Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Čtvrtek • 03.12.2020 - 23:35:49   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Sobotní černá hodinka na České televizi

  Autor: vhr , e-mail: vhr@vhr.cz Přidané: 26.01.2003


Včerejší (25.1.2003) večerní potemnělá obrazovka na naší veřejnoprávní televizi nesignalizovala stávku odborářů na Kavčích horách, ale problém s modulací na satelitní distribuci – Czechlinku. Bohužel se tak naplno ukázalo, jak je tento systém zranitelný a že je třeba urychleně dokončit výstavbu pozemní datové distribuční trasy.

V nedávné minulosti se signál na terestrické televizní vysílače dostával po metalickém vedení, později po radioreleových trasách. Tak byla zabezpečena základní síť, přičemž další vysílače a vykrývače se „balovaly“ signálem od těch základních. Od roku 1997 se pak začal postupně k distribuci využívat satelitní signál, nejprve z družice DFS Kopernikus, později Eutelsatu II FM4 a od 17. dubna 2001 ze satelitu Eurobird 1. Tento komunikační satelit je umístěný na pozici 28,5 stupňů východně, paket digitálních televizí a rádií nese označení Czechlink a je přenášený z transponderu F3 na přidělené frekvenci 12,607 GHz, s horizontální polarizací, rychlostí datového toku SR 27500 a protokolem chybové korekce FEC 3/4.

V současné době jsou pozemní vysílače v ČR „napájené“ právě tímto satelitním signálem. Nutno však předeslat, že Česká televize buduje ve spolupráci s Telecomem nové velkokapacitní přenosové linky pro distribuci signálu na terestrální vysílače, které budou tvořit hlavní distribuční trasu. Po jejím zprovoznění se bude satelitní šíření využívat jako záložní, sekundární distribuce a jako zdroj signálu pro zahraniční ambasády a případně další vládní pracoviště či např. naše vojenské jednotky v Evropě.

Jak jsme viděli tuto sobotu, je ale satelitní distribuce dosti zranitelná a může dojít k přerušení vysílání i na dlouhé desítky minut. Nemáme v naší redakci v době psaní tohoto příspěvku (krátce po půlnoci ze soboty na neděli, tedy jen několik hodin poté) vyjádření techniků či odpovědných činitelů z Kavčích hor, ale podle příspěvků členů konference Československého DX klubu a našich čtenářů jsme si udělali určitý úsudek, co se vlastně stalo. Problémy nastaly 25.1. asi čtvrt hodiny před devátou večerní, kdy došlo k výpadku obrazu i zvuku na stanicích ČT1, ČT2 a Prima na řadě pozemních vysílačů a na satelitním paketu Czechlink. Zřejmě došlo k výpadku modulace z Czechlinku, přičemž obslužná data, včetně teletextu ze satelitu přicházela, a tak nedošlo k automatickému nouzovému přepnutí pozemních vysílačů na dosavadní terestrické radioreleové trasy. Pouze tam, kde bylo možné ručně obsluhou zareagovat, byl signál tímto způsobem obnoven. Máme informace o výpadku signálu z Brna, Barvičovy ul., z Pradědu, Tlusté hory u Zlína, Hošťálkovic u Ostravy a dalších míst, zatímco pražská žižkovská věž vysílala. Černou obrazovku však měli i diváci v kabelové síti UPC v Praze (a možná i v dalších městech), která též bere signál z Czechlinku. Distribuce signálu pro rozhlasové stanice v paketu Czechlink přerušena nebyla.

Zhruba tři minuty po jednadvacáté hodině naskočil signál televize Prima, veřejnoprávní televizi se však podařilo zprovoznit až ve tři čtvrtě na deset. Na to, že se jednalo o „prime time“, byl výpadek poměrně dlouhý. Odmysleme si, jak naskočily „koláče“ řediteli nejsledovanější komerční televize, ale pouvažujme o tom, jak zabránit podobným problémům do budoucna. Pokud to vůbec jde úplně vyloučit. Podobný problém už totiž v minulosti nastal, když se podařilo nechtěným špatným zásahem do software vyřadit signál pro veřejnoprávní rozhlas a ze satelitu a následně pak na pozemních vysílačích byl pak šířen jen zvukový doprovod televize Prima. Některé „zaručené zdroje“ pak udávaly, že pro odborníky z holandského Philipsu muselo vystartovat speciální letadlo, aby se tato věc co nejrychleji vyřešila.

Vzhledem k tomu, že je ale Česká televize nakloněna trendu rozvoje pozemního digitálního vysílání a letos dokončí síť velkokapacitních datových linek, neměly by se snad takové závady v budoucnu častěji vyskytovat. Když u techniky samozřejmě může dojít k poruše, mnohem horší ale je, když se místo dočasné černé obrazovky objeví titulek o přerušení vysílání z důvodů, které nemají s technickými problémy vůbec nic společného.


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 6   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
15.01.2003 • Placení koncesionářských poplatků se vztahuje i na PC a mobily? [ 5 ]
27.06.2002 • 4. stretnutie slovenských DXerov na Slovensku
- sa bude konat 12.7.2002!
[ 2 ]
23.06.2002 • Karty na JOJ budou v říjnu a Železný se loučil s diváky… [ 5 ]
14.05.2002 • TV Markíza opäť medzi najsledovanejšími televíziami sveta [ 6 ]
20.04.2002 • Vl.Železný - skeptik placené digitální televize [ 20 ]
05.04.2002 • TV3 si bere diváka jako rukojmí
- tisková zpráva RTV Galaxie
[ 4 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  zodpovědnost 

27.01.2003 18:51 • Jirkas
Nejlepší je ten fakt, že to nebude ani na koho svést, protože generální ředitel ČT je odvolaný a nový zatím není.
 
 
  pred CL 

27.01.2003 10:09 • mc
Autor tu píše o metalických vedeniach tie sa používali tak v 50 rokoch. Odvtedy existuje vcelku hustá sieť rádiových trás v pásmach 4,6,7 a 8 GHz jak analógových tak digitálnych (34, 155 a 625 Mbit/s). Mimochodom ČRa uvádzajú, že majú vybudovanú sieť na báze optických káblov ku všetkým veľkým vysielačom, len teraz neviem či naozaj funguje ...
 
 
  terestrická sít´ 

27.01.2003 08:26 • Jiří
Já měl dojem, že retranslační sít´existuje, jinak nevím, jak se přenášely signály před rokem 1997, když ještě neexistoval Czech-link.
 
 
  Co je na tom nejsmutnější 

27.01.2003 08:09 • Milan
Ač web www.parabola.cz minulý týden upozorňoval na potíže Czechlinku, přerušení mne nepřekvapilo. K závadě může dojít třeba v samotné budově ČT. Smutné ale je to, že Česká televize se tváří jakoby nic, v Praze signál byl, tak co. Stačilo přeci uveřejnit malou teletextovou zprávu s omluvou. Dobudování sítě - peníze, to je věc druhá. Slušnost je vždy na prvním místě!
 
 
  pro autora článku: 

26.01.2003 18:03 • anonym
Kdyby CZECHLINK vysílal stejně jako všechny ostatní a NORMÁLNÍ TV stanice (ARD, ZDF, ORF a další), tak nemuselo k žádnému výpadku dojít. Tady se nejedná o ”zranitelnost” DVB-S, ale hrubé šlendriánství ze strany některých pracovníků. Dále je vidět, že jakékoliv experimentování se nevyplácí - když to fungovalo bezproblémů doteď, tak musí i nadále. Už vícekrát došlo ze strany CL k jakýmsi podivným pokusům, na které vždy doplatil jenom divák - jednou to byla nutnost upgrade CW modulu, podruhé zase znovunaladění přijímače atd. Možná, že vysvětlení je jednoduché: je asi potřeba proinvestovat peníze v terestriálním pokrytí, a tak se hledá způsob, jak to co nejvěrohodněji obhájit. A k tomu se každá porucha u DVB-S nesmírně hodí...
 
 
  Pozemne digitalne trasy 

26.01.2003 13:11 • Robert
Nedavno som cital, ze Ceske radiokomunikacie zacali sirit signal TV Nova na jednotlive vysielace pozemnymi trasami. Ak uz investovali do takejto siete, nezabezpecili si dostatocnu kapacitu na sirenie aj dalsich TV programov? Ako sa tieto veci vlastne maju?
 
 
Celkový počet komentářů: 6 / zobrazují se: 1 ... 6

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist