Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 23.06.2024 - 03:05:23   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Milan Kundera: Od Žertu k Bezvýznamnosti

  Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 20.09.2022Dokumentární portrét jedné z předních osobností světové kultury, spisovateli Milanu Kunderovi, uvede ČT art v sobotu 24. září 2022 ve 20:15 v rámci cyklu Je nám ctí… Režie Miloslav Šmídmajer.


„Představujeme Kunderu v jediném dokumentárním filmu, který o něm kdy vznikl,“ říká režisér Miloslav Šmídmajer a zdůrazňuje, že portrét štáb natáčel pod dohledem samotného protagonisty a s jeho vědomím. Snímek je tím naprosto unikátní, protože Kundera se prakticky celý život vyhýbá kamerám a publicitě, nekomunikuje s médii a dokonce se o něm říká, že se straní i svým přátelům. „Tyto mýty z něj dělají podivína a náš dokument je postupně potvrdí, nebo vyvrátí,“ doplňuje režisér. Film je rámován příběhem studenta, který si vezme do hlavy, že se pokusí získat rozhovor s Milanem Kunderou, a postupně se seznámí s jeho texty i názory, s jeho přáteli i spolupracovníky, aby nakonec pochopil, že to, co je podstatné a co zůstane, je dílo, nikoliv peripetie života.

Brněnský rodák Milan Kundera patří k nejznámějším a právem i světově nejuctívanějším českým spisovatelům. Od poloviny 70. let minulého století žije ve Francii a už více než tři desetiletí téměř nevystupuje na veřejnosti. „Kunderovo dílo, rodinné zázemí, životní peripetie i všestrannost jeho talentu připomínáme rozhovory s jeho přáteli, literárními teoretiky, pamětníky i osobnostmi české a francouzské kultury,“ představuje snímek dramaturg brněnského studia České televize Martin Polák a doplňuje: „Ukážeme i místa, kde žil, a která ho ovlivnila. Zamýšlíme se nad výjimečností Kunderova díla v kontextu české i světové literatury. Zároveň divák uvidí exkluzivní dobové materiály a archivní rozhovory s Milanem Kunderou.“

Devadesátiminutový dokument zavede diváky do Kunderova rodného Brna, do dob, kdy studoval a učil na FAMU, ale také do období normalizace, kdy mu režim bránil v tvorbě a jeho dílo nebylo vydáváno, přestože už získával úspěchy v zahraničí. Přesto v té době uvedl Jakuba a jeho pána s Jiřím Bartoškou, ovšem pod jiným jménem. V polovině 70. let využil pozvání univerzity v Rennes a začal tam přednášet. V roce 1979 ho české úřady zbavily občanství. Kundera to později komentoval slovy: „Tehdy vše ovládali Rusové a právě oni rozhodli, že už nejsem Čech.“ Prezident Francois Mitterrand mu udělil francouzské občanství. Svůj nejslavnější román Nesnesitelná lehkost bytí tak vydal už jako Francouz.

Koprodukční snímek Milan Kundera: Od Žertu k Bezvýznamnosti uvedla loni na podzim česká kina. Velký ohlas měl u diváků na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě v roce 2020.


Milan Kundera: Od Žertu k Bezvýznamnosti

Scénář: Miloslav Šmídmajer a Jakub Vansa
režie: Miloslav Šmídmajer
hlavní kameraman: Pavel Šobr
hudba: Petr Malásek
dramaturgie: Martin Polák
produkce: Pavel Šebesta
výkonný producent: Karel Komárek
kreativní producent: Jiřina Budíková


PR Česká televize, foto: Václav Chochola, Ateliér Blanka a Marek Chochola, 20. 9. 2022


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
21.09.2022 • Václav Neckář slaví šedesát let na scéně. Odkaz hudební legendy mapuje velký dokumentární portrét ČT
20.09.2022 • Česko Slovensko má talent opäť víťazom trhu
20.09.2022 • Najviac divákov sledovalo poslednú rozlúčku s kráľovnou Alžbetou II. na Markíze
17.09.2022 • TV Markíza v pondelok prinesie priamy prenos poslednej rozlúčky s kráľovnou Alžbetou II.
16.09.2022 • Show Jana Krause – 21. 9. 2022
12.09.2022 • ZOO bude mít novou Lady Y

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist