
Spotrebný trh televízorov sa v poslednom čase dynamicky mení - a to nielen vo svete a v Európe, ale aj na Slovensku. Zmena preferencií je jednoznačná - v trende sú väčšie uhlopriečky, modernejšie technológie a tzv. ploché panely, čiže najmä LCD obrazovky. Aj keď Slovensko nedosahuje dynamiku západnej Európy, kopírujeme (s istým odstupom) európsky a svetový vývoj.
V súčasnosti je ešte väčšina televízorov na európskom trhu vyrábaných klasickou CRT technológiou. Predaj plochých panelov však predčí očakávania - už minulý rok tvorili ploché panely 40 % predaja. Úplný obrat na trhu príde oveľa skôr, ako odborníci očakávali.
„Stali sme sa svedkami toho, ako dokážu ploché zobrazovacie panely dominovať celkovému rozvoju a rastu TV produktov. Naše analýzy pôvodne hovorili, že ploché panely dosiahnú v Európe 60 % podiel na predaji až v roku 2007. Skutočnosť je oveľa rýchlejšia – už v tomto roku predaj LCD a plazmových televízorov spolu s televízormi so spätnou projekciou predbehne predaj klasických CRT televízorov. Je to dôkazom jasnej zmeny orientácie užívateľov na priestorovo úsporné televízne prijímače s veľkými zobrazovacími panelmi, ktoré poskytujú vysokú kvalitu obrazu a zároveň najnovšie možnosti konektivity s AV zariadeniami,“ hovorí Takashi Itagaki, viceprezident spoločnosti Sony Television Europe.
Podľa prieskumov sa spotrebitelia pri výbere televízora orientujú na prvom mieste podľa značky ako symbolu kvality, spoľahlivosti a pozitívnej skúsenosti. Druhým dôležitým kritériom je použitá digitálna technológia (t.j. LCD alebo plazma) a pripravenosť na plné digitálne televízne vysielanie (HD-ready). Všetky tohtoročné novinky Sony medzi plochými panelmi sú už na digitálne vysielanie budúcnosti pripravené, čiže majitelia si kupujú produkt, ktorý bude aj o niekoľko rokov plne spĺňať kritériá všestranného využitia.
Na Slovensku je nástup európskych trendov výrazne pomalší. Ploché panely (plazma, LCD, spätná projekcia) tvorili v roku 2003 iba 2% trhu, dnes tvoria vyše 9%.
„Donedávna boli ceny nových technológií nastavené pomerne vysoko. Avšak v poslednom čase výrazne klesli – napríklad 30-palcový LCD televízor Sony KLV-30HR3 zlacnel od októbra 2004 do mája 2005 o neuveriteľných 45%. Ceny väčšiny LCD sa už pohybujú v rozpätí 40 - 70 tisíc korún, čo pri zvážení špičkových vlastností, dlhej životnosti a nového dizajnu a možností umiestnenia hovorí jasne v prospech LCD,“ vysvetľuje Miriam Krčová zo Sony Slovakia.
Najväčší nárast pritom nastal v segmente LCD televízorov, kde predaj stúpol až 10-násobne. Práve LCD je najperspektívnejšia technológia, ktorá ide vývojom stále dopredu – na rozdiel od plazmy, kde je technologický vývoj ukončený a plazma už neprinesie nič nové.
CRT technológia na Slovensku stále dominuje - 91% predaných televízorov sú klasické televízory s klasickou CRT technológiou. Aj tu sa však preferencie každoročne menia. Viditeľne sa posilňuje predaj väčších obrazoviek a trend smeruje od 50 Hz k vyspelejším 100 Hz televízorom a k širokouhlému formátu 16:9. Kým v roku 2002 patril najväčší podiel na predaji 55-centimetrovým uhlopriečkam, roky 2003 a 2004 už jasne patrili televízorom s uhlopriečkou 72 cm, pričom v minulom roku až o 100% narástol predaj vyspelejších 100 Hz televízorov, zatiaľ čo 50 Hz televízory v tejto kategórii stagnovali.
Zdroj: Interel Public Relations, Strategie on line, 19.5.2005