06.2024 - 00:11:25   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Nový cyklus V širších souvislostech, televizní premiéra tragikomedie Velké nic i seriál Jana Hřebejka. Startuje dokumentární podzim na ČT

  Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 04.09.2023


Do Indie s hercem Jiřím Dvořákem, na Slovensko v seriálu Jana Hřebejka či do pěstounských rodin po celém Česku – cestovat na různá místa za rozmanitými příběhy a tématy budou premiérové hrané i dokumentární seriály. Na obrazovkách České televize startují již v září spolu s portréty osobností, cyklem z armádního prostředí nebo pořady připomínající významné události české historie.


Už první zářijové pondělí začne Jednička vysílat šestidílný časosběrný snímek Děti narozené dvakrát (ČT1, 4. 9., 21:55) o osudech několika rodin, které se rozhodly pro náhradní rodinnou péči. „Do projektu jsem vstupovala i přes rozsáhlé rešerše s představou, že primárním problémem náhradní rodinné péče je nedostatek pěstounů a zájemců o náhradní rodičovství vůbec. Také financování a spousta opuštěných dětí. Mýlila jsem se ve všem. Realita ukázala, že vinou nastavených a nastavovaných pravidel – od nejednotných školení přes nastavené formální procesy až po rozhodování soudů – společnost o úžasné náhradní rodiče přichází,“ říká režisérka Šárka Maixnerová.

Zcela nová dokumentární řada V širších souvislostech přinese každý týden (ČT2, od 5. 9.) dva pořady otevírající témata současné české společnosti. Podílet se na nich budou etablovaní dokumentaristé, ale i zástupci nastupující generace. Během září uvede dokumenty Byznys s nadějí Natálie Císařovské, Poslední podzemí režiséra Vojtěcha Lička, V zajetí pornografie pohledem Filipa Křivánka, Svět podle Kašpara Jitky Štěpánkové a Petra Rouska, Žít v nezisku scenáristky a režisérky Markéty Oddfish Nešlehové a Mendel na pitevním stole Michaely Rozbrojové.

Unikátní portrét Poslední mohykán Pavel Rychetský (ČT2, 5. 9., 21:00) natočila scenáristka a režisérka Jolana Matějková. Vyprávět bude nejen český disident, ale i jeho souputníci, kteří mu byli nablízku v různých etapách života. Scenáristka a režisérka Eva Tomanová v dokumentu Pochval mě! (ČT2, 26. 9., 21:00) ukáže na příbězích čtyř hrdinů motivace, které člověka vedou k mnohdy nereálným aspiracím. Zamýšlí se také nad tím, nakolik je proces k dosažení ideálů zrádný.

V tuzemské premiéře uvede Dvojka slovenský seriál Iveta (ČT2, 6. 9., 22:30) režiséra Jana Hřebejka o lidech, předsudcích, životě, lásce, splněných i nesplněných snech. Jeho scenárista Petr Kolečko k němu říká: „Příběh je volně inspirovaný mojí ženou Anetou. Holka z industriálního města se i se svými problémy dostane do světa top modelingu. Děj se odehrává na Slovensku ve městě Trebišov. V seriálu najdete romskou tematiku. Někdo říkal, že to je takový slovenský MOST!, byť si myslím, že je to jinak postavené. Jan Hřebejk natočil Ivetu moc hezky.“

Dokumentární tragikomedie režisérů Marie Pecháčkové a Víta Klusáka Velké nic (ČT2, 19. 9., 20:00) bude vyprávět o českém pojetí pandemie covid-19. Filmový štáb po dva roky sledoval, jak se česká společnost poprala s globálním fenoménem viru, který zastavil svět. Sbírali stěží uvěřitelné příběhy i krásu a hojivost bezčasí a film se tak stává nečekaně úsměvnou zprávou o společnosti v bezprecedentní zkoušce.

S hercem a průvodcem Jiřím Dvořákem čeká diváky cesta za Hledáním ztracených světů, a to do Indie (ČT2, od 6. 9.), s Jakubem Vágnerem za Českými rybími legendami (ČT2, od 7. 9.) a v cyklu Davida Síse a Jana Sládka se dozví zájemci o meteorologii více o Českém počasí (ČT2, od 7. 9.). Na Moravu i do zahraničí zamíří Milovníci vína (ČT1, od 9. 9.) a Za oponu přírody (ČT2, od 9. 9.) pak oslovení vědci, oborníci na faunu i flóru. Klenoty příhraničí (ČT2, od 10. 9.) se budou věnovat historickým událostem a fenoménům, Československý vesmír (ČT2, od 14. 9.) přiblíží dějiny, současnost i budoucnost putování vesmírem a Ivana Jirešová a Martin Písařík se v premiérové řadě Bedekru vypraví do Španělska. (ČT2, od 21. 9.). Za jednotlivými složkami armády a náplní jejich práce se podívá ve čtyřiadvaceti dílech seriál s vojenskou tematikou Perimetr, který vzniká ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR.

V Den české státnosti 28. září uvede Dvojka dva dokumentární filmy: Ve službách králů o historii chovu koní Habsburské dynastie i jejich současného využití na královských dvorech a Až zařve lev, který na základě četných historických rešerší znovu otevírá téma staré více než sedm set let.


Tiskové oddělení České televize, 4. 9. 2023


Poznámka satCentrum:

Přehled premiérových pořadů naleznete v sekci Bonus na stránce TV program na webu satCentrum.  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
05.09.2023 • RTVS zaujala divákov počas víkendu zábavou a politickou diskusiou aj v súboji s konkurenčnými novinkami
04.09.2023 • Česko Slovensko má talent si včera zaplo až 715-tisíc divákov
02.09.2023 • Show Jana Krause – 6. 9. 2023
01.09.2023 • Deset let zábavy, vzdělávání i dobrodružství. Déčko slaví kulatiny
31.08.2023 • RTVS odštartuje september novinkami aj premiérovými epizódami obľúbených relácií
30.08.2023 • ČT art vstupuje do druhé dekády vysílání, novou sezonu zahájí oblíbeným Týdnem dárků

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist