Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Sobota • 02.07.2022 - 16:06:39   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Program | Články
 

Květen s dokumenty na Prima ZOOM

  Autor: Prima TV/satCentrum , e-mail: info@iprima.cz Přidané: 01.05.2021


Baví vás příroda nebo historie? Chcete poznávat svět takový, jaký je? Prima ZOOM je jasná volba. Dokumentární skvosty pro vás: čeká vás Souboj exoplanet – najdeme druhou Zemi?; historická mini série Berlín 1945 nás vezme na cestu do minulosti ve velkolepém filmovém stylu; v průběhu šesti let zemřelo v Severní Americe přibližně šest a půl milionu netopýrů – kdo je Zabiják netopýrů? a ještě více unikátních snímků na Prima ZOOM.


Prima ZOOM – svět ještě více zblízka!

3. 5., 22.00 hod. – Souboj exoplanet

Lovci planet hledají daleko za hranicemi naší sluneční soustavy. Jejich cílem je najít exoplanety – planety s podmínkami, které by připomínaly ty na Zemi a byly by vhodné k životu. Díky vesmírnému dalekohledu VLT postavenému v jihoamerickém Chile si můžeme všimnout mimozemských světů o velikosti Jupiteru. Ale něco menšího, co se blíží spíše Zemi? To je trošku tvrdší oříšek. Astronomové NASA si vypomáhají měřením změn záření hvězd. Když takové potenciálně obyvatelné planety obíhají nějakého rudého trpaslíka, je to ještě jednodušší. Tak jako v případě přelomového objevu cizí sluneční soustavy TRAPPIST-1 v roce 2015: jejího červeného trpaslíka obklopuje sedm planet velikosti Země, nic podobného vědci dosud neviděli. Snímek Souboj exoplanet zkoumá tuto neobvyklou soustavu a zjišťuje, jak pokročilo pátrání po stopách mimozemského života.


4. 5., 21.00 hod. – Berlín 1945 (1/3)

Historická mini série Berlín 1945 nás vezme na cestu do minulosti ve velkolepém filmovém stylu. Sleduje rozhodující klíčový rok druhé světové války očima těch, kteří ho zažili: obyvatel Německa a spojeneckých vojáků. Mini série Berlín 1945 vypráví příběh o osvobození, porážce a znovuzrození v městě, které se změnilo z bojiště na pole trosek. Z pohledu vítězů i poražených odhaluje komplikovanou proměnu nejen města, ale i jeho obyvatel. Díky překvapivým, dosud nezveřejněným archivním záběrům bylo možné rekonstruovat životy osvobozených vězňů z koncentračních táborů nebo nacisty okupovaných států, ale také stoupenců nacistické Třetí říše, mlčící většiny a viníků válečných zločinů – a připravit se na strhující a rychle ubíhající koláž svědectví o této historické éře. Ke slovu se dostanou sovětští, američtí, angličtí a francouzští vojáci i obyvatelé Německa, úzkostlivě čekající, jak dopadne válka.


5. 5., 20.00 hod. – Nečekaná divočina

V srdci Evropy leží tajuplná divočina. Pozoruhodný kus přírody je pro migrující ptáky naprosto nenahraditelný. I když má tato přírodní rezervace jen malou rozlohu, její význam je obrovský a historie bohatá. Na jaře tady odpočívá bezpočet vzácných ptáků, kteří čekají, až se jim znovu dobijí baterky, aby mohli pokračovat dál k severským hnízdištím – někteří z nich urazí až 7000 kilometrů. Tato přírodní rezervace je zvláštní nejen díky tomu, že se pyšní bohatou biodiverzitou, ale také proto, že byla vytvořena člověkem. Až do 70. let 20. století sem kanalizace přiváděla veškerou odpadní vodu z německého města Münster. Když byly odpadní roury postupně přesměrovány, z místní krajiny se úplnou náhodou stal ráj vodního ptactva. Došlo k tomu zhruba ve stejné době, kdy byly cenné mokřady ve všech zemích Evropy nemilosrdně obětovány rozvoji zemědělství a městské zástavby. Dnes je z této přírodní rezervace ostrůvek klidu, který některým z nejohroženějších druhů zvířat poskytuje důležité místo k životu. Tento dokument zachycuje poutavé příběhy jednotlivých zvířat a odhaluje, jak pestrost a rozmanitost vzkvétají díky náhodně vytvořené divočině.


6. 5., 22.00 hod. – Zabiják netopýrů

V průběhu šesti let zemřelo v Severní Americe přibližně šest a půl milionu netopýrů. Tato čísla znamenají jednu z nejhorších přírodních katastrof v dějinách. Doktorka Dee Ann Reederová z univerzity v pensylvánském Lewisburgu, která spolupracuje se Smithsonian Institute, a Greg Turner z pensylvánské lovecké komise bojují proti nemoci, která netopýry žene na pokraj vyhynutí. Zasáhla minimálně devatenáct amerických států a čtyři kanadské provincie. Doktor Nickolay Hristov z univerzity v Salemu zároveň ve stejnou dobu sleduje rozsáhlé netopýří kolonie tadaridy guánové v Texasu a Novém Mexiku, kde se snaží zjistit, jestli jsou i ony v ohrožení.


7. 5., 21.00 hod. – Poslední mohykáni korálových útesů

Kvůli klimatickým změnám a narůstající kyselosti oceánských vod jsou korálové útesy na pokraji vyhynutí. Mnoho z těchto rozmanitých podmořských ekosystémů, které dříve kvetly barvami a přetékaly životem, se proměnilo do křídově bílých pomníků vlastní zašlé slávy. Na těchto vybělených útesech přesto bojují o život poslední mohykáni mezi podmořskými zvířaty. Snaží se přizpůsobit novým, těžkým podmínkám, a hlavně nějak přežít.


9. 5., 21.00 hod. – Japonská výprava s Guyem Martinem (1. část)

Guy Martin rád poznává svět z trochu jiného, netradičního úhlu pohledu. Navštívil chudinské slumy v Bombaji, vyprahlé pouště v Číně i sněhem pokrytou mrazivou tundru na Sibiři. Teď má namířeno na místo, které je více vzrušující a šokující než Bombaj, Čína a Sibiř dohromady. Guy se vypravil do Japonska. Jako obvykle se širokým obloukem vyhýbá všemu, co je dobře známo, a díky tomu odhaluje Zemi vycházejícího slunce, jak ji vůbec neznáme. Guy se zabývá japonskou technologií, infrastrukturou, dopravou i zálibou pro motosport, poznává hluboké kořeny japonské kultury a snaží se zjistit, čím je tato země v dnešním moderním světě.


Poznávejte svět s Prima ZOOM!


www.prima-zoom.cz – unikátní on-line magazín: základní info, program, aktuality, fotografie, zajímavé články, a ještě něco navíc.


Filip Budák, Externí konzultant odd. Marketingu a PR pro FTV Prima, 1. 5. 2021

  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
30.04.2021 • Madrid Open na Eurosportu
29.04.2021 • Láska na Prima ZOOM
27.04.2021 • Skandál Armstrong a Lewinská na Prima ZOOM
25.04.2021 • Dokumentární láska – to je Prima ZOOM
24.04.2021 • La Doyenne Lutych-Bastogne-Lutych – poslední jarní monument
22.04.2021 • Dokumentární série na Discovery představí největší egyptský výkop v tajemném Údolí králů za posledních sto let

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist