
Společnost MEDIARESEARCH, a. s. (realizátor elektronického měření sledovanosti televize v ČR 2002-2007) předala členům Asociace televizních organizací exkluzivní výsledky dvou výzkumů. Jedná se o „Kontinuální výzkum televizního chování 2003“, který uskutečnila partnerská společnost STEM/MARK, a. s., a „Kontinuální výzkum životního stylu 2003“ společnosti MEDIARESEARCH, a. s. Oba předložené výzkumy potvrzují zvýšený podíl deklarovaného volného času věnovaného koníčkům a snížený objem času věnovaného médiím. Zjištěné posuny se týkají zejména víkendových dní.
Shodou trendů a návazností výsledků výzkumů je stále potvrzováno, že panel domácností elektronického měření sledovanosti televize odpovídá televizní populaci ČR. Výsledky výzkumů mají vysokou užitnou hodnotu nejen v rámci projektu elektronického měření sledovanosti televize, ale i jako zdroj informací o populaci ČR.
Zjištěné změny v datech obou výzkumů celkově odpovídají očekávaným změnám v chování populace a jejím materiálním zázemí.
K hlavním výsledkům výzkumů: - Zvyšuje se podíl diváků teletextu (49,9 %). Vzrůstá počet domácností, které vlastní DVD přehrávač (6,7 %), a roste průměrná doba strávená u DVD. Počet videí v domácnostech vzrůstá (54,8 %), ale snižuje se čas strávený s videem o více než hodinu měsíčně.
- V mediálním chování populace ČR se významně projevuje nástup nového média – internetu.
- Zvyšuje se deklarovaný měsíční příjem hlavy domácnosti, vybavenost předměty dlouhodobé spotřeby, a tím i celková životní úroveň domácností ČR. Logickým důsledkem je zlepšená kvalita televizní techniky. Procento televizních domácností zůstává v podstatě nezměněno, ale stále více televizorů je vybaveno moderními technickými doplňky. Během let postupně přibývá televizorů s dálkovým ovládáním (nyní 90,6 %), možností příjmu teletextu (66,5 %) a stereofonního zvuku (39,9 %). Počítač jako možný prostředek sledování televize se i nadále neprojevuje jako významný. Mírně se zvyšuje očekávání u digitální televize z hlediska zlepšení kvality obrazu a zvuku.
„Kontinuální výzkum televizního chování 2003“ navazuje na předchozí „Zaváděcí výzkum“ z roku 2001 a „Kontinuální výzkum 2002“. V rámci projektu elektronického měření jej realizuje partnerská společnost STEM/MARK, a. s. Celkový počet vyšetřených domácností reprezentujících populaci ČR již přesahuje 24 tisíc domácností ČR. Výsledná data umožňují meziroční srovnání, a tedy dlouhodobě spolehlivý a metodologicky konzistentní zdroj dat o televizním chování. Jeho hlavním cílem je získávat kontrolní data o televizním chování populace a mechanismus pro údržbu reprezentativnosti panelu domácností. Jsou zároveň i zajímavým zdrojem informací o populaci ČR.
„Kontinuální výzkum životního stylu 2003“ realizuje společnost MEDIARESEARCH, a. s. na panelu domácností, které reprezentují televizní populaci ČR. Cílem je aktualizace informací z oblasti mediálního chování, činností a aktivit volného času, hodnotových postojů a spotřebního chování televizních diváků. Údaje z tohoto výzkumu pomáhají při širší analýze televizního chování a plánování reklamních kampaní.
Strategická i detailní metodologie těchto projektů byla definována v těsné spolupráci zadavatele ATO a realizátora elektronického měření.
Ivana Musilová, vedoucí oddělení komunikace a správy panelu MEDIARESEARCH, a.s.
Hana Svobodová, jednatelka ATOČeská média, 26.5.2004