Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pátek • 12.04.2024 - 18:59:18   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Stanice a vysílače | Články
 

Psali jsme na Apríla: Začalo odpočítávání konce analogového FM rádia

  Autor: Lipra , e-mail: lipra@satCentrum.com Přidané: 01.04.2023


Dnešním dnem, obrazně řečeno, začalo odpočítávání konce analogového rádia. Tak jak již dříve u nás skončilo vysílání analogové pozemní i satelitní televize a umlkly stanice v AM pásmu (střední i dlouhé vlny), tak už se můžeme pomalu chystat i na vypnutí vysílačů rozhlasových stanic v FM pásmu (velmi krátké vlny).


Technický pokrok ruku v ruce s ekologickými "zelenými" nařízeními a s hledáním ekonomických úspor vedou postupně broadcastery k odchodu vysílání do komprimovaného digitálního šíření na internetu a IP/TV, v kabelových sítích, v DVB-T/T2 a satelitních platformách či v DAB+. Anebo k přeměně dosavadního on line vysílání do formy tematických podcastových příspěvků, kde si posluchač vybere sobě blízký styl.

A tak u nás v posledních desetiletích postupně skončily nejprve místní a lokální FMky, které, pokud je "nekoupila" celostátní či dokonce nadnárodní síť pro šíření svého unifikovaného programu, skončily ať už z ekonomických důvodů, nebo na syndrom vyhoření či zestárnutí a odchodu dosavadních tahounů malého rádia. Takových "lokálek" bylo u nás hodně a kdo je zažil, určitě na jejich program bude rád vzpomínat jako na dobu, která už se nikdy nevrátí.

Po té je následovala další zavedená a oblíbená rádia, která přešla do celoplošných sítí s centrálním zpravodajským programem a jednotnou hudební obálkou, lišící se jen občasnými regionálními "odpojováky", zejména pro cílenější reklamu a místní informace.

Letos bychom se mohli dočkat i výběrových řízení na umístění do celoplošných a regionálních multiplexů DAB+, jsou na spadnutí a čeká se na zájem soukromých rádií.

Až na několik výjimek také tato doba nepřeje ani žánrově vyhraněným stanicím, které přešly na internet, kde je můžeme "naladit" i v mnoha mobilních aplikacích.


Bohužel ale tato doba nepřeje ani specializovanému dopravnímu rádiu, které bylo už z principu nejdostupnější v běžných autorádiích. Šest let nám při dálkových cestách po českých dálnicích nabízelo společnost Rádio Dálnice s pohodovými a známými písničkami posledních čtyř desetiletí s pravidelným dopravním servisem a nejnovějšími informacemi z tuzemských silnic a dálnic každou čtvrthodinu, tedy rychleji jak jiné soukromé či veřejnoprávní stanice.

Dnešním dnem však toto rádio vypnulo svou hustou síť malých vysílačů podél českých dálnic, ukončilo klasické FM vysílání a svoji značku přetvořuje do nové platformy Dálnice – podcasty na cesty.

Jak rádio uvedlo na své webové stránce, hlavním důvodem je znatelnější změna způsobu, jakým posluchači na cestách konzumují obsah a aktuální metodiku měření poslechovosti, která nereflektuje mobilní posluchače. Tato kombinace přestala být vnímána jako trvale udržitelná a žádoucí k tomu, aby dopravní platforma fungovala na vlnách FM. Podcasty na cesty prý posluchačům přinesou mnohé výhody – nový obsah v podobě tematických pořadů a možnost poslechu kdekoli, nejen podél dálničních tahů, a především kdykoli se to hodí jim samotným...

Rádio Dálnice v éteru skončilo, které další bude následovat?


Odpočítávání konce analogových FM rádií už bylo spuštěno...


Pro satCentrum připravil Lipra, 1. 4. 2023


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
27.03.2023 • Prima COOL slaví čtrnáct let na obrazovkách, přinese Tři Tygry ve filmu
15.12.2022 • ČT3 se na konci roku rozloučí - za 1 013 dnů vysílání si ji pustilo 7 milionů diváků
21.11.2022 • Sedm let filmového štěstí oslavila Prima MAX
29.10.2022 • Rádio_FM oslavuje 18. narodeniny
19.10.2022 • Spravodajská televízia JOJ 24 si získala svoje publikum
19.09.2022 • JOJ Group predstavuje novú stanicu JOJ 24 vo svojom portfóliu

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist