Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Středa • 02.12.2020 - 04:29:25   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Kabelová televize | Články
 

Jak dál, společné televizní antény,
aneb jsou STA prohrou času ? - 1. část

  Autor: Dr. Vladimír Mazálek , e-mail: info@tel-satexp.cz Přidané: 15.03.2003


První částí dnes zahajujeme diskusi o STA, ve které se pokusíme současný stav a znalosti sumarizovat přímo pomocí odpovědí odborníků z této oblasti, a to nejen ředitelů či jednatelů odborných instalačních, revizních či znaleckých firem, ale také statistiků, právníků či zástupců centrálních orgánů vytvářejících legislativu k této problematice.


Stejně jako občas v tisku, tak i na internetových stránkách probíhají časté a bouřlivé diskuse k článkům na různá témata. Jedním z nich jsou i diskuse o společných televizních anténách, do kterých se sice zapojují samozřejmě zastánci všech technologií dodávek televizního signálu, ale ne vždy jsou jejich odpovědi natolik fundované a odborně podložené, a tak je řadový čtenář z takové diskuse spíše dezorientován než poučen.

Abychom se tedy v této problematice posunuli dopředu, pokusíme se současný stav a znalosti sumarizovat přímo pomocí odpovědí odborníků z této oblasti, a to nejen ředitelů či jednatelů odborných instalačních, revizních či znaleckých firem, ale také statistiků, právníků či zástupců centrálních orgánů vytvářejících legislativu k této problematice.Začněme ovšem od začátku, a to tedy historií. Společné televizní antény se v Československu začaly instalovat v šedesátých letech minulého století jako součást vybavenosti nově stavěných bytových domů. Kolektivně se pracovalo a bytové panelové velkodomy byly vlastně pokusem i o kolektivní bydlení zdůvodňované hlavně šetřením zemědělské půdy. Po právní stránce komentuje renomovaná pražská právní kancelář vývoj takto :

- základem právních názorů v tomto oboru je sice poněkud již letitý zákon o telekomunikacích č. 110/ 1964 Sb., který byl sice již několikrát novelizován, ale podstatné odstavce pro STA změněny nejsou. Podle jeho 5 odst. má občan stále právo na zřízení rozhlasové a televizní antény za určitých podmínek, kdy zřízení STA na bytovém domě je nadřazeno nad zřízením individuální antény, a týká se to výslovně programů tuzemského veřejnoprávního vysílání a vysílání s licencí z terestrických vysílačů. Pro příjem jiných televizních stanic ze zahraničí lze podle pozdějších právních úprav použít i individuální anténu či satelitní zařízení. Důležitý je ovšem závěr 5 odst., který říká, že STA je nedílnou součástí stavby a přeložení nebo úpravu antén může nařídit stavební úřad, a to jen z důvodu ohrožení stavebního stavu nemovitosti, nebezpečnosti pro okolí nebo narušení vzhledu domu. Poslední podmínka se však může aplikovat na historické budovy před rekonstrukcí, což ovšem panelové domy nejsou.

Právníci ve výkladu pokračují dále: majitel nemovitosti je zásadně oprávněn zřídit společnou anténu do svého majetku bez souhlasu nájemníků, ale nikdo nemůže být nucen k tomu, aby souhlasil se zavedením přípojky ( nebo TKR ) do svého bytu a nebo aby dokonce toto zařízení užíval. Ovšem tam, kde je společná televizní anténa již zřízena a zavedena do jednotlivých bytů, bez ohledu, zda nájemník (či „družstevník“ ) tuto společnou anténu užívá či neužívá, musí za ni platit stanovený poplatek, který ovšem může být dle stanov SBD či jiných odsouhlasení zakalkulován i v poplatku jiném ( např. za celkový odběr elektrického proudu ve společných prostorách ).

Užívání společné televizní antény ( za předpokladu, že současně není užívána individuální anténa) je tedy z právnického hlediska ekvivalentní individuálnímu příjmu, protože jde o uzavřený rozvod do jednotlivých částí domu rozděleného na samostatné byty a v systému není žádný výstup ve společných prostorách, který by bylo možno využít pro kolektivní příjem za účelem výdělku či za účelem dalšího rozšiřování díla.

Pokud jsou v tomto uzavřeném účastnickém rozvodu od STA instalovány pouze tuzemské veřejnoprávní televizní a rozhlasové programy a nebo jiné televizní programy (např. dálkový příjem televizních programů ze zahraničí či volné satelitní programy) a anténa splňuje základní podmínky STA ze zákona, pak žádný z různých ochranných svazů nemá v tomto případě žádná práva na vybírání jakýchkoliv dalších autorských ani produkčních poplatků.

Proto také zákon, který v tomto směru předložilo MK ČR pod č. 121/2000 Sb. není všeobecně respektován, protože k němu nebyl doposud vydán jasný právní výklad všech zainteresovaných orgánů, aby se ozřejmilo, za co se vlastně platí, protože po penězích vzešlých z vysílání veřejnoprávních programů se na jeho základě pídí pouze jeden autorský svaz. Osobně nevím, proč by za státem činěný úkon měla inkasovat peníze ještě soukromá firma. STA s pouze výše uvedenými programy by nemělo být použito k výdělečné činnosti za základní poskytované programy a např. bytová družstva pro něj nyní mohou zřídit vlastní účet.

Koncesní televizní poplatek je zcela jinou samostatnou platební povinností každého držitele televizního přijímače.

V domě dle rozhodnutí jeho vlastníka ( či zastupitelského samosprávního nebo vlastnického orgánu ) může být současně provozována jak společné televizní anténa s jedním či více kabelovými rozvody ( TKR ) a povolenými individuálními anténami a individuálními satelitními soupravami. Jako premisu beru, že každé STA na bytovém domě svého vlastníka má, protože je obvykle nedílnou stavební součástí majetkové skutečnosti nemovitosti stejně jako rozvody vody či dalších základních médií. I pokud je STA instalováno na dům dodatečně, je i účastnický rozvod hodnotou objevující se na znaleckých posudcích vztahujících se k dané nemovitosti. Televizní kabelový rozvod (TKR) , který bývá instalován obvykle dodatečně, v majetku domu většinou nebývá, ale majetkem či součástí bytu může být účastnická přípojka (zvláště je-li její instalace zaplacena obyvatelem bytu) spojující byt s nejbližším přepojovacím či rozvodným uzlem.

Současné znění zákonů s touto tématikou je však připravováno k novelizaci, protože i STA začínají být využívána k dalším službám než je prostá dodávka základních tuzemských veřejnoprávních televizních programů a programů vysílaných s licencí.

Vladimír Mazálek, www.tel-satexp.cz
  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 7   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
29.12.2002 • Kabelové televize versus televizní divák,
aneb Jak poznat dobrého operátora kabelové televize?
[ 30 ]
25.12.2002 • Kabelové televize versus televizní divák,
aneb Kabelová televize je jen pro bohaté?
[ 7 ]
16.12.2002 • Vysokorychlostní Internet UPC v roce 2002 [ 2 ]
16.12.2002 • Metropolitní televize Galaxie odstartuje vysílání v pražské a královéhradecké kabelové síti UPC [ 3 ]
04.12.2002 • Budúcnosť je jasná,... budúcnosť je STA?! [ 49 ]
12.11.2002 • Stanice O je již ve všech velkých kabelových sítích [ 12 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  Zajištění společné televizní antény 

07.12.2008 17:45 • fran.petr
Město Hradec Králové při prováděných nástavbách zřídilo společnou televizní anténu pro jeden bytový komplex o osmi vchodech, v každém vchodě je 10 bytových jednotek. Po provedené privatizaci byly vytvořeny čtyři právnické celky - Společenství vlastníků.. Je v právních povinnostech každého společenství zajistit pro vlastníky bytových jednotek svého společenství společnou anténu na digitální příjem? V případě,že ano ,kdo zřízení této antény financuje? Děkuji za vysvětlení Ing Petr
 
 
  STA 

23.06.2008 20:43 • Eva
Podle kterého zákona se nesmí na stožár STA na panelovém bytovém domě instalovat internetové přenašeče?
 
 
  Můj příspěvek 

16.03.2003 15:23 • anonym
Vážení kolegové,o problematice společných televizních antén (STA) se bude věnovat pořad

Občanské judo TV Nova ve středu 19. 3. 2003 ve 22,55 hod.Z Kolína zdraví RADEK ANTOŠ.
 
 
  takže jak? 

15.03.2003 17:03 • Petr
Nátáhli nám kabelovku,která nehorázně zdražuje,zdražuje i tu nejzákladnější omezenou nabídku,odůvodnuje to tím,že přeci zkvalitňuje služby(byla přidána nějaká Romantica).Vypověděl jsem jim smlouvu,pořídil vlastní mini anténu,umístil na balkon,vše v pohodě.Ptám se: porušuji něco?(z předchozího článku nejsem nikterak moudrý)

Dík za případnou odpověd

Petr
 
 
  Kompletny clanok 

15.03.2003 14:41 • Robert
sa da najst na adrese pod podpisom: http://www.tel-satexp.cz


 
 
  konkrétněji 

15.03.2003 12:40 • juzek
je to opis z tydeníku satelit/parabola tam už byla zveřejněna i druhá a závěrečná část.Nevím proč to tu není celý.Ale až tu dáte ten druhý díl kde je psáno že nějaká spol. bude uvolňovat placené kanály i do STA bez licence u RRTV!Prosím o uvedení kde?kdo?kdy?a za kolik?
 
 
  Konkrétnost rozhodně neškodí 

15.03.2003 00:41 • JUDr. Alexandra Wünschová
BlaBlaBla - pište LASKAVĚ pane Mazálku konkrétně. Vaše ”renomovaná pražská právnická kancelář” taky může být ve skutečnosti pouze výmysl z vaší hlavy a moc bych se nedivila, kdyby tomu tak i bylo. Už proto, že vy se asi neumíte živit ničím jiným, než bastlením STA a psaním článků. Ty STA vám ovšem v dnešní době nevydělají ani na slanou vodu a za článek do časopisu dostanete tak honorář rovnající se nové náplni do propisky... Takže ještě jednou jednou: uveďte laskavě konkrétní jméno té kanceláře, aby si člověk mohl ověřit, že je to skutečně jejich názor!!! Jinak nezbyde nic jiného, než tento článek považovat pouze za další nic neříkající blud!!! Děkuji JUDr. Alexandra Wünschová-Pujmanová
 
 
Celkový počet komentářů: 7 / zobrazují se: 1 ... 7

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist