Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Sobota • 11.07.2020 - 20:03:37   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Vzpírali se humorem - dokument ČT připomene zlidovělé dílo dvojice Vodňanský & Skoumal

  Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 17.03.2020


Dokumentární film o Janu Vodňanském a Petru Skoumalovi je koncipován jako hravá výpověď o životě a tvorbě populární umělecké dvojice. Chce obsáhnout co nejvíc rozměrů jejich práce, která spojovala nespojitelné: svobodu a rozlet 60. let a zakazování 70. let, masovou popularitu večerníčků a ilegální koncerty v undergroundových místech, intelektuálno a erotično, humor a cit pro melancholii.


Snímek Marka Najbrta nazvaný Vodňanský & Skoumal – Všechno je proměnlivé v premiéře uvede ČT art ve středu 18. března od 20.20 hodin.

Umělecká dvojice se během své dlouhé kariéry výrazně zapsala do české kultury a její dílo, které léty zlidovělo, zůstává inspirativní dodnes. Památná představení bavila publikum napříč celou republikou od roku 1963 až do začátku 80. let, kdy se dvojice rozpadla těsně předtím, než úřady stihly vydat úplný zákaz jejich společného vystupování.

„Myšlenku připravit pro Českou televizi film o dvojici Vodňanský, Skoumal nosím v hlavě řadu let. Jako školačka jsem vyrůstala na jejich LP deskách, vydaných v sedmdesátých letech. Tehdy jsem je ještě osobně neznala. Netušila jsem, kdo jsou ti pánové, jeden s knírem a druhý s vousem, kteří na mě koukají z výřezu na obalu desky s úsměvem idiota, či donkichota,“ říká Alena Müllerová, v jejíž tvůrčí producentské skupině dokument vznikl, a dodává: „Dvojice pro mě byla, stejně jako pro mnoho dalších, zjevením. Svoboda, hravost a absurdita jejich písniček a textů se totálně lišila od toho, co nás obklopovalo a zároveň byla parodií na vyprázdněné projevy a klišé oficiální kultury. Autorům Pavlu Klusákovi a Marku Najbrtovi se skvěle podařilo vzdát hold jejich tvorbě na pozadí a v kontextu doby, v níž vznikala.“

Ambice filmu přesahují pouhou rekapitulaci zásadních životních zvratů, písní a vtipů. Dokument si klade za cíl vytvořit atmosféru podobně nápaditou a zábavnou, jako bývala představení. „Kouzlo jejich tvorby spočívá hlavně v kombinaci zdánlivě primitivních a naivistních forem s intelektuálním obsahem. A také samozřejmě v nesporné hudební a textařské kvalitě,“ říká režisér Marek Najbrt.

Jejich písničky jsou ve snímku doprovozeny hudebními klipy vtipně sestříhanými z archivních záběrů různých momentů československé reality. Dojde i na archivy unikátní a veřejností nepoznané a samozřejmě i řadu známých respondentů. „Vedle samotného Jana Vodňanského jsme oslovili celou řadu lidí, kteří byli s kultovní dvojicí podstatnějším způsobem spojeni. Třeba Táňu Fischerovou, která hrála v jejich nejslavnějších představeních v Činoherním klubu,“ dodává Marek Najbrt. Kromě ní v dokumentu vystupují například Karel Hvížďala, Jiří Černý, Jan Kačer, Jan Burian, Michal Prokop, Vladimír Mišík, Ilona Svobodová, Jan Hřebejk či první žena Jana Vodňanského psychiatrička Jitka Vodňanská.


Vodňanský & Skoumal – Všechno je proměnlivé

scénář: Pavel Klusák
režie: Marek Najbrt
dramaturgie: Jakub Mahler
kamera: Martin Štěpánek
výkonný producent: Jiří Vlach
kreativní producentka: Alena Müllerová
účinkují: Petr Skoumal, Jan Vodňanský, Jiří Černý, Karel Hvížďala, Jan Kačer, Michal Prokop, Vladimír Mišík, Ilona Svobodová, Jan Vondráček, Jaroslav Nejezchleba, Jan Burian, Přemysl Rut, Jan Hřebejk, Ivana Lokajová, Yvetta Kornová, Denisa Kirschnerová, Jitka Vodňanská a další


Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
17.03.2020 • Mimoriadne relácie o koronavíruse sa stretli s výrazným diváckym záujmom
17.03.2020 • Rádio Devín pre zrušenie kultúrnych podujatí prispôsobilo program
17.03.2020 • Celodenné vysielanie RTVS ku koronavírusu
16.03.2020 • Na Primě startuje Zlatá maska
14.03.2020 • Diela povinnej literatúry počas mimoriadneho voľna na obrazovke Trojky
13.03.2020 • Když se nesmí do školy, škola přijde domů. Za malými školáky i studenty, které čekají přijímačky

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist