Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 22.04.2024 - 15:56:18   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Program | Články
 

Spí a sní ptáci během letu? Odpoví nový třídílný dokument na Viasat Nature

  Autor: CHILLICOM/Viasat Nature , e-mail: info@viasatnature.cz Přidané: 28.07.2023


Ptáci lidstvo fascinovali odnepaměti díky své schopnosti létat. Ale až v posledních dekádách zjišťujeme, jak zvláštní tvorové to jsou a že létání není jejich jedinou úžasnou vlastností. Ve zcela novém třídílném dokumentárním cyklu jednoduše nazvaném Ptáci, který na konci července odvysílá v premiéře Viasat Nature, se o těchto tvorech dozvíte zcela nové poznatky vycházející z aktuálních vědeckých výzkumů. Evoluce, komunikace a inteligence – to jsou tři klíčová hesla, která je potřeba při pozorování ptáků brát v úvahu, na což nezapomněli ani tvůrci dokumentu.


V poslední době se ale ptáci musejí přizpůsobovat i změně klimatu a samozřejmě také lidem. My se však v článku zaměříme především na záhady z ptačí říše. Zajímá nás, zda spí během letu, o čem sní a jak je možné, že se při letu v hejnu nesrazí.


Spí ptáci během letu?

Jedním z největších divů zvířecího světa je výkon břehoušů rudých, kteří dokáží bez přestávky zvládnou osmidenní migrační let mezi Aljaškou a Novým Zélandem čítající zhruba 12 tisíc kilometrů. Jak ale spí? Mávají při tom křídly? Vědci již z dřívějších pozorování vědí, že si opeřenci mohou během plachtění a kroužení zdřímnout. Jak je to ale u břehoušů, nevíme.

Přímé zkoumání jejich letu je zatím nemožné, protože jsou příliš malí na to, aby je vědci mohli studovat pomocí připevněných nástrojů. Nicméně studie zkoumající spánek jiných opeřenců naznačuje, že by břehouši mohli mávat křídly i během spánku. Například husy dokáží dřímat i když plavou, protože aktivně pádlují křídly.


O čem sní budapešťští holubi?

Vědci se také zaměřili na možnost snění u ptáků. Lidé sní během REM fáze spánku, která je charakteristická rychlým pohybem očí, které je možné pozorovat i přes zavřená víčka. Odborníci si pro testování vybrali budapešťského holuba. Tento opeřenec má totiž průhledná víčka, takže lze jednoduše pozorovat pohyb jeho zornic i při spánku.

Test probíhal o nocích pomocí infračervených kamer a vědcům se podařilo odhalit velice zajímavé věci. Holubi nejenže prožívají REM spánek, ale během něj se jim zorničky stahovaly jako při námluvách během bdění. Zdá se tedy, že se tento emoční stav projevuje i mozkovou aktivitou během spánku prostřednictvím snů.


Jak je možné, že se ptáci v hejnu nesrazí?

Některá hejna ptáků jsou obrovská. Mohou čítat stovky i tisíce jedinců, a přesto dokáží udržovat téměř dokonalou formaci. Jak je možné, že se vzájemně nesrazí, i když roj dokáže reagovat neskutečně pružně například na blížícího se dravce? Ornitologové vypozorovali, že prvně si nebezpečí všimnou jedinci letící na okraji hejna, kteří ihned změní směr. Takto varují ostatní o nebezpečí, a ti je následují. Informace pak jde postupně hlouběji do hejna, a to rychlostí až 40 metrů za sekundu, což pro roj čítající 400 ptáků znamená reakci během půl sekundy.

Velmi zvláštní je skutečnost, že ptáci během této pružné změny směru nahlas volají, aby se vyhnuli srážce. Jedno volání ale nestačí, protože by mohlo jít o planý poplach. Hejno čeká na více akustických varování z několika míst roje, a pokud zvuk překročí kritickou hodnotu, nastává akce. Úžasné je, že celý tento proces trvá jen zlomek sekundy.


Ptáci jsou něco jako opeřené opice, říká přední ornitolog

Ptáci jsou velmi inteligentní tvorové. Doktor Auguste Von Bayern ze Společnosti Maxe Plancka pro rozvoj vědy říká, že bychom je měli považovat za opeřené opice, protože jejich vlastnosti jsou úžasné. Fascinující jsou především jejich orientační a adaptační schopnosti.

Sledujte třídílný dokumentární cyklus Ptáci na Viasat Nature, který bude mít premiéru v pátek 28. července 2023 od 19:15 a zjistěte o těchto úžasných tvorech, kteří jsou mimo jiné přímými potomky dinosaurů, ještě více.

Trailer: https://youtu.be/SIBZ8L0Zfbo


Karel Kapinus, Managing Director, CHILLICOM, 28. 7. 2023


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
31.07.2023 • Dokumenty nás baví, proto koukáme na Prima ZOOM
28.07.2023 • O víkendu vrcholí Tour de France Femmes a dva tenisové turnaje
23.07.2023 • Ty nejzajímavější dokumenty najdete na Prima ZOOM
22.07.2023 • Tour de France Femmes – rozhodne Col du Tourmalet?
16.07.2023 • Užijte si unikátní dokumenty 29. týdne na Prima ZOOM
10.07.2023 • Všetky zápasy najvyššej slovenskej futbalovej ligy aj naďalej exkluzívne na Voyo

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist