Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Středa • 30.11.2022 - 03:56:13   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Internet a IPTV | Články
 

Útoky hackerov môžu spôsobiť krach firiem. Slovenské spoločnosti napriek tomu kyberbezpečnosť podceňujú

  Autor: W.R.P.R. , e-mail: richard@wrpr.sk Přidané: 15.11.2022


Čoraz častejšie útoky hackerov neobchádzajú ani slovenské firmy, tie pritom kybernetickú bezpečnosť podceňujú, tvrdí to odborník na kybernetickú bezpečnosť Michal Srnec. Podľa neho môže mať firma aj pri nižších nákladoch dostatočné zabezpečenie IT systémov, dôležitá je edukácia zamestnancov, používanie aktuálnych verzií programov vrátane aktuálnej verzie antivírusového programu a jeho databáz, pravidelné zálohovanie dát, a najmä vypracovanie a dodržiavanie základných zásad informačnej bezpečnosti.


Dve tretiny malých a stredných podnikov na Slovensku sa nezaoberajú kybernetickou bezpečnosťou, útokom hackerov pritom čelila takmer pätina firiem. Vyplýva to z prieskumu stavu kybernetickej bezpečnosti, ktorý zverejnil Národný bezpečnostný úrad.

Podľa odborníka na kybernetickú bezpečnosť Michala Srnca zo spoločnosti Aliter Technologies sa riziko útokov zvyšuje, súvisí to ako s vojnou na Ukrajine, tak aj s následkami pandémie, kedy mnoho firiem bolo doslova nútených rýchlo presunúť svoje procesy do online prostredia, či začať využívať vo veľkej miere prácu z domu.

"Hackeri sa pochopiteľne veľmi rýchlo adaptovali a môžeme badať zvýšený trend útokov priamo na užívateľov, ktorí pracujú vzdialene. Pre užívateľov pracujúcich z domu, či v hybridnom prostredí cloudu je potom oveľa náročnejšie tieto útoky rozoznať, ako v kontrolovanom prostredí organizácie. Častokrát nie je motiváciou len samotné odcudzenie, či zneužitie dát. Hackeri si môžu len pripravovať pôdu, skúmať reakciu organizácie, či len testovať nové metódy či nástroje. V prípade nedostatočného zabezpečenia však môže útok vážne spoločnosť poškodiť a v najhoršom prípade spôsobiť aj krach firmy“, tvrdí odborník.

Podľa prieskumu kyberbezpečnosť stále nie je prioritou, odborník preto vyzýva firmy, aby chránili svoje dáta a mysleli na bezpečnosť v online priestore. "Tak ako nenechávame v noci otvorené dvere do firmy, nemali by sme nechávať ani firemné dáta bez adekvátnej ochrany,“ vysvetlil Michal Srnec. Podľa neho sa dá zvýšiť úroveň zabezpečenia aj pomerne jednoduchými opatreniami. "Základom je edukácia zamestnancov o hrozbách v online prostredí, vypracovanie a dodržiavanie bezpečnostných princípov a netreba zabúdať ani na pravidelnú zálohu dát a aktualizáciu systémov,“ dodal Michal Srnec.

Firmy by nemali myslieť iba na zabezpečenie priamo v spoločnosti, rizikom môže byť aj práca z domu či používanie súkromných počítačov či mobilov na prácu. "Ak má zamestnanec vírus v súkromnom počítači a hoci sa bezpečne pripojí na firemný server, môže ho ľahko infikovať, a nemusí o tom ani vedieť. Správne nastavená bezpečnostná politika by mala ideálne obmedzovať používanie súkromných zariadení vo firemnej sieti. Ak je však politika firmy nastavená na používanie súkromných zariadení, je nutné zabezpečiť adekvátne technické opatrenia (politika BYOD). Pozor si treba dávať aj na prepájanie inteligentných hodiniek či smartfónov s firemnými počítačmi, aj cez ne sa môže vírus dostať do systémov firmy. Samozrejme neodporúčam ani pripájanie sa na internet cez verejnú, respektíve nezabezpečenú wifi sieť,“ uzatvára Michal Srnec zo spoločnosti Aliter Technologies.

*Zdroj NBÚ | SBA: Prieskum stavu kybernetickej bezpečnosti v sektore MSP
https://www.nbu.gov.sk/wp-content/uploads/2022/08/SBA-Sprava_z_prieskumu_Kyberbezpecnost_SBA_09082022_Actly_RR.pdfRichard Kováč, Acount Manager, W.R.P.R., 14. 11. 2022


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
16.11.2022 • Telly spouští vánoční kampaň, nabízí na tři měsíce největší balíček za cenu nejlevnějšího
28.10.2022 • Na Voyo dnes štartuje ďalší exkluzívny Voyo Originál, nový desaťdielny komediálny seriál Gumy
25.10.2022 • Všetci túžime po spravodlivosti. Peter Bebjak pripravuje pre Voyo novú minisériu Matematika zločinu
20.10.2022 • Voyo a Telekom spoločne predstavujú atraktívnu novinku Voyo štart
14.10.2022 • Ze Smetanovy Lhoty do Dortmundu. Voyo uvede celovečerní dokument Jan Koller: Příběh obyčejného kluka
04.10.2022 • Aplikace iVysílání je dostupná pro další operační systém chytrých televizorů

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist