Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 20.05.2024 - 10:41:27   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Technika | Články
 

Ak ste na Vianoce dostali smart elektroniku, dajte si pozor na hackerov

  Autor: W.R.P.R. , e-mail: richard@wrpr.sk Přidané: 02.01.2022S narastajúcou popularitou inteligentných (smart) zariadení sa objavujú aj nové formy hackerských útokov. Podľa odborníka na kyberbezpečnosť treba zvýšiť ostražitosť najmä po kúpe elektroniky, ktorá využíva pripojenie na internet.


Popularita smart zariadení, súčasti tzv. internetu vecí (IoT, pozn. internet of things), stále rastie. Ide o bežné spotrebiče, ktoré vďaka prepojeniu s internetom prinášajú používateľovi nové možnosti a vyšší komfort. Podľa správy Juniper Research počet IoT zariadení v tomto roku dosiahne 46 miliárd, pre porovnanie s rokom 2016 ide o dvojnásobný nárast.

„Na internet dnes vieme pripojiť akékoľvek zariadenie, či už je to smart televízia, chladnička, bezpečnostná kamera alebo termostat. V praxi si napríklad vieme pohodlne cez aplikáciu v smartphone nastaviť kávovar tak, aby nám pripravil chutnú kávu hneď po zobudení, či pozrieť sa v práci cez vzdialený prístup k bezpečnostnej kamere, čo robí doma náš pes,“ hovorí Daniel Suchý, odborník na kyberbezpečnosť spoločnosti Aliter Technologies.

Daňou za nové funkcie a zvýšené pohodlie sú podľa odborníka nové nástrahy v podobe možných útokov, a to neraz aj úplne jednoduchých. „Hackeri idú s dobou a útoky na smart zariadenia nie sú novinkou. Zaznamenali sme prípady, kedy hackeri zaútočili na elektronické pestúnky a zábery tisícov detí následne zverejnili na internete. Využili pritom nedôslednosť ľudí, ktorí si na elektronických pestúnkach nechali prednastavené heslá. Známy je tiež prípad masívneho útoku, kedy hackeri zverejnili zábery bezpečnostných kamier z celého sveta vrátane Slovenska,“ uvádza Suchý.

Aj zariadenia ako smart chladničky či kávovary môžu byť zneužité, napríklad na zber informácií a prieskum pre sofistikovanejší útok založený na cielenom phishingu. „Zariadenia môžu byť tiež zneužité na ťažbu kryptomien a exponenciálne zvyšovať majiteľovi účet za elektrinu. IoT zariadenia sa najčastejšie zneuživajú aj ako jednoduché prostriedky DDoS útokov,” dodáva Suchý.

Podľa odborníka na kyberbezpečnosť v prípade, ak ste si pod stromčekom našli elektroniku, ktorá využíva pripojenie na internet alebo ste si ju sami zakúpili, je potrebné byť ostražitý a myslieť aj na jej zabezpečenie. „Dnes môže mať aj bežná smart televízia integrovanú kameru a mikrofón, musíme preto myslieť aj na adekvátne zabezpečenie. Celá sieť je taká bezpečná, ako jej najslabší článok,“ podotýka Suchý. Odporúča preto ľuďom, aby v prípade novej elektroniky, ktorá sa pripája na internet, v prvom rade zmenili prístupové heslá. Tie prednastavené využíva mnoho zariadení a hackeri by ich mohli ľahko získať. Dôležité je tiež nainštalovať si čo najaktuálnejšiu verziu softvéru, ktorá obsahuje všetky potrebné bezpečnostné záplaty. Netreba zabúdať ani na samotnú wifi sieť, do ktorej sa zariadenia pripájajú. Aj v tomto prípade je potrebné mať čo najkvalitnejšie heslo, aby sme ochránili prvý vstupný bod v našej inteligentnej domácnosti.

V prípadoch, ak so zariadením nie ste spokojní a chcete ho vrátiť alebo vymeniť, je užitočné taktiež myslieť na zabezpečenie svojho súkromia. „Pri vrátení alebo predaji smart elektroniky je potrebné dané zariadenie vždy vrátiť do továrenských nastavení a použiť špeciálny softvér, ktorý prepíše všetky naše citlivé dáta, ktorými zariadenie disponuje”, uzatvára odborník na kyberbezpečnosť zo spoločnosti Aliter Technologies.


Richard Kováč, Account Manager, W.R.P.R, 31. 12. 2021


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
08.12.2021 • Philips TV představuje nové Mini LED televizory
29.10.2021 • Éra teletextu sa končí, nahrádza ho HbbTV, EPG či internet
05.08.2021 • Televizory Philips Performance nabízí vyvážený poměr cena/výkon
22.04.2021 • CRA hlásí první certifikovaný přijímač pro digitální rozhlasové vysílání DAB+
14.04.2021 • Philips TV & Sound si odnáší čtyři ceny Red Dot Awards 2021
22.02.2021 • Ako postupovať pri zhoršení kvality televízneho príjmu

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist