Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Čtvrtek • 03.12.2020 - 23:13:03   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Kabelová televize | Články
 

Kabelové televize versus televizní divák,
aneb Kabelová televize je jen pro bohaté?

  Autor: Petr Miklík , e-mail: miklik@vues.cz Přidané: 25.12.2002


Po půl roce otevíráme opět na našem webu diskusi o přístupu kabelových společností k divákovi. Stále se totiž ozývají hlasy, zda není vhodnější individuální příjem terestrických vysílačů či ze satelitu. Zda není kabelová televize jen pro bohaté?

Někde lidé uvažují o návratu ke společným anténám

Širší nabídka televizních programů je hlavně důvodem, proč si lidé objednávají nabídky kabelových televizí. Vyplývá to z průzkumu, který provedla společnost Factum Omnibus na reprezentativním vzorku necelé tisícovky občanů. Tento názor mělo téměř 64 procent dotazovaných. Kromě toho oceňují i kvalitu televizního signálu (27 procent), pětina respondentů ale uvedla, že kabelovou televizi využívají, protože v současnosti nemají jinou možnost příjmu televizního signálu.

Naopak výhrady ke kabelovým televizím se dají vymezit do dvou hlavních oblastí, které spolu úzce souvisejí. První spadá do doby zhruba před deseti lety a týká se spíše předchůdců dnešních kabelových společností, které někdy „velmi ochotně” nabízely odkup společných televizních antén a za pár korun nabízely příjem kabelový.

Po čase ale začaly také ceny kabelových rozvodů prudce stoupat, lidé si pak stěžovali, že jinou možnost příjmu televizních programů nemají. Právě na rostoucí ceny si zákazníci kabelových televizí nejčastěji stěžují.

„Platíme teď 329 korun měsíčně za tu nabídku asi tří desítek televizních stanic. Poplatek mi připadá dost vysoký. Proto se lidé z našeho domu domluvili a začali jednat o tom, abychom si znovu pořídili společnou anténu. Příjem těch základních programů má na domácnost vyjít zhruba na patnáct korun měsíčně,”říká jeden z ostravských klientů kabelovky. Sám však uvažuje o tom, že si kabelovou přípojku nadále ponechá, protože ji používá na příjem rozhlasových stanic. „To naopak považuji za velkou výhodu. Výhrady mám naopak k výběru nových stanic, které kabelová televize nově zařazuje. Při vítal bych něco jiného než nějakou Romanticu, kde dávají věci, které jsou skoro nedívatelné, nebo jihoamerické fotbalové soutěže. Chápu, že i takové kanály mají své příznivce, ale na druhé straně si myslím, že by nás třeba kabelová televize měla oslovit a zeptat se třeba formou nějaké ankety, co nejraději sledujeme,” míní zákazník.

Podle Jana Hlaváče z České asociace kompetitivních komunikací, která sdružuje největší kabelové komunikační společnosti a telekomunikační alternativní operátory v naší republice, lze chápat, že se lidem nelíbí stoupající ceny za užívání kabelových přípojek. „Je to ale logický vývoj, i když lidé takovému vysvětlení neradi naslouchají. Navíc je třeba uvést, že nájemníci domu museli dát souhlas s odmontováním společné antény. Také další argumenty jsou však téměř jednoznačné. Na rozdíl od normálních televizí šířených prostřednictvím kmitočtu se kabelové neorientují na masový trh. Nikdy proto nepokryjí většinu trhu. Protože oslovují menšinového diváka, nemohou žít z příjmů za reklamy, ale spíše z peněz získaných od předplatitelů,” říká Hlaváč. Podle něj jde proto o nadstandard, který ale zákazník může odmítnout a nechat se odpojit. „Rozhodně je jen minimum případů, kdy by pak neměl šanci přijímat běžné televizní programy. I tam, kde zrušili společné televizní antény, lze signál přijímat různým způsobem. To, že kabelový rozvod je jedinou a nucenou možností příjmu, je mýtem, který v současnosti rozhodně už neplatí,” míní Hlaváč.

Podle marketingového manažera společnosti Intercable CZ Michala Martinovského rozhodně neplatí, že kabelová televize je jen pro bohaté. „Naši rozsáhlou programovou nabídku od nás paradoxně odebírají zákazníci v místech s vysokou nezaměstnaností. Platí to pro Ostravu i Most, kde je na naše kabelové zásuvky napojeno 70, respektive 81 procent zákazníků. Za měsíc podívané tak celá rodina zaplatí méně než za jednu návštěvu kina,” dodává Martinovský.


V příští části: Jak poznat dobrého operátora kabelové televize

Zdroj: Břetislav Lapisz (s využitím materiálů České asociace kompetitivních komunikací), Moravskoslezský deník, volně upraveno a zkráceno


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 7   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
29.12.2002 • Kabelové televize versus televizní divák,
aneb Jak poznat dobrého operátora kabelové televize?
[ 30 ]
16.12.2002 • Vysokorychlostní Internet UPC v roce 2002 [ 2 ]
16.12.2002 • Metropolitní televize Galaxie odstartuje vysílání v pražské a královéhradecké kabelové síti UPC [ 3 ]
04.12.2002 • Budúcnosť je jasná,... budúcnosť je STA?! [ 49 ]
12.11.2002 • Stanice O je již ve všech velkých kabelových sítích [ 12 ]
24.10.2002 • Galaxie sport bude od listopadu v programové nabídce Intercable CZ

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  Marek: 

30.12.2002 00:46 • technik TKR
Jo, jasně - jedná se ale o starou Líšeň a já psal o nové Líšni...
 
 
  Nekecám 

29.12.2002 23:01 • Marek
Nevěřící Tomášu (= technik TKR), kukni na www.tkw.....
 
 
  Marek: 

28.12.2002 12:51 • technik TKR
Nekecáš tak náhodou? V Brně-Líšni provozuje TKR INTERCABLE, Bzenecká 2 a rozhodně ne za 80,-Kč/měsíc...
 
 
  Brno je zlatá loď ... 

28.12.2002 11:14 • Marek
Já su z Brna - Líšně a od novýho roku budu cálovat za kabelovku 80 Kč. Provozuje to společnost TKW a za ty prachy máme cca 25 programů. To je špica.
 
 
  kabel 

28.12.2002 10:57 • mm99
Prekvapilo ma, ze 27% ocenuje kvalitu signalu.

Ja mam zase pocit, ze viac ako polovica sirenych kanalov v kabelovkach je z druzice a kvalita je vyrazne nizsia ako ma originalny signal.

Neviem ako ine kabelovky ale napr UPC Slovensko vo svojej zmluve zakaznikovi okrem povinnosti platit nezarucuje zhola nic - pocet kanalov sa moze menit,

programy sa mozu menit, kvalita sa moze menit. Ja by som bol skor za to, ze ked uz platit , donutit ich nejakym organom (obchodna inspekcia alebo nieco take) aby podmienky boli pre zakaznika lepsie.

Po zaplateni som vlastne zavisli na voli kablovky - ak som chcel sledovat nejaky program - a oni ho bez nahrady o mesiac zrusia - mam smolu.

Individualny prijem mi dava vacsie istoty - ak samozrejme nemam na mysli karty nie celkom legalneho povodu.
 
 
  Můj příspěvek 

25.12.2002 20:45 • Franta
Jsem z maleho mesta na severni Morave, kabelovka me stoji asi 90 kc za 20 programu. Nic extra, ale pro normalniho cloveka to staci. I tak se to da resit, kabel nemusi dycky stat nekolik set korun.
 
 
  stále se opakující články 

25.12.2002 20:22 • technik TKR
Nejvíc nespokojeni s TKR jsou montéři individuelních a společných TV antén.Na toto téma už tady (a na www.parabola.cz) bylo napsáno mnoho a je nadmíru jasné, že nic převratného v této oblasti se čekat nedá - kdo chce TKR, ten ji má (pokud to lze technicky zajistit) a kdo nechce, tak ji prostě nemá...
 
 
Celkový počet komentářů: 7 / zobrazují se: 1 ... 7

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist