Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 03.12.2024 - 15:38:46   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV info



Rubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:





Naše ikonky pro Vaše stránky




 
SAT info - Technika | Články
 

Nemohu se rozhodnout - poraďte jaký satelitní přijímač si pořídit – 2.část

  Autor: Redakce , e-mail: redakce@satcentrum.com Přidané: 19.06.2003


Dnes se vrátíme k časté otázce čtenářů, kteří se rozhodují zakoupit satelitní přijímač: zda zakoupit nový, koncepčně modernější receiver, anebo zůstat u osvědčené a již prověřené klasiky, která už má dětské nemoci nového firmware dávno za sebou.


Na stejnojmenný úvodní článek, uveřejněný před časem na našem webu reagovali zejména čtenáři, kteří teprve o koupi digitálního receiveru uvažují. V e-mailech k nám do redakce píšete, že vás sice inzerce v odborných časopisech anebo v reklamních tiskovinách prodejců anebo dokonce supermarketů zaujala, ale nakonec o nic chytřejší nejste. Stále totiž váháte s volbou. Přestože ceny elektroniky a tedy i satelitních přijímačů se stále snižují, přesto nejde o zboží krátkodobé spotřeby. Pokud zakoupíte receiver, se kterým nebudete spokojeni, budete jej jen s problémy měnit za jiný, každopádně budete při tom vždy něco tratit. A po získané špatné zkušenosti se lepší image značky získává jen velmi těžce a pomalu.

K určitým problémům a nedůvěře však také přispívají i samotní výrobci satelitní techniky. Ve snaze přijít rychle na trh s novým typem vybaví receiver ještě nedotaženým a ne plně odzkoušeným softwarem, který dělá především začátečníkům v satelitním příjmu problémy. Ono „beta testování“ na lidech je sice zajímavá myšlenka, ale přináší problémy nejen uživateli, ale zejména prodejci na konci prodejního řetězce, který je v každodenním kontaktu se zákazníkem - na jehož hlavu pak padají výtky a reklamace nespokojeného uživatele.

Jako by nebylo dosti problémů s originálním firmwarem, rozmáhá se díky internetu a specializovaným stránkám s uploadem software „lidová tvořivost“, kdy méně znalí, ale o to více troufalí uživatelé svépomocnou instalací „vylepšených“ utilit dokáží zbourat během pár vteřin originální firmware svých satelitních miláčků. Někdy situaci zachrání reinstalace, někdy je jediným řešení odeslat přístroj do specializovaného servisu a někdy musí takto zničený kus dokonce putovat až k výrobci. Potom pláč, křik ani vyhrožování soudem při uplatňování reklamací není moc platné…

Proč ale dnes takový dlouhý a neveselý úvod? Protože nás čeká odpověď na první, v úvodním článku nadhozené téma:

Konzervativní zákazník požaduje prověřený a osvědčený model přijímače, s podporou a servisem. Bohužel tento receiver již nemá některé funkce, grafiku a možnosti jako nový model, i když bude jistě spokojeně sloužit (např. Humax 5500, Nokia 9800 aj.). Na druhou stranu progresivní prodejci dnes nabízejí nové, ale u nás zatím ne moc známé značky s mnoha novými funkcemi a ovládáním (např. Digit-AllWorld, Kaon, eMtech aj.). Jak se rozhodnout?

Pokud bychom neměli každodenní ne zrovna dobré zkušenosti se softwarem nových přístrojů, pak by byla odpověď jednoznačná – kupte si nový přístroj. Dostanete zařízení, která za dnes již přijatelnou cenu vám nabízí nesrovnatelně více, jak zařízení rok, dva či dokonce tři roky staré.

U digitálních přijímačů se jedná v první řadě o nárůst paměti – tedy rozšíření počtu předvoleb televizních a rozhlasových stanic, větší počet satelitních pozic, rozsáhlejší programový průvodce, vložený teletext v obraze a množství dalších užitečných i (přiznejme si to otevřeně) více či méně potřebných funkcí. Barevnější a graficky lépe propracované menu nabízí nové funkce pro vyhledávání a třídění programů a uživatelské nastavení. Dnes už neodmyslitelná je spolupráce s počítačem pro snadnou editaci tisícovek předvoleb. Mezi nové, ale uživatelsky velmi přínosné funkce je možnost automatického vyhledávání nastavení paraboly na družici - USALS. Stále více výrobců zařazují do svého výrobního programu přijímače s vestavěným hard diskem, umožňující nahrávání pořadů a přeměňující tak satelitní receiver na digitální videorekordér. Na vlnu zájmu diváků o „přátelský“ přístup k zakódovaným programů reagují výrobci vestavbou universálních přístupových modulů (UCAS), případně úpravou firmware pro podporu programovatelných kartiček (smart cards typu FUN) v levných CAM Irdeto. Bohužel zde je již doba největší slávy dekódování „zadarmo“ již za svým zenitem, jak provideři stále více opouští nalomené jednotkové kódovací systémy.

Tak to vše jsou bezesporu výhody, o kterých se dočtete ve všech „recenzích“ - raději toto slovo dávám do úvozovek, protože z letmých seznámení s novými, ještě syrovými přijímači, se o problémech zpravidla nedočtete. Buď jsou články psané jako první seznámení s novinkami, které recenzent viděl v lepším případě ve výstavní vitríně na veletrhu, či v horším případě na snímku na zahraničním webu. Anebo se jedná o PR čti „pí ár“ tedy více či méně reklamní presentace výrobce, dovozce či prodejce, kdy se i dobrá snaha seznámit veřejnost s novým výrobkem nemusí vždy do důsledku povést.

Jak z toho ven? Přiznáme se, že odpověď na tuto otázku není tak jednoduchá. Buď budeme psát o nových výrobcích hned, jak se objeví na trhu i bez možnosti je důkladně vyzkoušet, nebo raději počkáme několik týdnů až měsíců, abychom mohli představit již přístroj s opravenými některými chybami ve firmware. Ani jedno řešení není ideální, a tak raději v redakci využíváme obě možnosti. S tím, že čtenář pozná, kdy se jedná o první letmý popis a kdy zařízení prošlo podrobným, zpravidla několika týdenním testem.

Právě pro problémy s firmwarem se opozdil test receiveru Digit-All World SFT 2000 a čekáte na dokončení testu Digit-All Worldu 900 CI (nyní už jsou ale oba připravené ke zkouškám a právě je „trápíme“). A i po půl roce každodenního používání receiveru Dreambox nejsme přesvědčeni o vhodnosti jeho doporučení ”laickým” uživatelům jako jejich první přijímač. Naopak receiver Extreme - Kaon 520 HU prošel testem až na některé drobnější výtky dobře a jeho podrobný test je připraven k uveřejnění na našem webu.

Ale vraťme se tedy tímto malým odbočením k položené otázce, zda zakoupit nový, koncepčně modernější přijímač, anebo zůstat u osvědčené a již „vychytané“ klasiky? Můžete mít samozřejmě na to jiný názor, ale myslíme si, že pokud budete pozorně číst popisy, testy a recenze z různých zdrojů, zeptáte se v diskusi, a nebudete kupovat přijímač hned při první příležitosti, ale necháte si to projít chvíli hlavou, pak… Ale už vás raději přestaneme ovlivňovat!

Přejeme vám šťastnou ruku při koupi přijímače!


V třetím pokračování se budeme věnovat tématu: Co upřednostnit – vestavěný dekodér, patchované systémy 5in1, externí CAM typu Magic anebo „inteligentní“ programovatelné UCAS moduly? Co je podle vás perspektivnější do budoucna, právě s ohledem na přechod do zabezpečenějších dvojkových systémů? Reagovat v diskusi však můžete už nyní!


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 3   ¤

Verze pro tisk




Další články z rubriky:
29.05.2003 • Nové set-top-boxy firmy Samsung
26.05.2003 • Rozhýbe každou parabolu – Strong SRT V50 [ 4 ]
24.05.2003 • Set-top-box pro Digitenne - Rebox 1150 CO
23.05.2003 • Digitální satelitní přijímač pro WorldSpace – BPL Celeste MK2 [ 1 ]
21.05.2003 • Set-top-box pro (ne)kódovaný příjem Hirschmann CSR 60 CI [ 1 ]
20.05.2003 • Nový box pro Premiere - Panasonic TU-DSF40P [ 1 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  sat 

14.12.2008 13:56 • neregistrovaný
Si myslim ze tedy to maji fakt pekne pospsany. Sou levni mam s tim dobry zkusenosti. Vsak se podivej a uvidis http://satelitni-komplety-shop.cz/
 
 
  Polemika 

19.06.2003 19:11 • Redakce
Vážený čtenáři, máte pravdu, celé téma je pojednáno jako polemika, tedy nadhození problému, ke kterému by se měli v diskusi vyjadřovat sami čtenáři. ”Kuchařka”, co je anténa, konvertor, z čeho se skládá satelitní sestava - to je naše Škola. Najdete ji jako čtvrtou záložku nahoře. Po delší přestávce se rozběhne už brzy pátou třídou, věnovanou právě satelitním přijímačům. Další třídy, věnované dalším satelitním komponentům budou postupně následovat. Děkujeme za váš názor!



za redakci - Václav Hrubec
 
 
  toto je o com? 

19.06.2003 18:24 • janko
No tak to ste mi s tymto clankom fakt pomohli. nic som sa nedozvedel. Je to len taka polemika o tom, ci kupit pouzity alebo novy prijimac.



Mna by ako novacika zaujimalo hlavne to, na co vsetko mam dbat pri kupe prijimaca, co vsetko taka zostava ma obsahovat (t.j. prijimac, pozicioner, parabola, LNB atd.) aby som mohol sledovat co najviac programov. Tiez ma zaujima popis roznych dekodovacich systemov a kariet, o ktorych dennodenne citam aj na tejo stranke ale vacsinou tomu nerozumiem, lebo sa o nich bavia skusenejsi citatelia tohto webu.

Dakujem.
 
 
Celkový počet komentářů: 3 / zobrazují se: 1 ... 3

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist