Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 23.06.2024 - 09:58:58   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

RTVS si pripomenie 100. výročie úmrtia Franza Kafku v televíznom aj rozhlasovom vysielaní

  Autor: RTVS , e-mail: info@rtvs.sk Přidané: 02.06.2024


3. júna 2024 uplynie presne 100 rokov od úmrtia jedného z najvýznamnejších prozaikov svetovej literatúry 20. storočia Franza Kafku. Tohto výnimočného a veľmi vplyvného autora si RTVS pripomenie v rozhlasovom vysielaní Rádia Devín množstvom rozhlasových hier a premiér viacerých publicistických cyklov a taktiež na televíznej Dvojke.


Franz Kafka bol významný spisovateľ židovského pôvodu, ktorý sa narodil a žil v Prahe. Jeho tvorba sa vyznačuje surrealistickými, grotesknými prvkami, ktoré zrkadlia vnútorné konflikty a absurdné situácie, s ktorými sa literárne postavy stretávajú. Hoci počas svojho života nebol Kafka veľmi známy, po smrti získali jeho diela veľký ohlas a výrazne ovplyvnili literatúru 20. storočia. Kafka písal prevažne v nemčine a jeho štýl i témy odrážajú pocity izolácie aj úzkosti, ktoré boli posilnené jeho komplikovaným vzťahom s rodinou a spoločenskými očakávaniami. Kafka pracoval ako úradník v poisťovni a písanie bolo pre neho často únikom z každodennej rutiny.


Dvojka

Dvojka venuje priestor geniálnemu Franzovi Kafkovi v pondelok 3. júna o 22.00 h. Televíznym divákom ponúknereprízu adaptácie slávneho románu Proces v réžii legendárneho Orsona Wellesa. Franz Kafka začal tento román písať v júli 1914, po zrušení zásnub však písanie prerušil, na krátko sa k nemu vrátil, ale napokon ho nedokončil. O jeho vydanie sa postaral Kafkov priateľ Max Brod, ktorý proti želaniu samotného autora, aby román a iné nevydané písomnosti spálil, urobil presný opak. Rukopisy nespálil a Proces v roku 1925 vydal.


Rádio Devín

Rádio Devín pri príležitosti 100. výročia úmrtia Franza Kafku pripraví do vysielania niekoľko premiér. V týždni od 3. do 7. júna o 09.10 h v relácii Ranné ladenie to bude publicistický cyklus, ktorý pripraví redaktorka Elena Seber. 2. júna 2024 o 16.30 h odvysiela premiérus názvom Život plný zápasov. Pôjde o spomienky Maxa Broda na Kafku so zameraním na prvé i posledné roky ich vzácneho priateľstva. V sobotu 8. júna o 22.30 h v relácii Medzi hlasmi pripomenie Dušan Taragel tvorbu Franza Kafku. Úryvky z diel Premena a Proces budú čítať herci Peter Rúfus, Miroslav Kolbašský a Zuzana Šimová.

Rádio Devín ponúkne poslucháčom zo Zlatého fondu Slovenského rozhlasu a RTVS aj nasledovné dramatizované diela. Počas piatich dní od 3. do 7. júna o 06.00 h v Čítaní na pokračovanie Kafkove Poviedky, ako napr. V trestaneckej kolónii, Ortieľ a Umelec hladovky a o 18.30 h to budú Kafkove Listy Milene. Práve Milena Jesenská bola jeho blízkou priateľkou. Rádio Devín ponúkne svojim poslucháčom výber z ich korešpondencie. Počas týchto piatich dní večer o 22.30 h relácia Čítanie na pokračovanie priblíži poslucháčom jedno z najznámejších Kafkových diel s názvom Premena. V réžii Jany Strniskovej poviedku interpretuje Peter Rúfus.

Utorok, 4. júna o 20.00 h Dramatické rádio Devín odvysiela Kafkov Zámok a od Anny Štefánikovej Stroj Kafka. 5. júna o 20.30 h si súčasná mládež môže vypočuť rozhlasovú hru V trestaneckej kolónii. Rozhlasová adaptácia jednej z najznámejších Kafkových poviedok vznikla v roku 2006 a autorka scenára Michaela Fišerová získala čestné uznanie na medzinárodnom festivale PRIX ITALIA.

Koncom týždňa ponúkne Rádio Devín rozhlasovú hru Najsrdečnejšie pozdravy, Váš Franz (piatok 7. júna o 21.00 h ), ide o rozhlasové dielo na základe korešpondencie Kafku a Jesenskej, ktoré je zároveň ľúbostným príbehom plným potláčanej vášne a intelektuálneho porozumenia.

Týždeň s Kafkom v Rádiu Devín vyvrcholí 9. júna o 19.00 Hrou na nedeľu asi najznámejším Kafkovým dielom - Proces. Spisovateľ v tomto ikonickom diele dostáva svojho hrdinu Jozefa K. do situácie, ktorá dokonale odráža pocity vyhostenia, absurdity, či prázdnoty a odcudzenia. Priemerný bankový úradník sa jedného dňa dozvedá, že je zatknutý pre akýsi nejasný zločin a stáva sa súčasťou veľmi čudného súdneho pojednávania, ktoré z neho urobí vinníka a väzňa, hoci v skutočnosti nie je a nikdy nebude uväznený. Súkolie súdnej mašinérie ho však rozdrví a na konci ostáva už len metaforický obraz absurdnosti a totálneho odcudzenia, ktoré charakterizujú každý jeden ľudský život.


Bratislava, 30. mája 2024, Rozhlas a televízia Slovenska


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
31.05.2024 • Show Jana Krause – 5. 6. 2024
30.05.2024 • Pokračování seriálu Hořký svět míří na prima+
30.05.2024 • Už 14. júna to vypukne! Všetky zápasy, atraktívne štúdiá aj sprievodné relácie so zaujímavými hosťami. Markíza je futbal!
27.05.2024 • Zlato si z hokejových MS odnášajú nielen českí hokejisti, ale aj vysielateľ JOJ Group – v podobe úspechov v TV vysielaní, v online a na streame!
25.05.2024 • Vysielanie všetkých slovenských zápasov na tohtoročných hokejových MS si zaplo takmer 3,3 milióna divákov!
25.05.2024 • Show Jana Krause – 29. 5. 2024

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist