Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 14.07.2024 - 13:23:27   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Pakety a stanice | Články
 

Satelitní alternativy k družicím Astra 1 na 19,2° východně: 16° a 9° východně - třetí část

  Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 14.05.2024


Příjem ze satelitu stále ještě může mnoho nabídnout. Tento článek představuje některé zajímavé alternativy k německým programům z družicového systému Astra 1 z orbitální pozice 19,2° východně. Které alternativy satelitních programů k družicím Astra 1 na 19,2° východně můžeme očekávat na orbitální pozici 39°, 42° a 52° východně, už ukázala
první část článku.


Ve druhé části článku jsme přinesli podrobnější pohled na různé programy a pořady, které lze přijímat satelitní parabolou z orbitální pozice 36° východně (Eutelsat 36B), z 28,2° východně (Astra 2E, Astra 2F a Astra 2G) a z 26° východně (Badr 8).

V dnešním už třetím pokračování se podíváme na satelitní příjem z orbitální pozice 16° východně (Eutelsat 16A) a 9° východně (Eutelsat 9B). se podíváme na satelitní příjem z orbitální pozice 16° východně (Eutelsat 16A) a 9° východně (Eutelsat 9B).

Většina satelitů disponuje několika zónami ozáření. To neznamená nic jiného, že většinou nemůžeme sledovat všechny kanály vysílané na satelitech, a to ani s velmi velkou parabolickou anténou. Také bychom měli mít na paměti, že na exotických satelitech můžeme objevit i mnoho rozhlasových programů, které nás rovněž mohou ponořit do zcela nových světů. Vyplatí se tedy to, že některá přijímací zařízení (komplety) lze rozšířit o další parabolu. Ať už jsou paraboly pevně nasměrovány na zajímavé družice nebo jsme se rozhodli pro antény multifeed nebo s rotátorem.


Eutelsat 16A na orbitální pozici 16° východně

Na orbitální pozici 16° východně umístěná družice Eutelsat nepatří zrovna k nejvýkonnějším satelitům. Jenže s parabolou průměru 90 cm je v nabídce stanic také dobrá. Na této pozici vysílají především programy pro oblast Balkánu a bývalé Jugoslávie. Sice je většina programů na družici Eutelsat 16A kódovaná, avšak i tady najdeme padesát televizních a více než šedesát rozhlasových programů, kdy se vyplatí, abychom svoji parabolu nasměrovali na tento satelit.

Na družici najdeme hned několik zvláštností, tak např. dva televizní programy chorvatské veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti HRT a ze Slovinska stanice TV Koper Capodistria a SLO TV3. Do našeho domova přinesou trochu atmosféry z dovolené. Stanice z Albánie, Černé Hory, Srbska a Bosny nám navíc umožní nahlédnout do každodenního života regionu, který je nejspíše známý z různých zpravodajských příspěvků. Pozoruhodné jsou i hudební stanice z oblasti Balkánu. Rozpětí hudebních žánrů sahá od folkloru, m. j. ze Slovinska a Rumunska, až balkánské populární hudbě, které se věnují hudební stanice m. j. z Bosny a Srbska. Především státní stanice z Albánie, Rumunska, Kosova a další nám rovněž umožní dozvědět se více o každodenním životě v těchto zemích. Přitom se tady musíme spolehnout hlavně na jazyk z obrazového materiálu.


Eutelsat 9B na orbitální pozici 9° východně – africké programy

Satelitu Eutelsat 9B, umístěném na orbitální pozici 9° východně, je ve srovnání s družicemi Hot Bird 13F a 13G na orbitální pozici 13° východně věnovaná menší pozornost. Neprávem, neboť satelit pouze v širokém svazku může nabídnout několik skutečných exotických programů, které lze v celé Evropě přijímat s malými anténami. Klíčovým slovem je Subsaharská Afrika. Mnoho let jsme při příjmu z Afriky byli odkázáni na velké paraboly v pásmu C, abychom přijímali televizní programy jižně od Sahary. Když se většinou jedná o státní stanice, představují velmi dobrý zdroj informací, abychom se něco mohli dozvědět o zemi a jejich lidech.

K africkým stanicím na orbitální pozici 9° východně patří RTB TV z Burkiny Faso, RTI 1 z Republiky Pobřeží slonoviny, ORTB TV z Beninu, ORTM 1 z Mali, RTS 1 ze Senegalu a Tele Sahel z Nigeru. Tři tyto africké země navíc zahájily vysílání svých národních rozhlasových programů na orbitální pozici 9° východně. Ve svých zemích původu není možné přijímat africké stanice vysílající na orbitální pozici 9° východně. Zóna ozáření tam nedosahuje. Toto vysílání asi sleduje několik cílů. Za prvé má oslovit diváky, kteří tak emigrovali zejména do Francie. Dále jsou většinou africké pakety placené televize sestavovány stále ještě v Evropě a jsou vysílány na družice, odkud je možný příjem pomocí afrických zón ozáření v cílových oblastech.


Eutelsat 9B na orbitální pozici 9° východně – evropské a další mezinárodní programy

Avšak družice Eutelsat 9B může nabídnout ještě více. Na ni můžeme najít m.j. všechny maďarské státní televizní a rozhlasové stanice. Přitom MTVA u svých programů poskytuje i verze pro zahraničí. Velká část vysílání je volně přijímatelná. Je málo obsahu kvůli chybějícím licencím nevysílá ze satelitu. Díky EbS a EbS+ se orbitální pozici nachází i dva kanály Evropské unie, kde se můžeme dozvědět aktuální zpravodajství z Bruselu. Tyto stanice jsou nabízeny téměř ve všech jazycích, běžně používaných v EU.

Na družici Eutelsat 9B můžeme dále sledovat verze francouzských privátních stanic M6, 6ter a W9, určené pro Švýcarsko a několik verzí čínské stanice pro zahraničí. Nabídku doplňují jednotlivé stanice z Řecka a mezinárodní kanály. Potenciálním cílem mohou být i oba transpondery americké vojenské stanice. Obvykle jsou kódované. Ale v minulosti byla někdy vzácná příležitost, abychom sledovali nekódované vysílání americké televize alespoň několik hodin. V poslední řadě je orbitální pozice 9° východně využívána pro distribuci signálu DVB-T na většinu italských vysílačů. K tomu se však využívá zvláštní standard, který s běžnými satelitními receivery nelze přijímat vůbec nebo jen velmi obtížně.


S využitím zdroje: Thomas Riegler, Digitalfernsehen.de, 11. 5. 2024, volně upraveno a doplněno


Pokračování:

V další čtvrté části tohoto článku se budeme bavit o družici BulgariaSat 1 na orbitální pozici 1,9° východně, dále o satelitu Express AM8 na orbitální pozici 14° západně a také o skutečné exotice na Intelsatu 20 na orbitální pozici 68,5° východně.


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
07.05.2024 • Satelitní alternativy k družicím Astra 1 na 19,2° východně: 36°, 28,2° a 26° východně - druhá část
30.04.2024 • Satelitní alternativy k družicim Astra 1 na 19,2° východně: 39°, 42° a 52° východně - první část
21.04.2024 • Max přináší podrobnosti o předplatném před spuštěním v Česku a na Slovensku
02.04.2024 • Skvělé filmy i dechberoucí dokumenty v dubnu na freeSATu
02.04.2024 • Skvělé filmy i dechberoucí dokumenty v dubnu na Skylinku
28.03.2024 • Telly přidává čtyři nové stanice, Warner TV i Sporty TV [ 1 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist