Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 21.04.2024 - 22:13:31   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Internet a IPTV | Články
 

Seznamte se – DVB PCI karta Technisat SkyStar 1

  Autor: Redakce , e-mail: redakce@satcentrum.com Přidané: 08.03.2002


Satelitní tunery jako karty, určené k zasunutí do slotu počítače prožívají v současné době svoji renesanci. Zásluhu na tom má zejména cenově výhodný, dotovaný paket DVB PCI karty Technisat SkyStar 2 s ročním předplatným satelitního internetu Europe Online. Těchto Entertaiment boxů se u nás prodala celá řada a sám uvedenou sestavu již přes půl roku používám. Test této karty byl uveřejněný na webu satCentrum v měsíci listopadu.

V poslední době se stále více satelitních fanoušků začíná zajímat o další typ karty stejného výrobce, prodávaný pod názvem SkyStar 1. Přestože je komerční označení podobné, jedná se o úplně jinou konstrukci, osazenou jiným typem procesoru a spolupracující s jiným uživatelským softwarem. Popularitu této karty způsobil zejména nový program MultiDec, který s ní dobře spolupracuje a který tímto posouvá její využití o stupeň výše.

Srovnání možností a programového vybavení karet SkyStar 1 a 2 přineseme v některém dalším příspěvku, také popis použití programu MultiDec by si zasloužil samostatný článek. Již dnes vás však seznámíme s popisem a základním programovým vybavením karty SkyStar 1.

Začneme od Adama, tedy nejprve rozbalíme krabici. V balení, které jsem testoval byla karta, anglický a německý stručný manuál, instalační CD a česká uživatelská příručka. Na bocích celkem nenápadné krabice byly uvedeny minimální požadavky na počítač, které nejsou vůbec přehnané. Postačí PC s procesorem typu Pentium 166, případně ekvivalent, samozřejmě volný PCI slot, minimálně 32 MB operační paměti a aspoň 32 MB volného místa na hard disku. Grafická karta musí podporovat aspoň rozlišení 800x600 v high color (16 bit). Pro instalaci software potřebujeme CD ROM, programy jsou určené pro operační systém Microsoft Windows 95, 98, NT a 2000. Dále je nutné mít nainstalován DirectX 5 či vyšší a Microsoft Explorer 4.01 či jiný program pro přístup na internet. Tolik uvedená minimální konfigurace, musím říci, že jsem instalaci prováděl bez jakýchkoliv problémů pod Windows XP a na přiloženém CDčku najdete kromě uživatelských programů též Internet Explorer 5.5 a DirectX ve verzi 7. Tedy vše co k správné činnosti potřebujete.

Samozřejmě, že je nutné mít také satelitní signál, protože se jedná o digitální receiver, tedy je nutné použít universální konvertor pro celé Ku pásmo 10,7 – 12,75 GHz. V nastavení karty je však možnost změny lokálního oscilátoru konvertoru i pro použití LNB např. pro C pásmo. Karta podporuje i DiSEqC 1.0, tedy můžeme přepínat až na 4 konvertory (paraboly). Pro příjem signálu z běžných, u nás sledovatelných družic v Ku pásmu postačí ofsetová parabola o průměru cca 80 cm.

DVB PCI karta Technisat SkyStar 1 je asi o třetinu delší, jak testovaný předchůdce a je jinak konstruovaná. Na satelitním tuneru jsou dva F konektory, první je vstupní pro signál z LNB, druhý je tzvn. Loop through, tedy výstupní smyčka pro napájení dalšího, například externího satelitního přijímače. Dále je zde konektor CINCH výstupního video signálu (CVBS) pro připojení videa či televize a audio výstup na konektoru JACK stereo 3,5“. Abychom slyšeli zvukový doprovod přijímaných stanic, musíme propojit tento konektor se vstupem (AUX, IN) zvukové karty. Satelitní karta SkyStar 1 umožňuje rozšíření o přídavný modul CI, tedy čtečku CA modulů, tu lze za příplatek dokoupit. No a ještě jedna zajímavost, na kartě najdeme také jeden audio konektor pro vstup CD ROM, lze tedy případně i „směšovat“ obraz ze satelitního tuneru se zvukem z CDčka.

Tolik vnější popis, ještě stručné shrnutí základních technických údajů a jdeme instalovat. Technisat SkyStar 1 obsahuje satelitní tuner s QPSK modulací pro C i Ku pásmo, vstupní frekvence je 950-2150 MHz, napájení LNB 14/18 V, max 400 mA, 22 kHz a DiSEqC 1.0, tedy lze přepínat 4 konvertory. Satelitní tuner přijímá SCPC i MCPC kanály s datovým tokem SR 1 až 45 Msymbol/s. Na rozdíl od dříve popisovaného modelu s procesorem B2C2 je tato karta osazena procesorem Philips SAA 7146N.

Instalace ovladačů pod Windows XP probíhá bez sebemenších problémů, stejně jako obslužného software. V našem případě jsou to dva programy – Digital TV a DVB Data Services. První slouží jako přehrávač TV a rozhlasových stanic a k nastavení parametrů. V levé části je seznam naladěných programů a v pravém okně pak sledujeme televizi. Pomocí tlačítek vpravo nahoře můžeme obraz zvětšit do okna na požadovanou velikost či zobrazit přes celou obrazovku, navíc si můžeme zvolit výhradní režim zobrazení na popředí, takže můžeme psát např. dopis ve Wordu a v rohu si nechat běžet televizní stanici. Pod seznamem naladěných předvoleb je umístěna regulace hlasitosti a pokud stanice přenáší teletext, objeví se zde i tlačítko pro jeho aktivaci. Vedle ikonky „i“ k vyvolání programové informace o současném a následujícím pořadu pak najdeme kulaté tlačítko pro nahrávání. Tato funkce je velmi dobře naprogramována, grabování obrazu začne okamžitě do předem zvoleného adresáře a ukládat můžeme na disk ve formátu PVA (audio/video), MPEG (audio/video), SSV (video) a MP2 (audio). Pro nahrávání v MPEG-2 se nahrává video stream až s rychlostí 4 Mbit/s. To znamená, že 1 minuta záznamu zabere na hard disku cca 30 MB a tedy hodinový film pak ubere asi 1,8 GB místa. Musím předeslat, že nahrávka je subjektivně kvalitní a neliší se od původního originálního přijímaného pořadu. Záznam je v reálném čase a při přehrávání souboru v žádném formátu nedocházelo k výpadkům či kostečkování.

Druhým obslužným programem, dodávaným s kartou je DVB Data Services. Jedná se o příjem dat z transponderů providera, poskytující satelitní internet. Tato karta byla konfigurována na Europe Online, ale samozřejmě lze využívat i jiné poskytovatele, pokud u nich máme zaplacený účet, tedy přístup k datům. Já, protože mám předplatné u EOL, nemusel jsem se znovu registrovat a karta chodila bez problémů na původní nastavení z karty SkyStar 2. Pokud ale ještě nejme připojeni, na instalačním CD je opět software E-lert pro poštu, File Fetch Manager a Fazzt klient pro stahování souborů přes satelit.

Tolik první seznámení s DVB PCI kartou Technisat SkyStar 1. Jedná se o dražší, ale universálnější satelitní kartu, která umožňuje dodatečné připojení CI rozhraní pro CA moduly dekodérů. Karta vám zabezpečí kvalitní obraz a zvuk družicové televize a rozhlasu, příjem teletextu a stahování dat z transponderů satelitního internetu.

Na Slovensku Skystar1 dostanete na www.satshop.sk v oddelení SAT internet
.  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 25   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
17.02.2002 • EOL - EUROPE ONLINE - satelitný internet a zábava spolu [ 5 ]
03.01.2002 • Obousměrné satelitní připojení k internetu [ 2 ]
01.01.2002 • Jednosměrné satelitní připojení k internetu [ 1 ]
10.12.2001 • Téma měsíce - Satelitní a kabelový internet [ 15 ]
26.11.2001 • Seznamte se – DVB PCI karta Technisat s předplatným EOL [ 28 ]
09.04.2001 • Satelitní internet, aneb surfování přes družice [ 4 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 2

  Dekodovanie 

30.12.2003 09:09 • Zoly
Dá sa dekodovať Multidec-om Conax?
 
 
  je to obojsmerne? 

17.03.2003 20:22 • nefridian
ci je to upstream+downstream??? a ci ma aj dialkovy ovladac?? prosim reagujete aj na e mail prosim vas.....dakujem
 
 
  koupě. 

31.10.2002 22:57 • Arnošt
Koupim Skystar 2 nabídněte cenu za starší,možno i Skystar 1 ..SMS 605728147.děkuji

nebo napište co je lepší než Skystar.
 
 
  Dialkove 

10.10.2002 17:46 • anonym
Ano viem. Napis mi na email poslat@post.sk
 
 
  Dialkove 

10.10.2002 14:32 • Pet
Kupil som si horeuvedenu kartu + DO(dialkovy ovladac). Dosla mi len karta s odovodnenim, ze aby sa dalo pouzit DO je potrebne zakupit CI modul, to sa mi velmi nechce lebo jeho cena je vysoka. Viete niekto o nahradnom rieseni?
 
 
  Prosba o radu 

29.09.2002 23:52 • Petr
Mam SkyStar1,nevi nekdo proc neprepina LNB/Tabulka v MENU z vyssich frekvenci na nizsi.Napr.nastavena ZDF,prepnu na Tango,nechodi to.Signal je v poradku.Mam LNB-TWIN-Grundic a odskouseno na sat.prij.HUMAX 5500 CRCI.Pracuje to v PC/Windows98/PIII-733Mb/256....Kartu uz mam druhou ale je to stale stejny problem.Neprepina.Nemam DiseqC/prepinani to by snad nemelo vadit?Je to v software karty nebo v LNB/TWIN.?Jestli umi nekdo poradit budu velmi rad.Predem dekuji Petr
 
 
  isat.... 

27.06.2002 18:37 • mk
od teto firmy mam skystar2 (2 dny) a pri instalaci jsem se radne zapotil. na prilozenem cd byly ovladace z listopadu 2000. mam wME.(cena 2240 vc. postovneho)
 
 
  prodejci (bez záruky) 

26.06.2002 09:48 • D
V ČR vím pouze o: iSAT , SYSCO a UBCOM (prodávají nějakou jinu dražší karu, ale měla by umět to co SKyStar 1), webove stranky klasicky www.nazev firmy.cz ve všech třech případech.

Jedinou zkušenost mám s iSATem a to zatím pouze objednávku (poměrně náročné přání zákazníka splnili naprosto bez zaváhání). Více uvidím brzy a pokud je zájem poreferuju. Cena SkyStar 1 cca 8600,- Kč, dálkové ovládání 650,- Kč.


 
 
  Obchod 

24.04.2002 15:05 • trolala
www.satshop.sk - 12.490,-Sk

Za tych 7.200Kc je karta Skystar2 - nepodporuje Multidec
 
 
  Upozornovani o stahovani dat 

19.04.2002 11:45 • Kazdik
V članku se piše, že karte je vhodna jak pro sledovani TV tak pro stahovani dat ze satelitu přes europeonline. Je tu ale mensi problem. Na rozdil do karta Skystar2, ktera umi data prijimat z 5 streamů současně, a má teoretický limit až 30Mb/s, tak karta SkyStar1 umi prijimat data jen z 4 streamů. Jak začne karta prijimat z 5 streamů, tak jsou soubory neuplné a tudíž k ničemu. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit!!! Teoretická prostupnost dat Skystar1 je totiz jen mezi 8-10Mb/s. Mozna se to casem upravi ovladači, ale prozatim to nefunguje. (Pokud tedy nefiltrujete data a nestahujete jen 4 streamy, což je ale prace pro blazny)
 
 
  Pesimistickému Radkovi 

15.04.2002 08:58 • jan
Tak mi, prosím tě, dej kontakt na některý z těch obchodů, za tu cenu bych to možná i koupil.
 
 
  cena 

14.04.2002 13:01 • nason
Chyba, - stojí cca 7.200,- bez DPH.
 
 
  Optimistickému Janovi 

13.04.2002 19:19 • Radek
Nevím, kde jsi ji kupoval ty, ale v pěti různých obchodech po ČR stojí okolo 7200,- Kč s daní.(Dálkové ovládání stojí 650 Kč s DPH.

...což se nedalo čekat :o)
 
 
  k ceně 

10.04.2002 13:27 • jan
v Německu se cena pohybuje okolo 200.- euro, u nás okolo 10000.-Kc, ...což se dalo čekat
 
 
  Co s ní? 

10.04.2002 13:24 • jan
Nechce se mi věřit, že by si někdo koupil digitální satelitní přijímač bez dálkového ovládání. Tudíž ostatní zde citované vlastnosti karty nejsou pro mne podstatné. Nebo se mýlím?
 
 
  Multidec 

07.04.2002 17:21 • anonym
Multidec sa da stiahnut v rubrike Diskusia - link Upload suborov.
 
 
  Můj příspěvek 

07.04.2002 15:00 • Kamil
Muze me nekdo prosim poradit,kde se da sehnat karta Skystar1 a jaka je jeji cena?,a kde se dana satcemtru stahnout Multidec,marne ho hledam? Diky


 
 
  Můj příspěvek 

03.04.2002 19:18 • Ing.Zdeněk Förster
Mám eminentní zájem o nákup karty.Prosím o spojení na prodejce !!!Děkuji velmi za pomoc !!!
 
 
  Dostupnost na slovensku 

18.03.2002 15:32 • Tejno
Ma niekto typ kde sa da zohnat na Slovensku ( pripadne Brno ) SkyStar 1 ?
 
 
  interlace 

18.03.2002 11:55 • heretic
Neda sa tento jav nejako odstranit ?
 
 
Celkový počet komentářů: 25 / zobrazují se: 1 ... 20

|<«12»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist