Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 23.04.2024 - 06:34:38   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Program | Články
 

Dva týdny dokumentárních parádiček, kde jinde než na Prima ZOOM

  Autor: TV Prima/satCentrum , e-mail: info@iprima.cz Přidané: 17.03.2024


Poznávejte svět s Prima ZOOM ve 12. a 13. týdnu. Dokumentární skvosty pro vás: odhalíme Tajemství pařížského podzemí; vydáme se Po stopách divokých psů; zajímavý příběh vesmírného dalekohledu přináší Webbův teleskop; ukážeme vám Nezkrotné Portugalsko; poznáte Největší záhady historie; stále fascinující historie – Černobyl: Utopie v plamenech a ještě více unikátních snímků na Prima ZOOM.


Prima ZOOM – svět ještě více zblízka!

19. 3., 21.00 hod. – Tajemství pařížského podzemí

Paříž je výjimečné město plné krásných ulic a památek. Pod ním se však skrývá zvláštní a nebezpečný svět, do něhož je veřejnosti vstup přísně zakázán – pařížské podzemí. Dokument díky výjimečným povolením a počítačovým animacím odhaluje tajemství opery Garnier, která ve svém sklepení ukrývá umělé jezero, původ legendy o fantomovi opery, kterou zfilmoval Hollywood, záhadu katakomb, největší nekropole na světě s milionem lebek a koster a v neposlední řadě nahlíží i do městské kanalizace. Ta měří přes 2400 km, a kdyby nevznikla, Paříž by byla skládkou s množstvím plovoucích mrtvol na povrchu. V pařížských podzemních lomech a chodbách dlouho řádili pašeráci a po staletí hrozilo, že se kvůli nestabilním podzemním stavbám zřítí celé ulice.

Opera Garnier – jedna z nejznámějších budov hlavního města, která je díky své kráse známá po celém světě. Přispěla k tomu i legenda o fantomovi opery, zlém duchovi, který od 19. století žije ve zdejším sklepení. Tento přízrak, bláznivě zamilovaný do zpěvačky se zlatým hlasem, se stal zločincem, protože zpěvačka jeho lásku neopětovala. Stalo se zde několik podivných událostí, podezřelý pád tanečnice nebo zřícení lustru na diváka – oba zemřeli na místě. Fantoma ale nikdy nikdo neviděl. Pod budovou opery se nachází obrovská umělá nádrž, skutečná podzemní mega stavba, kterou dnes hasiči využívají ke svým cvičením. Charles Garnier, architekt opery, musel umělou nádrž vybudovat, aby zkrotil podzemní vodu a budova se od základů celá nezřítila. Váha vody v obří nádrží podepřené sloupy podzemní vodu zadrží a ta přestane stoupat.

Katakomby pod Paříží ukrývají více než 2 miliony mrtvol. V 18. století už Pařížané neměli kam pohřbívat mrtvé, masové hroby přetékaly a na mrtvolách hodovali divocí psi a prasata. Situaci bylo nutné okamžitě řešit, rozkládající se mrtvoly ohrožovaly obyvatele celé Paříže. Nakonec se statisíce mrtvol přepravilo do podzemních starých lomů v hloubce 20 metrů. Bohatí i chudí, slavní i neznámí, všichni leželi na jednom místě. Dalším problémem byla nefunkční kanalizace – Paříž silně zapáchala, nezdravé prostředí a nebezpečné výpary mohly způsobit i smrt. Vše stékalo do Seiny, která však byla hlavním zdrojem pitné vody pro celou Paříž. Infekce a epidemie z této vody zabily tisíce lidí. Nakonec Pařížané problém vyřešili zdrojem vody z jiné čisté řeky a podzemní rozsáhlou kanalizací. Podzemí také zpevnili dvojitým zpevněním podzemních lomů, aby pařížským ulicím nehrozilo, že se zhroutí.


20. 3., 20.00 hod. – Po stopách divokých psů (Šelmy psovité – mistři adaptace)

Když si člověk ochočil psa, postupně vyšlechtil velké množství zvířat, ze kterých si může vybírat podle toho, jaké má potřeby a co si přeje. Ale dávno předtím, než se náš čtyřnohý nejlepší přítel naučil aportovat tenisové míčky nebo sledovat fotbal z gauče, byli jeho předkové vyloženě divoké bestie. A tyto nezkrocené druhy si vytvořily vlastní taktiku a vyvinuly se u nich úplně jiné vlastnosti, s jejichž pomocí se mohly přizpůsobit okolnímu prostředí. Pes pralesní, pes hřivnatý, dingo nebo psík mývalovitý jsou divoká zvířata volně žijící v přírodě, která mají zvláštní schopnosti. Co se všechno musela naučit, aby mohla komunikovat, spolupracovat a přežít v divočině? A v čem se naopak chovají překvapivě podobně jako naši ochočení domácí mazlíčci? V dokumentární mini sérii Po stopách divokých psů vyrazíme za pozoruhodnými zvířaty do všech koutů světa od Argentiny po Švédsko, od Indie po Zimbabwe, přes Japonsko až do Austrálie. Budeme je sledovat v jejich přirozeném divokém prostředí a odhalíme jejich zvláštní historii ve vztahu s lidmi.


21. 3., 20.00 hod. – Tajemství Hitlerovy moci (Vycházející hvězda)

Jeden z nejvýznamnějších okamžiků minulého století nastal 30. ledna 1933, když se v Německu dostal k moci Adolf Hitler. Třídílný historický dokumentární seriál Tajemství Hitlerovy moci přibližuje události, které tomuto osudnému dni předcházely, ale i hrůzy, které následovaly. Tento seriál se ohlíží do minulosti za tím, jak bezvýznamný „nikdo” získal tak rychle moc a proč ho lidé tak slepě následovali. Klade si také otázku, proč si byl nacistický vůdce Adolf Hitler tolik jistý, že s ním drtivá většina Němců souhlasí, i když už bylo jasné, že prohrál válku. A co vlastně vedlo Němce k tomu, aby podpořili brutální zločin proti lidskosti – holocaust? Nově objevené archivní snímky přinášejí neobvyklý pohled na nacistickou společnost v mírových i válečných dobách. Seriál je plný historických filmových záběrů, zajímavých fotografií a dokumentů, osobních svědectví a fascinujících analýz renomovaných odborníků. Seriál zkoumá podstatu diktatury a zaměřuje se na vztah mezi vůdcem a lidem.


21. 3., 21.00 hod. – Válečné stroje (Kolosy na bitevním poli)

V šesti dílech se dozvíme něco o vzniku rozvoji i zániku různých válečných strojů, které změnily či zcela definovaly způsoby vedení války. V první epizodě se zaměříme na zbraně, které spojuje jedna velmi očividná a zásadní vlastnost: jsou obrovské a silné. Druhá epizoda se věnuje systémům, které pracují tiše a daří se jim unikat pozornosti nepřítele, ať už tvarem, kamufláží, použitým materiálem či schopností zmizet pod hladinou moře. A do třetice – každá akce vyvolá reakci a každá nová útočná zbraň vyvolá snahu o nalezení co nejefektivnějšího způsobu, jak útoku odolat. Podíváme se na několik případů, jak obranné systémy držely krok s těmi útočnými a jak některé obrovské a složité obranné systémy byly odsouzeny k zániku, neboť ten krok udržet nedokázaly.

Ve čtvrtém dílu uvidíme vývoj prostředků k přepravě vojska, techniky a materiálu po vodě, po souší i ve vzduchu a budeme sledovat vývoj, jak se obyčejné čluny a koňské povozy vyvinuly ve vyloďovací čluny, ozbrojené obrněné transportéry, útočné vrtulníky a velkokapacitní přepravní letadla. Zdá se, že cílem do budoucna není vojáky na bojiště dostat co nejrychleji, ale držet je co nejdál od něj. Za páté – od první světové války je jednou z nejdůležitějších schopností v boji obratnost. Ta nevychází jen z pouhé rychlosti, ale i flexibility, všestrannosti a jednoduchosti provedení. Podíváme se, jakými způsoby a do jaké míry se vyvíjela obratnost různých typů zbraní. Co říci závěrem – cílem lidstva od jeho počátků bylo objevování stále silnějších, ničivějších a přesnějších nástrojů ke vzájemnému zničení. Dnes je planeta Země domovem zbraní tak mocných a hrůzných, že jejich použití by rozpoutalo válku zhoubnou pro celé lidstvo. Dostáváme se tak do fáze, kdy je psychologický účinek arzenálů světových velmocí tak velký, že na demonstraci jejich fyzické síly nebude muset nikdy dojít?


22. 3., 21.00 hod. – Zebova velká ryba (Dobrodružství v Myanmaru)

Oblíbený moderátor a zkušený biolog Zeb Hogan vyrazil na vodní expedici za největšími rybami světa. Během pátrání po masožravém obrovitém a ďábelsky prohnaném sumci nenechá kámen na kameni. A stejně si počíná, když se snaží odhalit podivuhodný osobní život velkého žraloka kladivouna nebo když se potápí společně se žraloky velrybími, velkými jako autobus. Tato neuvěřitelná dobrodružství zavedou Zeba do kalných barmských řek, na oceánské dno u pobřeží Baham a na tropické atoly Filipín. Zeb srovnává vlastní znalosti se zkušenostmi místních rybářů i odborníků a boří mýty, odhaluje, co jsou skutečná fakta a co je jenom pouhá fikce, a zažívá blízká setkání tváří v tvář s největšími a nejmonstróznějšími rybami na světě.


23. 3., 20.00 hod. – Divoká Loira

Ve francouzském regionu Pays de la Loire je narušena rovnováha místního ekosystému. Kvůli tomu je ohroženo další přežití několika druhů zvířat. Nebezpečné problémy se nevyhnuly migraci lososů ani metamorfóze elegantního motýla smrtihlava. Nezvané a nevítané invazivní druhy jako rak červený nebo žába drápatka vodní se toho rozhodly využít. Usazují se na místech, kam nepatří, a bez milosti drtí původní obyvatele divoké přírody. Vědci se bojí nejhoršího. Jejich noční můrou je, že původní zvířecí druhy nenávratně zmizí v propadlišti dějin. Naštěstí jsou tady odhodlaní přírodovědci i amatéři, díky jejichž obětavé pomoci se pomalu příroda přizpůsobuje a bojuje o přežití. Dokument Divoká Loira je pozvánkou do okouzlujících míst Francie. Přijměte ji a projděte se bohatými vinicemi, ponořte se do podmořské džungle a proleťte se ve společnosti hus velkých vysoko po obloze a objevte okouzlující Divokou Loiru.


25. 3., 22.00 hod. – Webbův teleskop

Strhující dokumentární film zachycuje fascinující příběh vesmírného dalekohledu Jamese Webba. Sleduje elitní tým NASA, který postavil mnohamiliardový moderní teleskop, a vědce, jak s neskrývaným nadšením pořizují první detailní snímky dalekých hvězd a galaxií. Vesmírný dalekohled Jamese Webba je dlouho očekávaným nástupcem slavného teleskopu Hubble. Technicky nejvyspělejší přístroj svého druhu je stokrát výkonnější, a proto dohlédne mnohem dále do minulosti, do období přibližně 200 milionů let po velkém třesku, kdy se objevily první hvězdy a galaxie. Aby to bylo možné, musel elitní tým vědců a inženýrů z NASA postavit speciální zrcadlo, 6x větší, než jakým disponuje Hubbleův dalekohled. A také zkonstruovat obrovskou sluneční clonu o velikosti tenisového kurtu, všechno složit tak, aby se to vešlo do rakety Ariane 5, a nakonec najít způsob, jak vše ve vesmíru rozložit. Jak se to vůbec povedlo, odhalíte v tomto fascinujícím snímku.


26. 3., 21.00 hod. – Podrývání nacistů: Tunely pod Paříží

Když 14. června 1940 vstoupili nacisté do Paříže a začala okupace celého města i velké části Francie, dva lékaři objevili vstup do dolů pod obsazenou metropolí. Rozhodli se zmapovat katakomby a pomoci tak odboji i de Gaullovi. Jak se dvěma mladým mužům podařilo zorientovat se temném podzemním bludišti? A jak překonali pasti nastražené nacisty? S nasazením života a poháněni nadějí, že pomohou francouzském odboji v boji proti nacistům, se dva mladí lékaři Jean Talairach a René Suttel vraceli noc co noc do temného podzemí, kde odhalovali nepřátelské bunkry. Těmto anonymním hrdinům se podařilo v rekordním čase zmapovat 300 kilometrů pařížských katakomb. Právě díky nim mohl plukovník Rol-Tanguy, který vedl odboj, zřídit podzemní velitelství přímo pod náměstím Denfert-Rochereau v samém centru Paříže. Nenechte si ujít strhující historický film Podrývání nacistů: Tunely pod Paříží. Neuvěřitelný napínavý příběh zčásti vypráví samotný Jean Talairach, kterého doplňuje dcera Reného Suttela. Sledujte podzemní odyseu dvou obyčejných mužů, kteří prokázali neobyčejnou odvahu během významné kapitoly dějin Paříže za německé okupace.


28. 3., 22.00 hod. – Nezkrotné Portugalsko (Sever)

Dokumentární seriál Nezkrotné Portugalsko odhaluje úžasnou divokou přírodu, které se v této krásné, ale málo známé zemi stále dobře daří. Vydejte se s námi na dobrodružnou výpravu, která vede z vysokých větrem ošlehaných hor severního Portugalska daleko dolů na prosluněné jižní pláže Algarve. A pak ještě dále přes Atlantický oceán na Azorské ostrovy a Madeiru, kde se nacházejí poslední zachovalé vavřínové lesy v Evropě. Pyrenejský poloostrov, ležící mezi Evropou a Afrikou, má velice rozmanitou krajinu a žije tady mnoho zajímavých endemických druhů, jako je rys iberský, vlk iberský nebo orel královský. Už vás čekají na audienci.


29. 3., 22.00 hod. – Největší záhady historie (Poslední hon na D. B. Coopera)

Laurence Fishburne, který se proslavil ve filmové sérii Matrix, se zaměřil na Největší záhady historie. Ve stejnojmenném mrazivém dokumentárním seriálu zkoumá vše od donedávna neznámé polohy lodi ztracené během Shackletonovy polární výpravy přes potopení Titaniku až po útěk vraha prezidenta Abrahama Lincolna nebo tajuplný Rosswell. Kam se ztratila Shackletonova loď Endurance? Zdá se, že aspoň jedna z největších záhad historie se konečně dočkala objasnění. Nedávný objev vraku se už zapsal do dějin, ale proč to trvalo více než sto let? Na tuto i další otázky odpovídá překvapivý seriál. Laurence Fishburne, známý z filmové série Matrix, nás v celovečerních dílech provede otazníky kolem potopení Titaniku, útěku vraha prezidenta Abrahama Lincolna nebo tajuplné vojenské základny Roswell, kde mají být ukryté trosky havarovaného mimozemského letounu.


30. 3., 20.00 hod. – David Attenborough: Slon jménem Jumbo

Hluboko v nitru Amerického přírodovědného muzea v New Yorku je uložená kostra Jumba. Velkého slona, který se v roce 1865 zabydlel v londýnské zoo, si oblíbila královna Viktorie. Později byl prodán do Ameriky, kde se v cirkusu legendárního P. T. Barnuma stal první zvířecí superstar. Jméno Jumbo se dokonce v angličtině vžilo jako synonymum pro slovo „velký“. Ale osud jeho majitele nebyl příliš šťastný. Poté, co zdemoloval svůj výběh a zlomil si kly, se ho snažili pacifikovat alkoholem. Jeho náhlá smrt je opředená řadou tajemství, která se dodnes nepodařilo rozluštit. Byl Jumbo skutečně největším slonem na světě? Proč uhynul? A trpěl předtím tuberkulózou? Tento film zachycuje Jumbův trpký osud a hledá odpovědi na všechny položené otázky. A zároveň přibližuje, jak se za tu dobu změnil vztah člověka ke slonům, kteří dnes čelí drtivému nebezpečí úplného vyhynutí.


31. 3., 20.00 hod. – Černobyl: Utopie v plamenech (Ráj na zemi)

Černobylská havárie z 26. dubna 1986 je považována za nejhorší jadernou katastrofu v dějinách lidstva, a to jak z hlediska počtu obětí, tak i nákladů na odstranění jejích hrozivých následků. Výbuch Černobylu navždy změnil svět. Jak k němu došlo, se mnoho z nás dozvědělo z fiktivního příběhu populární mini série. Ale skutečnost je komplikovanější, dojemnější a otřesnější, než jsme si kdy dokázali představit. Skutečný příběh začíná v roce 1970 v oblasti lesů a bažin na severní Ukrajině v těsné blízkosti malé vesnice, které místní obyvatelé Ukrajiny říkají rusky Černobyl. Tam se utopie stala skutečností a vyrostla největší jaderná elektrárna na světě bok po boku se vzorovým městem sovětského komunismu Pripjať. Obojí mělo být symbolem toho, co dokáže nový moderní člověk. Lidé, kteří se do Pripjati přestěhovali, byli vybráni podle schopností a dovedností, odhodlání a ochoty věřit v zářnou budoucnost. Všichni začínali jako stavební dělníci a později se stali majiteli obchodů, zdravotními sestrami, policisty, instalatéry – vším, co bylo potřeba k udržení chodu celého města. Žili sen, který si většina z nás dnes dokáže jen stěží představit. Tento sen se však 26. dubna 1986 rozpadl a stal se noční můrou. Dnes už většina lidí ví jenom to, že to s Černobylem a Pripjatí špatně dopadlo. Tento historický seriál odhaluje celý a pravdivý příběh Utopie v plamenech. Nechybí úplně nové záběry ze zakázané zamořené zóny, z velké části dosud nepublikované materiály ze sovětských archivů ani hluboce osobní příběhy svědků, kteří v této utopii žili a hrozivou katastrofu přežili.


Poznávejte svět s Prima ZOOM!.


www.prima-zoom.cz – unikátní on-line magazín: základní info, program, aktuality, fotografie, zajímavé články, a ještě něco navíc.


Filip Budák, Marketingový a PR konzultant, SOLOOTIONS powered by FTV Prima, 8. 3. 2024


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
18.03.2024 • Přímý satelitní přenos opery Romeo a Julie v rámci série MET: Live in HD v sobotu 23. března
14.03.2024 • The Players Championship – vrchol PGA Tour slaví 50 let
11.03.2024 • Sledujte E! Živě z červeného koberce: Oskaři 2024
10.03.2024 • Vyberte si, co vás baví na Prima ZOOM
08.03.2024 • Závěrečná kola SP v biatlonu se jedou v Severní Americe
07.03.2024 • Opulentní Síla osudu se do Metropolitní opery vrací po třiceti letech, na plátnech kin bude vůbec poprvé

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist