Zpravodajství TV info Škola Frekvence TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 21.11.2017 - 16:50:33     satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Doutnák Tyce a Klusáka podá zprávu o stavu nezávislé klubové scény v Česku

  Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 19.04.2017


Od Lenky Dusilové přes Květy po Mutanty či Lišaje. Jaká je současná nezávislá klubová kultura? Změnila se s příchodem generace mileniálů? V deseti dílech nového cyklu Doutnák ji zmapuje hudební publicista Pavel Klusák a režisér Zdeněk Tyc, kteří představí pětatřicet různorodých kapel a projektů. A to přes živé hraní. První díl uvede ČT art ve čtvrtek 20. dubna ve 21.55 hod.


Domácí indie pop je dnes velkou, živou, kreativní a překvapivě pestrou scénou. Doutnák, jako jeho kronika, jej zpřítomní i těm, kdo „kluby nevymetají.“ „Doutnák představí nezávislou scénu, indie pop v širokém smyslu slova. Neřeší avantgardu nebo umělecké progresivní scény,“ přibližuje koncept magazínu autor námětu a scénáře a průvodce pořadem Pavel Klusák a režisér Zdeněk Tyc jej doplňuje: „Indie pop je hudba, která se primárně nepodbízí, ale chce se také líbit. V těch slovesech je ale sakra rozdíl.“

„Bylo pro nás podstatné ukázat kapely, jaké skutečně jsou. Proto jsme natáčeli jejich živé hraní před publikem a trochu si s nimi povídali o tom, co je pro ně úspěch, ale i o tom, jaké sny generuje v noci jejich podvědomí,“ dodává Pavel Klusák.

Nový hudební magazín má ambici podat zprávu o stavu české nezávislé koncertní scény, o tom, jak se změnila přispěním generace mileniálů a jejího jiného pojetí klubového života. Koncertů je mnohem více než dříve, stejně tak sólových producentů. Češi mají čilé kontakty se světem, sledují dění kolem nového repertoáru, výjimečných koncertů, nových nahrávek. Mluví s hudebníky, organizátory, vydavateli.

„Kulturní kanál České televize je otevřený všem druhům umění, a platí to samozřejmě i o hudbě,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl a pokračuje: „Kdo chce získat základní přehled o české nezávislé hudební scéně, Doutnák mu ho určitě přinese. Moc mě to těší a jsem přesvědčen, že díky fundovanosti autorů bude takový pohled zasvěcený a pro mnohé určitě i velmi objevný“.

Autorský tým s režisérem Zdeňkem Tycem a moderátorem Pavlem Klusákem rozšiřuje „bitevní pole“ koncertů směrem do zákulisí. Vyptává se hudebníků na jejich zkušenosti, vtahuje do hry experty a „šedé eminence“ scény, reportážně dobývá zkušebny i místa pouličních hráčů.


Doutnák

námět, scénář a průvodce pořadu: Pavel Klusák
režie: Zdeněk Tyc
kamera: Jiří Zykmund
dramaturgie: Filip Novák
kreativní producentka: Petr Kubica


Anotace první pětice dílů:

1. díl – Export: Sny a realita
V prvním dílu nazvaném Export: sny a realita otvírají celou sérii elektroničtí Himalayan Dalai Lama, synthpopová teenagerská producentka Zagami Jericho a sólový projekt Lenky Dusilové.

2. díl - Kapely písničkářů
Diváci druhého dílu uvidí a uslyší písničkářské projekty Květy s básníkem a alternativním rockerem Martinem E. Kyšperským, poprockové alter ego Petra Marka (Midi Lidi) operující pod nickem Muzikant Králíček a Děti mezi reprákama, kteří budou reprezentovat mladší generaci.

3. díl – Protest! V songu
Existuje ještě něco jako protestsong? Má muzika ještě tu váhu? Chce se do toho mladší generaci muzikantů? Existuje uvnitř hudby něco jako nekorektnost a trolling? Přetrvává tradice českých, vymezujících se písní? Odpovědi se budou snažit nalézt kapely Inženýr Vladimír a Debbi Love, Martina Malinová se svým projektem Potmě a nad tím s kytarou zkušeně zakrouží matador protestujících písničkářů Vladimír Merta.

4. díl – Temné proudy
Na koncerty lidé chodí nabírat energii a inspiraci, odreagovat se. Někdy se to nevylučuje s průchodem temnou zónou. Neexistuje světlo bez tmy, hrdinové bez padouchů, euforie bez melancholie a melodie bez šumu. Čtvrtý díl se ponoří do hudby těch, kteří neignorují vlastní stín. Mutanti hledají východisko jako by byli laboratoří pro výzkum, co všechno se dá vložit do formy alternativního hiphopu. Killiekrankie propadají na pódiu určité formě transu a pohybují se při tom někde mezi harmonií a hlukem. Představí se také Frank Bigsby a jeho elektrická kytara jako fetiš a nástroj radosti.

5. díl – Smrt žánrů (a zrod nových)
Jeden z nejdobrodružnějších dílů cyklu Doutnák uvádí několik podob zvukových krajin i reportáž z celonočního spacího koncertu Silent Night. Nositel hudebních den Vinyla a Apollo, producent Dné, uvádí křehce destruovanou hudbu. Intimitu mezinárodního dua Ba:Zel vyvažuje mohutnost zvuku, který sochařsky hněte producent Lišaj. Elektroniku s violoncellem propojuje renomovaný Pjoni, slovenský host cyklu.


Alžběta Plívová, tisková mluvčí České televize
lžběta Plívová
Vedoucí Komunikace a PR, tisková mluvčí

Česká televize


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
19.04.2017 • Česko Slovensko má talent se pomalu blíží do finále – dvě kola rozhodnou
19.04.2017 • Finále Slovnaft Cupu exkluzívne na obrazovkách TV Dajto!
18.04.2017 • Minulý týden skupina Nova měla 40,88% share a na internetových portálech zaznamenala rekordy v počtu reálných uživatelů
17.04.2017 • Show Jana Krause – 19. 4. 2017
15.04.2017 • Hezounek Gránský má škaredě zjizvený obličej
15.04.2017 • Košické Štúdio RTVS oslavuje 90. výročie rozhlasového vysielania

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & KOUC, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist