
Bavorské zemské ústředí pro nová média BLM chce propagovat digitální rozhlas ve standardu DAB pomocí velmi cílené a ofenzivní marketinkové kampaně. Podle možností by kampaň měla být zahájena ještě před vánocemi.
Předseda úřadu BLM, pan Rolf-Dieter Ring, nedávno připustil, že v Německu až dosud nepovedlo dosáhnout optimisticky sladěné penetrace přijímačů DAB na trhu. Podle jeho vyjádření je ze všech finálních přístrojů audiotechniky v Německu jen 0,3 až 0,4 promile (nikoliv procent!) přijímačů DAB. To by měla nyní změnit marketinková iniciativa úřadu BLM, Antenne Bayern a výrobce čipů DAB TI Texas Instrument. Měl by se rovněž zúčastnit Bavorský rozhlas a také soukromí poskytovatelé programů DAB.
Je ovšem důležité, že nabídka programů DAB se zlepší a rozšíří. Bez adekvátních exkluzivních rozhlasových programů se DAB nemůže dále rozvíjet. Je prokázáno, že v protikladu k vysílání v Berlíně lze v Mnichově programy DAB obecně dobře přijímat i uvnitř budov.
Šéf úřadu požádal poskytovatele programů digitálního rozhlasu DAB o to, aby své plány do 10. 12. 2004 předložili na úřad BLM. Pan Ring vyzval poskytovatele programů DAB, kteří současně využívají kmitočty VKV, aby ve svých analogových programech VKV pomocí rozhlasových spotů propagovali digitální rozhlasový standard DAB a tyto programy. Prohlásil, že posluchač se musí dozvědět o tom, jaké možnosti má rozhlas DAB. Finální přístroje nabídnou vedle dokonalého zvuku i dodatečná programová data.
Podle úřadu BLM, by po 10. 12. 2004 mělo dojít k setkání zúčastněných, aby se koordinovala marketinková opatření. DAB je v Bavorsku v provozu již asi pět let. Čistě teoreticky, technicky by mohlo přijímat digitální rozhlasové programy DAB asi deset miliónů obyvatel Německa. Standard DAB se však ani v Bavorsku neprosadil, ačkoli úřad BLM vysílání DAB v současnosti podporuje částkou asi 1,5 milionů EUR ročně. Je bohužel skutečností to, že mnoho finálních přístrojů je stále ještě příliš drahých, ač někteří poskytovatelé programů už měli vliv na to, že cena se pohybuje v přiměřeném rozmezí. Problematickým je však to, že existuje příliš málo pouze digitálních rozhlasových programů DAB.
Jak je již známo, Úřad MABB pro média spolkové země Berlín-Braniborsko nedávno prohlásil téma DAB za „ztroskotané“. MABB navrhl, aby se v Německu, k příležitosti veletrhu IFA 2005, vyvinul nový koncept pro digitální rozhlas. To bavorský úřad BLM striktně zamítl. Šéf BLM ujistil, že deficit není ve standardu DAB, nýbrž v informacích o systému a v dosavadním obchodním využití. To nyní chce úřad BLM co nejrychleji změnit.
Zdroj: www.infosat.lu, volně upraveno a zkráceno