Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 23.04.2024 - 07:56:38   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Kroky a skoky české animace: Nový dokumentární cyklus ČT odhalí fantastický svět mimořádně úspěšné disciplíny českého filmu

  Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 21.03.2024


Dokumentární cyklus o české animované tvorbě zmapuje její bohatou historii, poodhalí vznik oblíbených filmů a seriálů a nahlédne do ateliérů současných animátorů. První ze šesti dílů série Kroky a skoky české animace s průvodcem Sašou Michailidisem uvede ČT art ve čtvrtek 21. 3. od 20:15 hodin.


„Kulturní kanál České televize za deset let své existence prozkoumal a nahlédl do historie mnoha oborů a žánrů. Logicky musela přijít chvíle, kdy podobným způsobem uchopí fenomén, který má u nás nejen obrovskou tradici, ale i světovou proslulost,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl a dodává: „Jsem rád, že nový cyklus lidem ukáže, kolik rozmanitých podob tento obor má, a hlavně – že velikáni typu Jiřího Trnky, Hermíny Týrlové či Břetislava Pojara mají i dnes velmi zdatné pokračovatele.“

Český animovaný film je tu bezmála 100 let. Jeho historie se začala psát ve 20. letech minulého století, kdy se první animace začaly využívat převážně v zakázkových reklamách. V jedné z nich si zahrál i tehdy ještě kreslený Hurvínek. Prvním českým animovaným počinem světové úrovně, který nastartoval éru české animace, pak byla Svatba v korálovém moři z roku 1944.

Nový cyklus Kroky a skoky české animace má celkem šest dílů. V prvním z nich, nazvaném Poetika animace, představí tvůrci nejtradičnější formu: techniku klasické animace. Společně s průvodcem Sašou Michailidisem diváci prozkoumají proces vzniku animovaných snímků od prvotního nápadu po hotový film. Druhý díl V zajetí plošky se věnuje pohádkám, večerníčkům a fantazijním příběhům.

„Naším cílem je ukázat, že česká animace nejsou právě jen večerníčky a pohádky. Plošková animace patří k nejstarším technikám a nejvíce pracuje s ‚výtvarnem‘ konkrétního výtvarníka. Navíc si Saša Michailidis v tomto díle vyzkouší, jaké to je, animovat, což je pro něj zcela nová zkušenost,“ vysvětluje režisér Michael Kaboš.

Třetí díl Ze života loutek se vrací do zlaté éry loutkového filmu a k legendárním tvůrcům, jako byli Jiří Trnka, Hermína Týrlová, Břetislav Pojar či Jiří Brdečka. Ukáže ale i mladé tvůrce, kteří se nebojí experimentovat a nahlížejí na loutky trochu jinak. Další díl Třetí rozměr rozebere animované snímky, které se nebojí vážných témat a reflektují současnost podobně jako hrané nebo dokumentární filmy.

Předposlední díl nazvaný Svět fantazie ukáže české tvůrce, kteří kombinují techniky a propojují různá média, a stírají tak hranice mezi tradičním animovaným, hraným i dokumentárním filmem. Poslední díl – Světy současnosti – se podívá na animaci ve videohrách. Ty už dávno nejsou pouhou zábavou pro děti, ale často uměleckým dílem, který používá filmový jazyk a postupy.


Kroky a skoky české animace

moderátor: Saša Michailidis
režisér: Michael Kaboš
kreativní producent: Lenka Poláková
vedoucí produkce: Jana Urbášková
dramaturg: Josef Albrecht


Tiskové oddělení České televize, 20. 3. 2024


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
19.03.2024 • RTVS predstavuje víťazov 16. ročníka Radio_Head Awards
18.03.2024 • Student medicíny Vojtěch Vrtiška je vítězem třetí řady Peče celá země – porotu ohromil netradičním přístupem k cukrařině
16.03.2024 • Show Jana Krause – 20. 3. 2024
13.03.2024 • Vítejte v Hotelu pro mazlíčky: Kde láska a péče o zvířata nastavují nová měřítka
09.03.2024 • Show Jana Krause – 13. 3. 2024
08.03.2024 • Symfonický orchester Slovenského rozhlasu prináša 7. abonentný koncert s podtitulom veľkonočný

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist