Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 21.05.2024 - 10:28:47   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Z domova | Články
 

Nova na satelit? – nemáme důvod!

  Autor: Redakce , e-mail: redakce@satcentrum.com Přidané: 12.01.2003


Ve 466. pořadu Volejte řediteli, vysílaném v sobotu 11.1.2003 odpověděl generální ředitel Novy, Dr.Vladimír Železný na dvakrát odloženou otázku na satelitní šíření televize Nova. Hned o tomto víkendu nám někteří naši čtenáři volali do redakce s prosbou, zda bychom tuto odpověď nemohli přinést na stránkách webu satCentrum, že uvedený pořad neviděli. Přání rádi vyhovíme a uveřejňujeme doslovný přepis slov ředitele Vladimíra Železného:


„Před několika týdny jste řekl, že máte programů tolik, že můžete vysílat i dvě televize, ale nemáte frekvence a vymlouváte se neustále na to samé. Ale proč nevyužijete satelit – například Eurobird, kde již dávno vysílají české i slovenské programy volně přístupné – jak pro individuální příjem, tak i pro TKR. Už i vaše největší konkurence, slovenská TV Markíza vysílá a dá se legálně přijímat přes satelit. Prosím odpovězte mi, váš Pavel Růžička, Plzeň. Na totéž se ptá Mainl Wilibald z Karviné – budeme-li vysílat přes satelit, protože na chatě v oblasti Košařiska nemůže přijímat televizi Nova, nebo jen velmi obtížně a ptá se, zda by to nevyřešil satelitní příjem. Na totéž se ptá pan Mach, který se ptá, že – vím, že máte 99% pokrytí, ale opravdu nevím, co vám brání začít už konečně vysílat přes družici. Všechny ostatní TV z Čech, ale i ze Slovenska jsou šířeny přes satelit.

Nejsou šířeny nejsou vysílány. Jsou distribuovány. A pokud někdo šíří, např. Markíza na českém území své vysílání přes satelit a vy byste to přijímali ze satelitu, pak tím vážně narušuje práva všech terestrických, tedy pozemně vysílaných stanic českých na našem území. Vážně narušuje. Protože tam tudy vysílá na české území něco, na co nemá práva pro toto území. Například hollywoodské filmy a další pořady, které nakupujeme i my a my nakupujeme práva pro Českou republiku.

Čili jedná se o distribuci signálu, nikoliv o přímé vysílání do domácností. Pokud by šlo o přímé vysílání do domácnosti, pak by to bylo řízeno úplně jinými pravidly a zejména jinými částmi autorského zákoníku a zákonu o ochraně práv. Takže není vysíláno.

My distribuujeme digitálně signál, ale distribuujeme ho na pozemní vysílače. Tím, že máme pokrytí téměř 99% samozřejmě snižuje atraktivitu pro nás přejít na satelit. My nemáme důvod. My v 99% - přibližně, našeho území jsme slušně vidět. A satelit nepřináší tak dramatickou výhodu, abychom o něj nutně uvažovali. To by musela být nějaká alternativa. To by musel být nějaký posun. Základní program Novy, ale nějakým způsobem upravený, pro nějakou specielnější cílovou skupinu, abychom opodstatnili velmi podstatně zvýšené náklady, které bychom museli platit.

Takže důvod je zcela jednoduchý. Máme-li terestrické pokrytí, nepotřebujeme pokrytí satelitní na stejný kanál. A všechny ostatní stanice distribuují, nikoli vysílají. Pokud to někdo vydává za vysílání a používá to, pak to není úplně korektní a i my se tím, z hlediska autorsko právního musíme zabývat.“Tolik generální ředitel Novy ve svém vystoupení dne 11.1.2003. Na dotazy k možnému satelitnímu vysílání však odpovídal již před časem. Máme zaznamenaná jeho slova ze stejného pořadu z 10. a 17. března roku 2001. Můžeme tedy porovnat, nakolik došlo či nedošlo k posunu v názoru na satelitní šíření nejúspěšnější české komerční televize. Opět se jedná o doslovný přepis odpovědí:


„Pan Moudrý, Modřice: Začne televize Nova konečně vysílat satelitním vysílačem? Na totéž se ptá pan Jaroslav z Prahy. Divák z Teplic: Je pravda, že Nova odmítá podepsat smlouvu s UPC Direct?

Je to pravda, proč bychom měli podepisovat smlouvu s někým. My nechceme být na této platformě, nemáme na tom zájem, na UPC Direct nebudeme, a nebude tam ani Nova ani další kanály, které Nova připravuje pro své případné satelitní nebo digitální vysílání. Nova na UPC Direct nebude.


Pan Drábek, Ostrava: Pane řediteli, proč se bráníte vysílání přes satelit, rádi bychom si to zaplatili!

My se zas tolik nebráníme, v poslední době uvažujeme, ale příprava takového vysílání trvá tak rok, rok a půl, takže pokud se teď rozhodneme, tak tak za rok, za rok a něco bychom se mohli objevit na satelitu. Už jsme to přestali vylučovat. Říkáme možná.“

„Pan Žáček, Liberec: Pane řediteli, slibujete nové kanály. Prozradíte nám které a kdy?

Neprozradím, budou to satelitní kanály, na které se chystáme a budou hodně blízké placené televizi. Na běžném vysílání terestrickém, tedy takovém, které se vysílá přes pozemní vysílače, a otevřeném kanále, tam v České republice už toho moc nedosáhnete, protože počet frekvencí je v České republice drasticky omezen. Další už téměř nejsou a ty, které jsou, si musí stát schovat právě pro digitalizaci. Pro budoucí užití trochu jiným způsobem. A z toho důvodu jediný rozvoj, který, na který se chystáme teď, v příštích řekněme dvou letech, protože než bude u nás terestrické digitální vysílání, to si počkáme nějakých šest, sedm let, ale kde může být digitální vysílání poměrně rychle, je na satelitu. A tak se chystáme ve spolupráci s některými velmi renomovanými firmami připravit kanál, řekněme Nova 2, Nova 3 na satelitní vysílání, které ale bude, pravděpodobně, buď úplně, nebo částečně placeným kanálem. Tak to je náš plán. Ptal se pan Žáček z Liberce.“


No a na úplný závěr ještě reakce na dotaz diváka televize Nova ze soboty, 31.3.2001, opět doslovný záznam:

„Pan Olišar, Říčansko: Bude TV Nova vysílat přes satelit?

Věřím, že jednou bude. Bude vysílat ale placené okruhy přes satelit. Vlastní vysílání přes satelit nepotřebujeme, protože máme pokryto vlastně celé území, i když pravda, minule jsem vás informoval o určitých problémech v pohraničí, které nastávají v souvislosti s přechodem v sousedních zemích na digitální vysílání rozhlasu. Takže tam může nastat rušení, můžeme přijít o některé frekvence a o některé vysílače. Já jsem hovořil s ředitelem telekomunikačního úřadu panem Stádníkem, snaží se nám pomoci v největší míře v jaké to půjde, pracují na tom velmi pilně, možná to někde bude chviličku trvat, tak buďte trpěliví, pokud se taková situace stane. Přes satelit zatím základní vysílání televize Nova zatím vysílat nebudeme.“


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 9   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
16.01.2003 • Únor na HBO [ 2 ]
09.01.2003 • Fotbal na Galaxii sport – přehled TV přenosů na leden
08.01.2003 • Rok 2002 na satelitním orbitu [ 2 ]
22.12.2002 • NHL na Galaxii sport - přehled TV přenosů na leden [ 3 ]
19.12.2002 • UPC odpovídá – 12.část [ 49 ]
17.12.2002 • Hudební stanice VH1 bude v kabelových sítích UPC [ 4 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  Můj příspěvek 

30.01.2003 00:15 • dvb
Az umrou vsichni komousi jako je Zeleznej, to se budem mit !
 
 
  nova 

27.01.2003 17:31 • Jiřík
ČR se kdysi dávno zavázala mezinárodními úmluvami, že opustí 1a2 TV pásmo.Myslím, že je už velice načase aby tu vaši TV z prvního kanálu konečně už vyhodily a pak budete milý pane ředitali v prdeli i s tou vaší slavnou Novou, 99%vykrytím i ze sledovaností. Pak vám přijde vhod i třeba satelit. I když částečně s vámi souhlasím, že nemáte důvod, takové pořady které tam vysiláte patří spíše do blázince než na sat. tv. Napadá jedno pořekadlo: Jakej pán, takovej krám. Ani tomu nechci věřit.
 
 
  Dobra zprava.. ulevilo se mi 

17.01.2003 22:14 • anonym
proto jsem si poridil czechlink aby jsem omylem neprepl na novu a nebylo mi mdlo z tech poradu. Dekuju.. doufam ze satelitu Novu nikdy neuvidim
 
 
  Môj príspevok 

15.01.2003 20:04 • paja_plzen
ten dopis jsem psal ja tedy ten pavel z plzne, upozornuji, ze tento dopis ktery jsem zaslal zeleznymu emeilem byl velice zkraceny a vse si opet vylozil jak se mu vse hodilo, dalo se to cekat, porad se akorat vytahuje, zdravi vas paja_plzen
 
 
  hloupě 

14.01.2003 11:46 • Mišák
kecá a vykrucuje, je to jeho věc, stejně na ty jeho stupidní programy nekoukám. Těch které stojí shlédnout je pár. Nejlíp kdyby nasedl na satelit a odletěl daleko a uvolnil místo pro někoho, kdo bude mít kvalitnější programy
 
 
  Můj příspěvek 

13.01.2003 15:20 • aaa
NOVU ze satelitu?a proč stejne je tam nasrany.
 
 
  Môj príspevok 

13.01.2003 14:57 • anonym
Kdo lze ten krade na mistra Z. to plati dvojnasob !
 
 
  Můj příspěvek 

13.01.2003 10:45 • videoman
Důchodci vysílání přes satelit nepotřebujou!!
 
 
  Strč si ji někam 

12.01.2003 21:05 • Béda
senátore s imunitou (doufám že dlouho)
 
 
Celkový počet komentářů: 9 / zobrazují se: 1 ... 9

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist