Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Sobota • 02.07.2022 - 01:33:10   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - DVB-T | Články
 

Analogová televize: Konec se blíží . . .

  Autor: Petr Miklík , e-mail: miklik@vues.cz Přidané: 23.07.2002


Zavedení digitální pozemní televize má urychlit a dokončit digitalizaci evropských zemí.

Vídeň. Případ společnosti Premiere činí zřejmým: televize je pro většinu diváků ještě stále především pasivní záležitostí - ti, kteří jsou ochotni si za dodatečné služby zaplatit patří ve většině televizního publika stále ještě k menšině.

Názorný příklad: Ke dni 31. 3. 2002 si z rakouských 498 000 zákazníků předplatilo u společnosti UPC Telekabel pouze 10.100 zákazníků nabídku UPC Digital. Cena digitálních základních služeb je měsíčně asi 6 Eur k poplatku za čistě analogové připojení. Digitální nabídka, která nyní bude prodávána jen ve vídeňských kabelových sítích, vyniká nad analogovou nabídkou v mnoha oblastech (množství programů, interaktivní služby) - které se ovšem nyní velkému množství televizních diváků nejeví zcela zřejmé.


Pozvolné prosazování digitalizace

Nicméně: Veškeré ukazatele jsou pro to, aby se digitální televize se svým interaktivním potenciálem dříve nebo později prosadila - když už ne okamžitě v oblasti kabelového nebo satelitního příjmu, tak přece terestrické digitální vysílání je jistě zaručeno EU. Společnost ORF bude společně s firmou Siemens a s podporou štýrské zemské vlády testovat terestrické digitální vysílání v oblasti města Graz. Zkušební provoz má být zahájen již v první polovině příštího roku. Experiment evropského významu bude příští léto v Berlíně, samý počátek mezinárodního zahájení vysílání je dán: pod označením ATO (Analogue Turn Off = analog vypnut) budou najednou vypnuty v pětimiliónové metropoli veškeré analogové vysílače.


Důležitost pro Rakousko

Významný experiment v Berlíně bude mít podle pana Alfreda Grinschgla z Rozhlasového & Telekomunikačního regulačního úřadu (RTR) také účinek pro Rakousko. Pan Grinschgl odhaduje, že v Rakousku nastane celoplošný přechod na digitální pozemní vysílání od roku 2006. V Rakousku nebude postupovat toto přebudování rychle, po nějakou dobu budou vysílány digitální a analogové programy souběžně. Zatímco jsou digitální programy šířené satelitem a kabelovou televizí již nějakou dobu, je rozvoj digitálního terestrického vysílání jednoznačně opožděn.

Na otázku, zda má terestrická digitální televize vzhledem k velkému množství programů na satelitních kmitočtech a nepřetržitému rozvoji digitálních kabelových sítí vůbec smysl, odpovídá pan Grinschgl jasným ano, zvláště když se tento rozvoj terestrické digitální televize v celé Evropě bude ubírat kupředu.

„Terestrická digitální televize je dobrý postup, v oblasti Rakouska je bez diskriminujícího přístupu v srovnatelných podmínkách,” tolik pan Alfred Grinschgl, vedoucí pro rozhlasové vysílání úřadu RTR. Digitální vysílací síť kromě toho zajistí důležité rozdělení mezi infrastrukturu a „tím, co je uvnitř”.

V Rakousku nyní přijímá televizní signál ještě 17% televizních diváků výhradně terestricky, 44% přijímá alespoň programy televize ORF tradičními, na zemi umístěnými, vysílacími sítěmi. Ve Velké Británii jsou, co se týče připravenosti na digitalizaci o trochu dále: na ostrově přijímá již nyní 30 až 40% televizních diváků svůj televizní program digitálním, terestrickým způsobem, odhaduje pan Grinschgl.

Hlavní překážka v prosazení nového standardu je také v oblasti přijímačů pozemní digitální televize: toto odvětví nyní čeká na Multimedia-Home-Platform-Box (MHP). Následující podzim mají být vyvinuty boxy MHP také firmami Panasonic, Sony a Philips - digitální přijímače, přicházejí na evropský trh, s jednotným evropským standardem, který by měl vzniknout. Ti, kteří je nabídnou, počítají pro digitální terestrický přijímač střednědobě s cenou pod 200 EUR - z dlouhodobého hlediska bude asi cena ještě příznivější.

Jak se budou prostřednictvím terestrické digitální televize proměňovat rakouské a evropské země - tak nad tím se v této době zamýšlí experti. Ti na počátku roku utvořili pracovní skupinu s názvem Digitální Platforma Rakousko, dne 12. 7. 2002 tato skupina předloží zprávu, jejím obsahem bude pravděpodobně experimentální digitální televizní vysílání v oblasti města Graz a příslušná situace v souvislosti s vybudováním digitálních vysílacích sítí.

Pracovní skupina Digitální Platforma Rakousko bude řízena spolkovým kancléřem a nyní se skládá z odborných okruhů: obchodní záležitosti ( pod vedením pana Alfreda Grinschgla), právní záležitosti (pod vedením pana Hanse-Petera Lehofera) a technika (pod vedením pana Franze Prulla). A příslušných odborníků na digitalizaci ze všech jmenovaných oborů.


Dieter Krestel, uveřejněno na www.medianet.at
přeložil Petr Miklík


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 3   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
24.07.2002 • DVB-T set-top-box (pro interaktivní televizi) bude za 29 liber !
25.05.2002 • DVB-T: Pro & proti
klady a zápory digitální terestrické televize
21.05.2002 • DVB-T v Německu před startem - 2.část
20.05.2002 • DVB-T v Německu před startem - 1.část
19.05.2002 • Německo poslouchá digitální rozhlas
12.05.2002 • Ředitel Novy digitální skeptik,
ředitel Markízy satelitní optimista
[ 5 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  DVB-T je k ničemu! 

24.07.2002 13:31 • Analog devil
Pokud se stopne analogové vysílání na Astře, tak se bude dál pokračovat v DVB-S, které je mnohem více perspektivnější, má podstatně větší kapacitu a větší pokrytí, než DVB-T, které má jedinou výhodu (ke všemu ještě poněkud spornou) - příjem v mobilních prostředcích. A tato ”výhoda” rozhodně nezaplatí vložené miliónové částky (v EURO samozřejmě).
 
 
  Môj príspevok 

23.07.2002 21:00 • devebe
Ak ale Nemeko rozhodne o stopnuti (dajme do roku 2007) analogoveho vysielania z Astry, potom nadeje na uspech DVB-T mat budu. Pokial ale analog bude do 2015, tak DVB-T je zbytocny prepych.
 
 
  Konec analogu? Sotva! 

23.07.2002 19:07 • Analog devil
Zatím to spíš vypadá (po krachu jednotlivých provozovatelů), že se blíží konec digitálu - od toho Berlína bych taky moc neočekával. Jestliže tam 3/4 lidí přijímají signál prostřednictvím TKR a ANALOGOVĚ, tak tak budou nepochybně činit i příští rok v létě. Pouze provozovatel TKR bude muset na přijímací stanice doplnit DVB-T receivery (pokud ovšem už dnes nepřijímá signál ANALOGOVĚ z Astry - potom by mu to vypnutí terestriálních vysílačů bylo šumafuk...).
 
 
Celkový počet komentářů: 3 / zobrazují se: 1 ... 3

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist