Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Čtvrtek • 23.05.2024 - 08:26:41   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Program | Články
 

Poznávejte svět díky Prima ZOOM

  Autor: TV Prima , e-mail: info@iprima.cz Přidané: 11.09.2023


Poznávejte svět ve 37. týdnu! Dokumentární skvosty pro vás: ukážeme vám Život římského legionáře; podíváme se na Posvátná místa II; vydáme se do Království ledních medvědů; skrytý boj špionů odhalí seriál Tajná válka; naservírujeme vám dva zajímavé české dokumenty Baron Kraus a Zloděj spánku a ještě více unikátních snímků na Prima ZOOM.


Prima ZOOM – svět ještě více zblízka!

11. 9., 22.00 hod. – SLS: Megaraketa NASA

Nová vesmírná raketa SLS (Space Launch System), kterou postavila NASA, je největší a nejsilnější v dějinách lidstva. Tento dokumentární film z produkce britské BBC přináší příběh o překonání neuvěřitelných problémů, jež předcházely jejímu dokončení. Vyprávějí ho inženýři, kteří pomáhali raketu SLS vyvinout. Zkonstruovat megaraketu, jež dostane člověka zpátky na Měsíc, nebylo nic jednoduchého. Ale rozhodně se to nakonec vyplatí.


11. 9., 23.00 hod. – Jak funguje vesmír IV (Jak vesmír stvořil vaše auto)

Odhalte neuvěřitelný „životní příběh“ materiálů, ze kterých je sestrojeno vaše nové auto. Železo v podvozku, zlato ve stereu i měď v elektronických obvodech vděčí za svou existenci bouřlivým kosmickým událostem, které se odehrály před mnoha miliardami let, mnoho miliard kilometrů daleko. Důležitou roli přitom sehrály vybuchující hvězdy, kosmické paprsky a největší exploze od „velkého třesku“; a kdyby nebylo prvních rostlin a obřího asteroidu, jenž zahubil dinosaury, nemohli byste si dneska ráno auto ani nastartovat. Pod jeho kapotou se totiž ukrývá tajemství toho, jak funguje vesmír. Čtvrtá řada fascinujícího stejnojmenného seriálu prozrazuje také, proč je Země zlým dvojčetem Venuše, co se ukrývá v nitru monstrózní černé díry uprostřed Mléčné dráhy nebo jak vypadá podivuhodný okraj naší Sluneční soustavy.


12. 9., 20.00 hod. – Život římského legionáře (1. část)

V dávných dobách bylo římské vojsko považováno za naprosto neporazitelné. Velkolepé úspěchy na bitevních polích byly triumfálně vybojovány díky úsilí výjimečně silné římské armády. K nejlepším jejím jednotkám jednoznačně patřila těžká pěchota. Legionáři, jak se těmto jednotkám říkalo, byli nesmírně schopní, disciplinovaní a naprosto neohrožení – takřka jako mytičtí hrdinové. Přesto šlo o obyčejné muže z masa a kostí. Jaký byl jejich život? Jaký typ muže se stával legionářem? Jakým způsobem legionáři žili a o čem snili? Co je spojovalo tak nerozlučně, že byli ochotni riskovat život pro ostatní vojáky? Díky objevům starověkých římských vojenských táborů v různých koutech Evropy dnes odhalujeme nové poznatky o životech jejich obyvatel. Nevyčíslitelně cenné historické artefakty, jako jsou staré zbraně, útržky oblečení, nebo dokonce osobní korespondence, nám přibližují dávný život a prostředí antického světa. Vydejte se spolu s námi na archeologická naleziště ve skotském Vivolandu nebo do římském čtvrti ve francouzském Lyonu. A odhalte skutečné muže ukryté pod brněním legendárních římských legií.


12. 9., 21.00 hod. – Posvátná místa II (Nacistické mýty)

Po celém světě najdeme místa s bohatou a zajímavou historií. V pokračování historického dokumentárního seriálu Posvátná místa se vydáme po stopách skutečného krále Artuše a odhalíme pravdu o starověkém Sasku, které rituálně uctívali pomýlení nacisté. Většina historiků se domnívá, že král Artuš je pouhým hrdinou z mýtů a legend. Ale nově objevené historické důkazy naznačují, že by nemuseli mít pravdu. Podle těchto vzrušujících poznatků jsou mýty možná založeny na pravdě. V německém Teutoburském lese leží posvátné místo, které nacisté mylně považovali za centrum starého germánského náboženství. Sledujte, jak odborníci nemilosrdně rozdrtí chybné ideologické teorie zaslepených fanatiků a odhalí skutečnou podstatu starých Sasů. V pokračování mini série Posvátná místa vyrazíme také na Camino de Santiago – pouť do svatyně svatého Jakuba v Santiagu de Compostela ve Španělsku, kterou každoročně podstupují tisíce věřících. A zjistíme, že by mohla mít pohanské počátky. Nesmí chybět ani tajuplní staří Mayové a jejich impozantní stavby, určené k pozorování oblohy, jež jsou podle nových výzkumů zřejmě důmyslně propojeny s rozsáhlými podzemními jeskynními systémy. Nenechte si ujít nová odhalení a fascinující tajemství Posvátných míst.


13. 9., 23.00 hod. – Lovci tanků (1. díl)

Lovci tanků jsou dokumentární seriál, který se zaměřuje na každodenní starosti i radosti dvou chlapů s ocelovým srdcem, co se specializují na opravu a prodej vojenské techniky z období druhé světové války. Mathieu a Frédéric křižují celou Evropu a loví nejen tanky. Připojte se k Lovcům tanků na jejich dobrodružné cestě po všech koutech celé Evropy. Mathieu a Frédéric se specializují na opravu a prodej vojenské techniky z období druhé světové války. Vyhledávají a odkupují staré, bojem ošlehané tanky, obrněná vozidla i armádní džípy, aby je po patřičných úpravách mohli následně nabídnout svým nadšeným klientům. Každodenní starosti a radosti dvou chlapů s ocelovým srdci spočívají v přehrabování starého železa i organizování velkých aukcí. A pro pořádně nabušený deal jsou ochotni udělat prakticky cokoliv.


15. 9., 21.00 hod. – Říční monstra VIII (Mořský démon)

Ať už jde o monstrózní žraloky nebo smrtelně nebezpečné sumce, jeho nová dobrodružství jsou stejně odvážná a pozoruhodná jako obvykle. Jeremy se vrací v pokračování oblíbeného seriálu Říční monstra. Znovu cestuje po celém světě a odhaluje zabijáky ukryté pod hladinou, zkoumá daleké vulkanické ostrovy a potápí se až na dno oceánů. Jeremy Wade a jeho tým odvážlivců mají bohaté zkušenosti s natáčením na nejdivočejších řekách světa. Často dlouhé měsíce tvrdě dřou, aby se jim podařilo zachytit na kameru pouhých pár minut záběrů nejnebezpečnějších a nejopatrnějších sladkovodních potvor. Ale letos si vytyčili ještě náročnější úkol. V osmé řadě oblíbeného napínavého dokumentárního seriálu se Jeremy rozhodl opustit známé říční prostředí, které má tak rád, a zamířil na dosud neprobádaná místa – na otevřený oceán. Tváří v tvář rozbouřeným vlnám, hloubkovým mořským ponorům, extrémním setkáním člověka s obří rybou, k nimž v mnoha případech došlo vůbec poprvé. Podaří se jemu a jeho týmu ve zdraví přežít dosud největší dobrodružství?


16. 9., 20.00 hod. – Království ledních medvědů

Lední medvěd je jedno z nejznámějších a nejoblíbenějších zvířat. Ve volné přírodě žije na okraji světa v zamrzlém království, kde musí čelit hladovým dravcům i neúprosným živlům. Tento snímek přináší strhující dobrodružné příběh matky medvědice, která se tváří v tvář všem útrapám a pod světly polární záře snaží s láskou odchovat dvě malá medvíďata. Aby přežila, nezbývá rodině než vyrazit na náročnou osmdesátikilometrovou cestu mrazivou tundrou. Tam na ně číhají agresivní rosomáci, celé smečky vlků i cizí hladoví samci ledního medvěda, kteří by její potomky klidně sežrali. Dokument Království ledních medvědů přináší vzácný pohled do překrásného zamrzlého světa ikonických zvířat.


16. 9., 23.00 hod. – Tajná válka (Zvláštní výslechová skupina)

Skrytý boj špionů v týlu nepřítele během druhé světové války byl stejně urputný a vražedný jako boj vojáků na bitevním poli. Podívejte se na ty nejzajímavější špiony v britském seriálu. V první dílu zamíříme do roku 1942, kdy založili Britové v severní Africe speciální jednotku SIG, která měla plnit zvláštní úkoly za linií nepřítele. Jednotka byla vytvořena z britských vojáků, kteří uměli velmi dobře německy a kteří ve velké většině měli židovské kořeny. Většina z nich měla zkušenosti s nacistickým chováním k židovskému obyvatelstvu. Oficiální název skupiny byl Zvláštní výslechová skupina. Zkratka jednotky byla SIG. Jednotku tvořilo 40 mužů a byla v činnosti pouhých šest měsíců. Přesto se zapsala do historie. Důvodem zániku jednotky bylo to, že takřka všichni její členové zahynuli. V březnu 1942 byl vznikem jednotky pověřen kapitán Herbert C. A. Buck, který sám nedávno díky své perfektní němčině unikl z německého zajetí. Jeho zkušenosti z úniku přivedly britské velitele k myšlence vytvořit jednotku, jejíž členové budou schopni splynout s německým prostředím a v týlu nepřítele páchat speciální diverzní akce. Buck začal verbovat lidi v 51. středovýchodním britském komandu, v československém praporu a ve zbytcích cizinecké legie. Naverbovaní příslušníci SIG prošli perfektním výcvikem, který byl zaměřen především na splynutí s prostředím Rommelových afrických jednotek. Členové jednotky museli nejenom perfektně ovládat němčinu, museli i znát německé zvyky, způsoby oblékání a chování. Jejich výbava šla do takových detailů, že měli u sebe i falešné dopisy od německých žen. Pro ověření funkčnosti výcviku byli členové jednotky nejprve nasazeni mezi německé zajatce. Když se v tomto prostředí osvědčili, velení začalo uvažovat o jejich první významné akci. V červnu 1942 způsobovaly spojencům těžkou hlavu německé nálety na britské zásobovací trasy. Proto se přišlo s plánem, kdy měla jednotka SAS, za podpory právě SIG, zaútočit na německá polní letiště. Akce dopadla polovičním úspěchem. Ukázalo se, že německý zajatec, kterého dosud Buck považoval za spolehlivého a kterého využíval jako poradce ohledně německých zvyků, jednotku v průběhu akce zradil. V důsledku této zrady bylo zničeno pouze jedno ze dvou zamýšlených letišť. Jednotka se musela z německého obklíčení probít. Další úkol, kterým byla jednotka pověřena, byl útok na německé pobřežní dělostřelecké baterie u Tobruku v září 1942 v rámci operace Agreement. Ač jednotka při plnění svého úkolu uspěla, celá operace se zhroutila. V důsledku toho došlo k obklíčení jednotky a k jejímu následnému zničení v boji. Celou operaci přežilo šest lidí. To vedlo k rozpuštění jednotky a začlenění zbývajících členů do jiných jednotek.

Jedním z dalších špionů bude pravý James Bond. Ian Fleming se při psaní svých románů určitě nechal inspirovat setkáním s mužem, který celou válku vodil za nos německý Abwehr a poskytoval Britům důležité informace o německých záměrech. Tím mužem byl Duško Popov, Srb, který vyrůstal v Dubrovníku. Popov se narodil v místní bohaté rodině a bylo mu poskytnuto nejlepší zahraniční vzdělání. Při svých studiích v Německu se spřátelil se svým budoucím celoživotním přítelem Johannem Johnny Jebsenem, německým Dánem. Při těchto studiích se však také setkal s prvními projevy nacismu. V roce 1936, den poté, co obdržel diplom doktora práv, byl za stýkání s Židy zatčen gestapem. Právě Jebsen, který upozornil rodinu a vlivné přátele, docílil touto cestou Popovova propuštění a vyhoštění z Německa. Po této příhodě Popov poklidně žil v Dubrovníku. Jeho další život změnil opět Jebsen. Ten se mu v únoru 1940 přiznal, že pracuje pro Abwehr a nabídl mu spolupráci. Jebsen upozornil Popova, že toto je právě způsob, jak Němcům cílenými dezinformacemi uškodit. Popov souhlasil, a zároveň nabídl své služby také Britům. Ti na dvojitou hru přistoupili. Popov byl Němci úkolován, aby pod zástěrkou importu a exportu sháněl o Britech důležité informace. Ty mu ochotně předávali jeho britští šéfové z MI6. Abwehr byl spokojený, a tak byl Duško Popov brzy Němci vyslán do Lisabonu, tehdejšího evropského hnízda špiónů. V Lisabonu se Popov setkává se svým řídicím důstojníkem Abwehru, Karshoffem. Ten mu předal první německou mikrotečku a dotazníky k informacím, které měl Popov získat v Anglii. 20.12. 1940 Popov přilétá do Londýna a setkává se se svými šéfy z MI6. Další spolupráce byla pro Brity velmi přínosná, skrze Popova zásobovali Němce dezinformacemi, ze kterých byl Abwehr nadšený. Německé nadšení vyústilo v poslání Popova v roce 1941 do USA, kde měl získat důležité informace o Pearl Harboru a americkém námořnictvu. I když byli Američané MI6 upozorněni na důležitost Popova, byl to J. E. Hoover, kdo odmítl jakoukoli spolupráci s Popovem. Nevzal v potaz ani informace o Pearl Harboru. To způsobilo Popovovi problémy, protože nemohl získat žádné informace požadované Němci. Přesto se mu podařilo Abwehr přesvědčit, že je dál spolehlivý, a tak ho Němci dál využívali ohledně britských informací. To dalo Britům možnost zapojit Popova do plánu Fortitude, který byl přípravou pro vylodění v Normandii. Popov tak cíleně dál zásoboval Abwehr dezinformacemi. Na začátku roku 1944 byl v Lisabonu zavražděn Němci Popovův přítel Jebsen. Jebsen však Němcům nic neprozradil o Popovově skutečné roli ve špionážní hře. Díky této statečnosti proběhlo vylodění v Normandii bez neočekávaných překvapení. Popov se rozhodl svého přítele pomstít, a tak po válce v hodnosti plukovníka britské armády začal hledat Jebsenovy vrahy. Muže odpovědného za smrt přítele sice našel, nebyl ho však schopen zabít. Popovovi bylo uděleno britské občanství a Řád britského impéria.


17. 9., 22.00 hod. – Baron Kraus

Baron Kraus je životopisný snímek o zapomenutém českém géniovi. Astronom a popularizátor astronomie, mecenáš umění, průkopník letectví, tenisu, sportovec, šachista či hudebník. Ne, nemluvíme o Járovi Cimrmanovi, ale o skutečné postavě české historie, baronu Arturu Krausovi. Tento člověk totiž stál u založení Astronomické společnosti v českých zemích, jako jeden z prvních astronomů v Rakousku-Uhersku své poznatky předával dál veřejnosti skrze svoji astronomickou observatoř, po které provázel širokou veřejnost i školní skupiny. Svoji práci hlavně zasvětil pozorování Slunce a zakreslováním sluneční aktivity. Jeho zájem však nekončil pouze u astronomie, přispěl na stavbu Východočeského divadla v Pardubicích, nechal si přivést plány na tvorbu tenisového hřiště až z londýnského Wimbledonu a pomohl rozvoji tenisu v českých zemích. V jeho životě také sehrál velkou roli Ing. Jan Kašpar, kdy mu Artur Kraus dělal letového inženýra a významně mu pomohl, aby se jako první Čech vznesl k výšinám na svém upraveném letounu Bleriot XI.


17. 9., 22.30 hod. – Zloděj spánku

Hlavním tématem dokumentárního filmu Zloději spánku je problematika světelného znečištění a působení světla na spánek. Filmem nás provází dva hlavní odborníci, chronobioložka, přispívající hlavně znalostmi o spánku a působení světla na spánek a světlař, který nás seznámí se špatným a správným svícením. Další část je věnována např. vysvětlení cirkadiánních rytmů, hormonů spojených se spánkem, důležitosti střídání světla a tmy, vlivu světla na spánek, problematice světelného znečištění a správnému a špatnému svícení jak venku, tak v interiéru.


Poznávejte svět s Prima ZOOM!.


www.prima-zoom.cz – unikátní on-line magazín: základní info, program, aktuality, fotografie, zajímavé články, a ještě něco navíc.


Filip Budák, Marketingový a PR konzultant, SOLOOTIONS powered by FTV Prima, 10. 9. 2023

  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
08.09.2023 • Des: V hlavě sériového vraha
06.09.2023 • Dům snů: Vrcholy a pády Berlína po první světové válce
04.09.2023 • Rozjíždí se Evropská a Konferenční liga i s českými a slovenskými kluby. Nejbohatší zápasové pokrytí nabídnou stanice Sport1 a Sport2
03.09.2023 • Odstartujete školní rok cestou za poznáním prostřednictvím Prima ZOOM
01.09.2023 • Eurosport: O víkendu světový tenis a cyklistika
26.08.2023 • Poslední Grand Slam sezony: diváci Telly uvidí z US Open desítky zápasů

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist