Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 22.04.2024 - 15:54:53   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Ze světa | Články
 

Tragická exploze brazilské rakety VLS-3

  Autor: MF Dnes , e-mail: idnes@idnes.cz Přidané: 25.08.2003


Dnes měla odstartovat do kosmu brazilská raketa, která měla na orbit vynést dva satelity. Bohužel o víkendu došlo během závěrečných předstartovních testů k explozi na odpalovací rampě a tak Brazílii ani napotřetí nevyšel start do vesmíru.


Přesně 21 mrtvých a nejméně 20 zraněných bylo potvrzeno po explozi brazilské nosné rakety VLS-3 na raketové základně Alcantara. Uvedl to brazilský ministr obrany José Veigas Filho. Raketa měla za několik dní vynést na oběžnou dráhu dva satelity. Při explozi, která nastala během závěrečných předstartovních testů na odpalovací rampě, byly rovněž zničeny dvě družice, které raketa měla příští týden vynést na oběžnou dráhu.

Podle brazilských vzdušných sil nedošlo mimo areál startovací základny k žádným škodám. Exploze na odlehlé základně v severovýchodní Brazílii zabila většinou civilní technické pracovníky. Některá těla byla tak spálena, že je nebylo možné identifikovat. „Odpalovací rampa se zhroutila, když tam pracovali technici. Vše nasvědčuje tomu, že jsou mrtví. Není naděje, že by někdo zůstal naživu,“ uvedl Veigas. Podle mluvčího brazilských vzdušných sil Ricardo Olandy už počet obětí zřejmě neporoste.

Exploze nastala, když se z neznámých příčin vznítila jedna ze čtyř hlavních pohonných jednotek rakety. Mluvčí brazilského prezidenta Andre Singer však prohlásil, že Brazílie ve vesmírném programu bude pokračovat. „Brazilský vesmírný program je důležitým vědeckým a technologickým projektem naší země. Dnes je den smutku,“ dodal Singer. Selhal tak už třetí pokus Brazílie stát se první latinskoamerickou zemí, která by vyslala svou raketu do vesmíru. Dvě brazilské rakety selhaly krátce po startu v roce 1997 a v roce 1999.

Měřila dvacet metrů a její výroba stála 6,5 milionu dolarů. Ze základny měla být vypuštěna 25. srpna, na oběžnou dráhu měla vynést dva satelity. Šlo by o třetí pokus Brazílie vypustit do vesmíru vlastní raketu. V obou předchozích případech (v letech 1997 a 1999) byly stroje kvůli technickým problémům zničeny krátce po startu. V případě úspěchu by se Brazílie stala první zemí Latinské Ameriky, která vyslala do vesmíru vlastní raketu.


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
22.08.2003 • Liberty Media ovládla UPC [ 1 ]
22.08.2003 • Před startem veletrhu IFA 2003
21.08.2003 • Záhady z digitálního světa
20.08.2003 • Mezinárodní federace novinářů odsoudila zákaz vysílání Alsat TV
19.08.2003 • Zisky mediálního magnáta Murdocha výrazně rostou
14.08.2003 • Pohled přes Kanál: Daří se Freeview, v zisku je poprvé i BSkyB

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist