Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pátek • 23.02.2024 - 10:22:04   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Neoficiální příjem | Články
 

Čo nalomí hackerov?

  Autor: Dušan Ščepka ml. , e-mail: dusan@pcsalon.sk Přidané: 27.07.2001


Na Slovensku a v okolitých štátoch strednej Európy sa satelitný príjem začal rozvíjať až po roku 1987. Dovtedy takmer neznámy pojem parabola, či satelitná súprava bol pre našich občanov tabu.

Prvé firmy zaoberajúce sa satelitnou technikou vstúpili na trh až okolo roku 1990, keď už slovo sloboda príjmu niečo znamenala a bolo možné otvoriť si vlastnú firmu a podnikať. Firiem bolo mnoho, niektoré zanikli po krátkom čase, iné si svoj imidž postupne vytvárali, prepracovali sa do profesionálnej sféry a fungujú doteraz.

Dnes je situácia iná. Obyvateľstvo peniaze nazvyš nemá a aj po vstupe spoločnosti UPC na náš trh, ktorá svoj digitálny balík programov ponúka cez satelit za „ľudové ceny“ sa satelitný príjem neteší až takej obrovskej popularite. Chybu treba pravdepodobne hľadať v neusporiadanom a nesprávne navrhnutom systéme vstupu tejto spoločnosti na trh. Túto otázku však radšej prenechajme mediálnym expertom, ktorí si už správny obraz o tejto firme a jej podnikaní dokážu vytvoriť.

Máloktorí experti však vedia odhadnúť akým smerom sa situácia bude uberať ďalej. Z firiem, ktoré predtým ponúkali originálne dekódovacie karty a dekodéry sa pomaly stávali firmy, ktoré propagovali pirátske výrobky a výrobky, ktoré nie sú homologizované. Situácia sa rapídne zhoršila vstupom niektorých TV spoločností na satelitné nebo. Spomedzi iných môžeme spomenúť Canal Satellite, Cyfra+ alebo aj UPC. Mnohé firmy, hlavne mimo Slovenska, ktoré ponúkali svoje výrobky, klony kariet, preprogramovateľné CA moduly a aj priamo nezaregistrované digitálne prijímače zašli tak ďaleko, že svoje služby vo forme pirátstva ponúkali dokonca prostredníctvom odborných periodík, alebo internetu.

Nedávne príklady z Českej republiky a z Poľska sú však dôkazom, že aj v štáte, v ktorom vysielacia spoločnosť nemá oficiálne zastúpenie je nebezpečné ponúkať pirátske zariadenia na príjem programov. V Maďarsku sa napríklad ponúkali pirátske karty na príjem programov spoločnosti Canal Satéllite s ročnou platnosťou. Jednalo sa o klony kariet, ktoré spoľahlivo fungovali. Firma, ktorá tieto služby ponúkala, oboznámila verejnosť so svojimi aktivitami dokonca pomocou časopisov a iných médii. Na svoj čin nemilo doplatila, keď sa v jej dverách zjavila protipirátska organizácia. A to nie z Maďarskej republiky, ale priamo z postihnutej krajiny, tj. z Francúzska. Maďarská polícia bez väčšieho zdráhania vydala týchto hackerov do rúk Francúzsku, kde budú za svoje činy súdení. Podobný prípad sa stal aj v Poľsku. Množstvo firiem tu ponúkalo pirátske zariadenia na príjem programov poľskej spoločnosti Cyfra+ a Wizja. Ako uviedol nemenovaný zdroj, niektorí občania si ani neboli vedomí, že kupujú pirátsku kartu. Mysleli si, že firma, ktorá im ponúka svoje výrobky to robí oficiálne. Lenže ani takýto argument nikoho pred súdom neobháji. Samotný predajca sa teda stáva nielen likvidátorom svojho majetku, ale ohrozuje svojou činnosťou aj nič netušiacich zákazníkov.

Ako obyčajný radový občan zistí, či nie je firmou oklamaný? Treba povedať, že pre neinformovaných a nezainteresovaných občanov je zváženie a odhadnutie situácie niekedy veľmi ťažké. Niektorý obchodník vie neznalých kupujúcich riadne zmanipulovať a pomocou rôznych zlacnení a výhod dokáže svoj výrobok kupujúcemu doslova vnútiť.

Uveďme si príklad. Ak si niekto chce predplatiť službu UPC Direct, tak je známe, že spomínaná služba sa predáva za jednotnú konštantnú cenu v celej Slovenskej republike. Každý predajca túto sumu (depozit) musí dodržať. Ak ponúka za inú sumu, treba mať na pamäti, že výrobok, alebo služba môžu byť neautorizovaného charakteru. Tiež sa môže stať, že ponúka aj iné programy, ktoré nie sú v oficiálnej ponuke. Vtedy je tiež jasné, že ponúka pirátske karty, pretože autorské práva na ponuku platených programov má na Slovensku jedine UPC a žiadny iný prevádzkovateľ. Programy ako Canal+, TV 1000, Wizja, Premiere a iné nie sú u nás sledovateľné pomocou oficiálnych kariet. Pretože spoločnosti, ktoré tieto programy vysielajú nemajú zatiaľ na Slovensku autorizovaných predajcov.

Iná situácia je napr. pri erotických programoch, kde si prijímacie zariadenie zaobstaráva divák sám a spoločnosť mu sprostredkuje len dekódovaciu kartu. Spoločnosti ako Satisfaction alebo Sex View si je možné predplatiť aj na Slovensku oficiálnou cestou. Club Television Divák však musí vlastniť zariadenie a správny CA modul na ich príjem.

Čo ak ponúka predajca prijímač, ktorý je síce registrovaný v štáte, kde má program autorské práva, ale bol dovezený na Slovensko? Aj v tomto prípade sa jedná o pirátstvo. Kupujúcemu sa môže zdať, že keď je prijímač odblokovaný a programy sa pomocou neho prijímať dajú je autorizovaný aj v našom štáte.. Pravda to však nie je. Registrovaný je v republike, kde autorské práva má, ale bol vyvezený mimo republiku, takže autorské práva stráca a stáva sa z neho neautorizovaný prijímač, teda pirátsky.

Podobných prípadov je na Slovensku mnoho. Napríklad aj originálne prijímače CzechLink v našom štáte pre našich občanov autorizované nie sú. V Českej republike každý platiaci občan koncesionárskych poplatkov má nárok na príjem programov Českej verejnoprávnej televízie zo satelitu, samozrejme ak si zakúpi kartu Czechlink za cca 3000 Kč. Vyplýva to z ich autorských práv a zákonov. Pokiaľ sa program prijíma na spomínanom území, tak je autorizovaný. Ak sa však prijímač vyvezie na Slovensko, možno hovoriť už o pirátskom príjme.

Situácií a možností je naozaj veľa. Kupujúcemu stačí, ak si uvedomí, že akonáhle vlastní prijímač, od ktorého má papiere a má riadne podpísanú zmluvu o príjme v Slovenskej republike, nemá sa čoho báť a môže si pokojne užívať slobody satelitného príjmu.


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 12   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
03.08.2001 • Kto má strach z pirátov? [ 3 ]
24.06.2001 • Piráti v Poľsku zlikvidovaní? [ 2 ]
01.06.2001 • Postrach zvaný EuroCAM

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  Prijem signalu 

08.04.2002 12:41 • D
Vidite a ja jsem mel az dodneska za to, ze podle soucasnych zakonu a to jak na Slovensku tak v CR je legalni prijimat pro vlastni potreby cokoliv co prijimat jde. Samozrejme, ze to clovek nesmi pouzit ke svemu obohaceni, nebo jinak zneuzit, ale poslouchat muze.

Kdyby tomu tak nebylo, tak by asi tezko stat homologoval sirokopasmove prijimace schopne prijimat od volneho pasma CB, pres FM radia, terestrickou anoalogovou TV, policejni vysilacky, letecky provoz, NMT mobilni site az po analogove radia ze satelitu (s obpovidajici antenou)

Nekecan, takove prijimace jsou oficialne legalne k mani (prestoze za 100.000,- a vice korun).

A to, ze ja jsem schopen dekodovat polstinu, protoze polsky umim, narozdil od sveho kolegy je asi stejne, jako ze umim dekodovat digitalni satelitni signal - dokud to nezacnu prodavat.

Jak by se Vam asi libilo platit koncesionarske poplatky do cizich zemi za to, ze jste schopni chyat jejich terestricke TV ?

Pokud francouzi vadi, ze jsem schopen pouzit jeho signal u nas, tak at nam ho tu proste neposila a hotovo.

Zachvilku se bude platit licence i na kosmicke sumy ne?
 
 
  Ako teda na to legalne? 

24.09.2001 08:01 • anonym
Podla clanku to vyzera, ze ceske TV stanice nie je vobec mozne na Slovensku prijimat. To by ale znamenalo, ze nemozem prijimat ani pozemne ceske stanice. Len tak dalej , tomu hovorim ”sloboda vyberu”.
 
 
  To je neuveritelne 

14.09.2001 15:18 • ho
Také drísty som uz davno necítal. Autor splieta dojmy s pojmami.Dekodery s prijímačmi a pod.Každý občan môže vlastniť prijímač aký len chce a nepotrebuje žiadne schválenie ani legalizáciu. Však dúfam že nežijeme ešte v totalite.Iná vec je príjimanie konkrétnych kódovaných programov a používanie legálnych či nelegálnych kariet. Ale človek sa dobre pobaví.
 
 
  Typický... 

02.09.2001 19:59 • Magnus
Typicky se nejdříve strhla přestřelka o inteligenci autorů prvních příspěvků. Já jsem sice z ČR, ale taky tu máme slušný procenta lidí, kteří žijí na hranici bídy. A množství lidí, kteří si mohou dovolit platit ty neuvěřitelný částky za oficiální dekódovací karty je opravdu zanedbatelný. UPC nasadili takový ceny za kabelovku, že jsem se nestačil divit. Ale je to věčnej bludnej kruh: kdyby byly nižší ceny, bylo by víc předplatitelů a ceny by byly nižší, kdyby bylo víc předplatitelů a míň pirátů... V každým případě je cenová politika UPC výsměchem 2/3 lidí, kteří u nás žijí za podprůměrný plat, což opravdu lehké není...
 
 
  Môj príspevok 

15.08.2001 20:20 • anonym
UPC Direct poznam hadam lepsie ako kazdy iny abonent, problem vsak podla mna nie je v tom, ze v UPC sa nenachadzaju programy, ktore by slovaci radi sledovali a ktovie co by vlastne radi sledovali, ale aj v tom, ze pri zvyseni ceny a skvalitneni sluzieb -neviem ci by ste boli ochotny platit vyssie poplatky... by nastali zase len problemy.

Ak by ste mali skusenosti s platenou televiziou v inych statoch, mam na mysli zapadnu Europu, tak by ste zistili, ze nikomu nevyhoviete, aj keby ste vysielali najdrahsie filmy kategorie A.

Ale ved to je jedno, ak sa Vam UPC nepaci mate moznost si zaobstarat mnozstvo inych televizii neoficialnou cestou, naucit sa anglicky a sledovat kvalitne filmy a vsetko ostatne, co Vam v UPC chyba.

Nie som zastancom UPC, ale ani Vasej teorie...


 
 
  UPClovek 

14.08.2001 11:46 • anonym
mily autor, si pracovnikom UPC, alebo ti zaplatili za napisanie tohto almanachu? Stacilo by ti raz sadnut pred TV a preklikat si zopar stanic a zistil by si, co je to UPC Direct. Ozaj si myslia, ze ”socialisticky” slovak zhltne vsetko, co kapitalista vy... (... aj technicka kvalita. Podajte UPC ludom spravu: ”Slovaci maju uz aj farebne, stereo televizory”)? Sorry, za tie slova, ale uz ma to ozaj dohana k sialenstvu.
 
 
  Paranoia 

01.08.2001 10:18 • miki
Paranoia, autorske prava mi uz lezu naozaj krkom. Na celom svete (takmer) nic ine ich natrapi len ako dostatch prachy za autorske prava. za vsetko, najlepsie by bolo ak si popiskujem melodiu znameho hitu, aj tu spoplatnit, dajte normalne ceny a normalnu ponuku programov, nie taky odpad ako UPC a potom sa budeme bavit o predplacani. na slovensku je bieda, sme zobraci takze inac sa ani neda, len piratit co to da.Pretoze pokial sa tie prasce hore budu vozit v mercedesoch a ich jedina starost bude kolko milionov dat na anonymnu knizku tak budeme zalezeny v nasich vlastnnych slovenskych srackach naveky. Na druhej strane ze sme zobraci si za to mozeme sami, sprosty Slovaci (a to som slovak ale z naroda mi je do grcu)
 
 
  RE: Som rád že niekto sem tam napíše 

01.08.2001 00:31 • Autor
Otvorene pisat o tomto probleme je vazna tema a na hocijake stranky sa nehodi, ak k tejto teme UPC neda oficialne stanovisko, mozeme sa pohybovat len vo vlne dohadov ako to naozaj vsetko funguje a co vsetko UPC podnikne v oblasti pirastva.Myslim si, ze prave v tychto dnoch sa uz na niecom pracuje...
 
 
  Som rád že niekto sem tam napíše 

30.07.2001 13:38 • Maco
Som rád že niekto sem tam napíše aj pravdu v prospech užívateľa o tzv. priateľských kartách.A typické pre Slovensko je to bla bla bla a predajcovia čo realizujú 90% obratu mimo pokladňu bez papiera čo je možno aj prípad anonyma ...
 
 
  RE: bla bla bla samé sprostosti 

29.07.2001 01:53 • Autor
Ak nemate ziadne komentare k teme a svoju neposkojnost vyjadrujete takymto primitivnym sposobom, tak tie vasepripomienky svedcia len o vasej znizenej inteligencii...
 
 
  No, ty si uz len mudry. 

28.07.2001 23:17 • Draken
No, ty si uz len mudry. Tak napis nieco konkretne, preco sprostosti a ked nemas na to, tak neotvaraj zobak..
 
 
  bla bla bla samé sprostosti 

28.07.2001 18:42 • anonym
bla bla bla samé sprostosti typické pre slovensko
 
 
Celkový počet komentářů: 12 / zobrazují se: 1 ... 12

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist