Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 23.06.2024 - 09:07:43   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Ze světa | Články
 

Evropa se od nového roku dočká první digitální televize

  Autor: -čtk-, M&M , e-mail: info@ctk.cz Přidané: 16.09.2003


Po Americe, Asii a Austrálii se i Evropa dočká prvního televizního kanálu, vysílající ultramoderní technikou s vysokým rozlišením. Jak bylo oznámeno v Amsterodamu, stanice Euro1080 začne vysílat od 1. ledna 2004 jako první evropská ”high definition” televize (HDTV). Začátek vysílání v 11 hodin se ponese v klasickém tónu: půjde o satelitní přenos novoročního koncertu z Vídně. Stanice počítá také s krytím sportovních událostí jako fotbalový šampionát, letní a zimní olympijské hry apod.

Formát HDTV zaručuje příjem obrazu a zvuku ve vyšší kvalitě, než dosud. Sám název stanice odkazuje na vysílání v 1080 řádcích, zatímco běžné televize se spokojí s 625. Zatímco dosud televize zobrazují 25 obrázků za vteřinu, nová stanice slibuje dvojnásobek.

V USA se letos prodalo 2,5 milionu přijímačů schopných přijímat signál HDTV, ale v čele je Japonsko, kde šest milionů domácností může sledovat programy s vysokým rozlišením, vysílané hlavními stanicemi v zemi. V příštím roce se zde počítá s pokrytím zhruba pětiny populace. Nový formát již využívají společnosti NBC, australský Channel 8, NHK v Japonsku, korejská BS, čínská CTV či brazilská TV Globo.

Evropa se dosud jeví jako panenský trh, ačkoliv potřebné vybavení je již dostupné, podobně jako programová nabídka. Tvůrci nové stanice doufají, že spotřebitelé jsou na příchod Eura1080 připraveni. Pro začátek počítají s vysíláním na dvou kanálech. Hlavní nabídne pravidelně se opakující čtyřhodinový program, určený nejen domácnostem, ale i barům, hotelovým řetězcům letištím apod. Satelitní vysílání má pokrýt více než 30 zemí. Druhý kanál zařadí ”velké události” a regionální pořady.

Obsahovou náplň si Euro1080 hodlá zajistit v koprodukci s veřejnoprávními stanicemi, produkčními společnostmi, výměnou programů s ostatními HDTV stanicemi, jakož i zajištěním vysílacích práv na evropský a světový šampionát ve fotbale či na letní a zimní olympijské hry.

Příjem nové stanice vyžaduje patřičné vybavení včetně 60centimetrové satelitní antény, ale signál lze přijímat také v nižší kvalitě (obrazovky na 720x576 řádků), nejlepších výsledků se však dosahuje s přijímači na 1920 pixelů (1080 řádků). Zvuk je dostupný v kvalitě Dolby Digital. Prostřednictvím satelitu mohou signál přijímat také kabelové sítě.

Ve Spojených státech začalo digitální vysílání s parametry HDTV 1. listopadu 1998. Digitální televize nabízí ostrý, věrný obraz se zvukem odpovídajícím kvalitou kompaktnímu disku. Očekává se, že systém digitální TV bude kompatibilní s počítači, čímž se uživateli otevře možnost sledovat televizní vysílání a surfovat internetem na tomtéž přístroji.

Podle údajů z roku 2001 bylo v Evropě ”digitalizováno” téměř 16 milionů domácností. Nejrozvinutější v tomto směru jsou Velká Británie, Španělsko a Nizozemsko. Problém prosadit se má digitální televize naopak v zemích, kde je vysoké pokrytí kabelovými přípojkami a kvalitní nabídka analogového vysílání, například v Německu či Skandinávii. ČR patří mezi země, kde se digitální televize zatím testuje.

Předpokládá se, že do roku 2005 bude ve světě konvertováno více než 242 miliónu domácností na digitální platformu a do roku 2010 to bude 65 procent všech domácností. Z pohledu diváka přinese digitální televize zkvalitnění obrazu, programovou pestrost, možnost interaktivních služeb. Divák již nebude časově závislý na programu. Pro provozovatele znamená digitální televize nízké počáteční investice i provozní náklady, možnosti on-line průzkumů, na druhou stranu pro současné vysílatele bude představovat nárůst konkurence a tím pokles jejich podílu na trhu. Reklamní zadavatelé budou moci na základě adresnosti lépe cílit inzerci. Nové možnosti reklamy přinese zpětná vazba.


Doplnění redakce:

Jak jste se dočetli v článku, stanice Euro1080, jako první evropská ”high definition” televize začne vysílat na Nový rok, 1. ledna 2004. Ale už nyní se můžeme s technologiií HDTV seznámit při jejím promo vysílání na satelitu Astra 1H (19,2 st. východně).

Promo vysílání Euro 1080, které obsahuje především záznamy koncertů světových hudebních těles, začalo vysílat od tohoto měsíce na tr. 12,168 V, SR 27500, FEC 3/4, SID 21100, PIDy 308/256. Není to ale jediný satelitní kanál, kde už HDTV vysílá.

Například na družici PAS 3R (43 st. západně) byl minulý týden aktivován celý paket HDTV stanic pod názvem NDNet. Parametry: frq. 12,536 GH, H, SR 28080, FEC 3/4. V paketu vysílají kanály HDNet (PIDy 33/36) a HDNet Movies (49/52). Signál těchto stanic, stejně jako promo kanálu Euro 1080 však současné, běžně dostupné digitální satelitní přijímače zpracovat nedovedou.


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 3   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
14.09.2003 • Connected Planet: Bezdrátová domácnost v roce 2004
13.09.2003 • Channel Five má po sedmi letech zisk
09.09.2003 • Mezinárodní digitální programy mohou předstihnout ve sledovanosti BBC 1
01.09.2003 • Britská ITV má velké problémy
29.08.2003 • Může parlament zasáhnout?
25.08.2003 • Tragická exploze brazilské rakety VLS-3

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  BBC 

28.11.2003 14:18 • one
Ja som si myslel ze v Europe je uz digitalna televizia... Urcite, vsetkych 8 kanalov BBC financovanych od vlady..
 
 
  Technicke parametre vysielania 

17.09.2003 23:09 • Robert
Aky druh kompresie sa pouziva? Je to stale MPEG2, akurat s vacsim rozmerom obrazu a bitovou rychlostou? A co zvuk? Dolby Digital napoveda, ze by sa malo jednat o AC3.
 
 
  ceny 

16.09.2003 08:34 • ibatak
a co tak nas aspon trochu poinformovat o cenach sat-recieverov, tv-prijimacov, dvd rekorderov, video-recorderov, ktore hdtv rozlisenie podporuju.
 
 
Celkový počet komentářů: 3 / zobrazují se: 1 ... 3

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist