Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 22.04.2024 - 15:12:32   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Softwarové novinky | Články
 

Stáhněte si nový firmware do Nokie 9800S a 9902S

  Autor: Redakce , e-mail: redakce@satcentrum.com Přidané: 04.12.2001


Pokud vlastníte satelitní receiver Nokia Mediamaster 9800S, anebo „harddiskový“ 9902S, můžete si opět po nějaké době upgradovat firmware přijímače, a to velmi jednoduše – přes satelit. Tato skandinávská komunikační firma patřila mezi průkopníky možnosti downloadu nových verzí pro své výrobky ze satelitu, dnes se tato možnost stává pomalu běžná i u dalších značek. Výhodou je to, že nemusíte shánět datový kabel, počítač a program a že celou „operaci“ zvládne i laik, který umí jen pasivně ovládat svůj přijímač a o výpočetní technice nemusí vědět zhola nic. Vše je zautomatizováno, že nemusíte ani vstát ze svého pohodlného křesla a za necelou čtvrthodinku máte novou verzi ve svém přijímači nataženou. U Nokie je ještě výhoda, že se upgrade firmware vysílá na několika družicích a tak si vyberu tu, kterou používám pro sledování svých satelitních programů. Nejdříve se nová verze vysílala jen na Siriu, od konce listopadu je dostupná na celkem čtyřech satelitech a to na pěti transponderech.

Co tedy musím udělat, pokud chci nahrát do svého receiveru novou verzi?

Zde je tedy stručný návod pro receiver Nokia 9800S, pro Nokii 9902S by to mělo být obdobné. Vyzkoušel jsem upgrade z družice Astra i z Hotbirdu, se stejným, dobrým výsledkem.


Nejprve musím nastavit svůj přijímač na předvolbu transponderu, odkud se vysílá tento software. Je vysílán na těchto družicích a frekvencích:

Astra 19,2 východně 12,669 GHz V polarizace SR 22000 FEC 5/6

Hot Bird 13,0 východně 12,539 GHz H SR 27500 FEC 3/4

Sirius 5,0 východně 12,380 GHz H SR 27500 FEC 3/4

Evropský svazek – vhodný pro příjem u nás

Sirius 5,0 východně 12,245 GHz V SR 27500 FEC 7/8

Skandinávský svazek – u nás není vhodný pro příjem

Thor 0,8 západně 12,456 GHz V SR 28000 FEC 3/4


Pokud mám program na této předvolbě (je jedno, zda je kódovaný či ne), jdu do hlavního menu (MAIN MENU) a položky 6 nastavení systému (Systém Configuration). Po zadání PINU (z výroby je 1234) se otevře další menu, kde položka 6 je právě aktualizace firmware přijímače (Receiver Upgrade). Po potvrzení tlačítkem OK se testuje, zda je přítomen nový software. Pokud ano, po potvrzení opět tlačítkem OK se začne do přijímače stahovat a automaticky instalovat. Na displeji se objeví číslovka 100, pak se postupně snižují až na závěr se po úspěšném testu receiver sám restartuje a proces se ukončí. Výhodou je, že pokud dojde nějakým způsobem k poruše, například ztrátou signálu, pokud se na závěr neprojde kontrolní test, neproběhne instalace a v přijímači je zachována předešlá verze. Také dbejte na to, aby byly z receiveru vytaženy karty i moduly CAM, protože jinak se natahování nedokončí a musí se začít znova.

Nakonec si můžeme zkontrolovat, že jde o novou verzi v položce 8 hlavního menu (MAIN MENU) informace o systému (Systém Information), kde se vypíše verze MA1.31 u Nokie 9800S a MA1.2. u Nokie 9902S. A jaké jsou přednosti nové verze, oproti té předchozí? Asi největší je rychlejší přepínání předvoleb, rychlejší pohyb v menu a také rychlejší listování ve favoritních kanálech, kterých jsem měl již dost předvolených. I když musím říci, že je NOKIA stále podle mne v tomto pomalejší za jinými receivery (jen software DVB 2000 u mé „staré dobré“ NOKIE 9600S byl rychlý). U předvolených satelitů se objevují stupně zeměpisné délky a až na vyjímky se vypouštějí pořadová značení, tedy jen Eutelsat 13´east a EUTELSAT 10´east, zřejmě z důvodů častých přesunů satelitů na orbitu. Podle zahraničních satelitních boardů, např. http://www.digital-sat.it/users/neo/index2.html by se měla také zlepšit spolupráce s některými CA moduly, jmenovitě se uvádí Alphacrypt. Já osobně jsem měl možnost otestovat v Nokii jen „starý“ CAM CryptoWorks, ještě ze začátku abonence Czechlinku (listopad 1998) s kartou Czechlink i UPC Direct, a potom i CAM Aston 1.05 s goldwafer kartou pro Seca/Mediguard. Ve štěrbině vestavěného dekodéru Viaccess jsem zkoušel další goldwafer kartu pro tento systém. Při načítání karet ani při přepínání jsem neměl žádné problémy (samozřejmě pokud jsou dostupné aktuální kódy, které se zvláště u Viaccessu často mění). Také spolupráce s motorickým natáčením byla bezproblémová, vyzkoušel jsem motor SatScan (originál Nokia) i DiSEqC (H-H Mount 100 firmy Stab).
Ani v této verzi firmware se mi nelíbí, že v menu si můžeme nastavit jako řeč ruštinu, hebrejštinu či dva africké jazyky, ale opět chybí čeština i slovenština. Oproti předešlé verzi se též možnosti Open TV i FUN TV vůbec nezměnily, také program guide by si zasloužil více, jak informaci o současném a následujícím programu. K teletextu nemám výhrady, funguje rychle a místo české diakritiky na obrazovce vidím čitelný text „bez hacku a carek“.

Závěrem mohu upgrade doporučit všem majitelům Nokií 9800S, případně 9902S, nic to nestojí a zabere to jen čtvrthodinku času. Neustále se však slibuje, že se chystá další verze pro Nokii 9800S s označením 1.4., ale kdy bude, se zatím nikde nedočtete. Ta by prý už měla umět načíst rozsáhlejší program quide (programový průvodce – informace o pořadech) a prý by měla zlepšit i dnešní nedostatečnou editaci programových předvoleb. Pro vás, kteří jste na tomto přístroji pokoušeli mazat či přesouvat větší počet pamětí, a nemohli jste použít editovací software v připojeném počítači, jistě víte o čem je řeč. Přeji vám hodně úspěchů při upgrade firmware vašeho satelitního přijímače.


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
30.09.2001 • Interaktívne služby cez Open a Sky Active - 2.časť
29.09.2001 • Interaktívne služby cez Open a Sky Active - 1.časť
21.08.2001 • Novinky a zmeny v CAM-och, alebo rebríček populárnosti kódovacích systémov u nás (August / September 2001) [ 5 ]
21.04.2001 • Novinky a zmeny v CAM-och alebo rebríček populárnosti kódovacích systémov u nás [ 3 ]
09.04.2001 • Stáhněte si nový software na Nokia 9800S ze satelitu!
09.04.2001 • Software DVB2000 pro digitální satelitní přijímače [ 2 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist