Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Čtvrtek • 25.04.2024 - 13:51:11   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Technika | Články
 

Som majiteľom analógového satelitného kompletu - chcem digitál

  Autor: Redakcia , e-mail: redakcia@satcentrum.com Přidané: 16.09.2001


Ako majiteľ analógového prijímacieho satelitného kompletu už vlastníte doma určitý hardvér (konvertor, parabolu, prijímač, kabeláž). Dá sa niečo z toho použiť aj pri príjme digitálneho signálu?

Konvertor
- Všeobecne sa dá povedať, že od roku 1999 boli u predajcov satelitnej techniky dostupné iba konvertory, ktoré boli pripravené k príjmu digitálnych signálov. Pokiaľ ste si ten svoj zakúpili po tomto roku, tak s najväčšou pravdepodobnosťou si nebudete musieť zakúpiť novú prijímaciu jednotku - konvertor.

 • Prečo staršie konvertory nevyhovujú?
  - U starších konvertorov môže byť jedným z problémov ich šumové číslo.
  - Šumové číslo je meraním získaná hodnota u LNB, udávaná v dB - decibeloch (Ku pásmo) a v K - Kelvinoch (C pásmo). Z praktického pohľadu nižšia hodnota znamená kvalitnejší výrobok. Dnes si môžete bežne zakúpiť výrobok so šumovým číslom 0,6 dB.
  - Šumové číslo súvisí hlavne s veľkosťou prijímacej antény - paraboly. V tomto prípade platí čím nižšie šumové číslo, tým je nutný menší priemer prijímacej antény pre dosiahnutie rovnakej intenzity signálu v prijímacej jednotke.

 • Čo môže byť ešte prekážkou pri konvertoroch?
  - Problémom u starších konvertorov nemusí byť len šumové číslo, ale taktiež i neschopnosť obvodov konvertora zvládať spracovanie vysokých dátových tokov ním prechádzajúcich.
  - Ak si vezmeme pre príklad digitálny MCPC paket, tak v rámci neho sa za minútu vyšle k Zemi približne 150 000 MB. Obvody starších konvertorov neboli stavané na takýto obrovský dátový tok.

 • Príjem 11 GHz i 12 GHz pásiem na jeden konvertor
  - Pôvodne sa pre distribúciu satelitného signálu používalo pásmo 11 GHz a neskôr i 12,5 GHz. Dnes sú stanice vysielané v rozsahu 10,7 GHz - 12,75 GHz, preto pokiaľ nemáte konvertor na spracovanie celého tohto rozsahu, prichádzate o množstvo staníc.

 • Praktická skúsenosť
  - Osobne som vyskúšal príjem digitálneho signálu na konvertor Allsat, šumové číslo 1,0 dB a príjem pásma 10,950 GHz - 11,700 GHz. Tento konvertor má na štítku dátum výroby rok 1992! Lokálny oscilátor (LO) som si preladil, čím som naň mohol uskutočniť príjem až do 12,300 GHz. Pri každom pakete bezproblémov prijímač načítal providera paketu no pokiaľ bolo SR väčšie ako 6000, tak zoznam staníc už nenačítal. Tie stanice, ktoré boli načítané boli i bezproblémov sledovateľné.
  - Príjem digitálneho signálu na starší konvertor sa mi teda podarilo uskutočniť. Pri príjme digitálnych signálov však denne používam Sharp 0,6 dB (komplet s natáčaním) a Philips 0,7 dB (Sky Digital).


  Prijímacia anténa - parabola
  - Ak zub času nezanechal na prijímacej anténe výraznejšie stopy, potom nie je dôvod, aby ste si kupovali novú parabolu. Toto neplatí pokiaľ si musíte kúpiť nový konvertor, ktorý sa nedá uchytiť v ohnisku terajšej vašej paraboly.

 • Postačuje mi terajšia, ale ...
  - Po čase sa hlavne na parabolách vyrobených zo zliatin Fe vyskytne opadanie farby z reflexnej plochy a korózia na nepochrómovaných častiach. V takomto prípade treba odstrániť zvyšnú farbu a obrúsiť hrdzavejúce časti, ktoré natriete ochranným náterom. Na odraznú plochu paraboly sa odporúča použiť farbu s nízkym obsahom kovových prvkov. Samotný odraz signálu sa neuskutočňuje od náteru paraboly ale od kovovej plochy nachádzajúcej sa pod náterom, ktorá usmerňuje signál do ohniska, v ktorom sa nachádza konvertor. Akékoľvek kovové prvky vo farbe by spôsobovali odraz do iného smeru a tým by sa výrazne znížila intenzita signálu v ohnisku paraboly.

 • Potrebujem novú parabolu!
  - V obchodoch sú dostupné antény z materiálov Fe a Al-Fe a v prevažnej miere v prevedení off-set. Prime-focus (priame) antény sú už skôr výnimkou, resp. ich nasadenie je vhodné až od priemeru 2 m (pri príjme C pásma).
  - Ak máte konvertor so šumovým číslom 0,6 dB, tak pri priaznivých poveternostných podmienkach by Vám k príjmu väčšiny paketov postačovala parabola s priemerom od 40 cm (!) do 60 cm. S ohľadom na dážď a sneh je vhodnejšie zvoliť si priemer do 120 cm (východ SR).


  Koaxiálna kabeláž
  - I koaxiálna kabeláž si vyžaduje pravidelnú výmenu za novú a malo by sa tak stávať aspoň každé 2 roky. Ako je to u Vás doma?


  Prijímač
  - Digitálne televízne vysielanie (DTV) je na rozdiel od analógového vysielania prenosom bitového toku, teda všetkým dobre známych núl a jednotiek. S vývojom účinnejších kompresných algoritmov (štandard MPEG-2, MPEG-4 a výhľadovo MPEG-7) bude možné dosiahnutie stále nižšej náročnosti na dátový prenos a poskytované služby ďalej rozširovať.
  - V žiadnom prípade sa nedá preto analógový satelitný prijímač použiť k príjmu digitálneho signálu!
  - Neexistuje nič ako externé zariadenie pripojiteľné k analógovému zariadeniu, ktoré by jeho funkcie rozšírilo o digitálne spracovanie signálov. Jedinou možnosťou ako sa dostať k digitálnemu signálu je a aj bude zakúpenie si či už digitálneho DVB-S prijímača alebo DVB-PC karty do počítača. •   Sdílet:      

  ¤   počet komentářů k tomuto článku: 7   ¤

  Verze pro tisk
  Další články z rubriky:
  09.09.2001 • Digitálne vysielanie kontra analógové - začíname [ 2 ]
  04.09.2001 • Benjamin DB-6800 IRCI - prvý krok k zániku CI modulov? [ 5 ]
  11.08.2001 • Novinky z vývoje konvertorů
  06.07.2001 • Stanu se menším a ještě menším… seznamte se - Technisat DigiBox
  12.05.2001 • Mascom 9600CI - malý a stříbrný satelitní receiver
  09.04.2001 • Dolby Digital s Humaxem CRCI-5500 [ 5 ]

    Komentáře:

  ERROR

  Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

  Přihlašte se: Přihlášení.

  V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
  Facebook, Twitter, Google. .

  Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


  za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
  [ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
  1 / 1

    Digitál 

  11.12.2001 14:32 • Sveto
  Privítal by som informácie o možnom prepojení analóg - digitál za účelom využitia pozicionéra analógu (možné technické problémy, komfort ovládania),možnosť využitia a ovládania starého natáčacieho zariadenia cez pozicionér digitálu...
   
   
    koax 

  13.11.2001 18:47 • ritus
  proč měnit koax

  odpovězte prosím!
   
   
    Načo koax každé 2 r. ? 

  01.10.2001 13:00 • Fero
  Načo meniť koax ?

  Prosím odpoveď.
   
   
    Pre p. Stefunko 

  25.09.2001 17:02 • MaRek
  Odpoveď nie je jednoznačná, ale určite ešte tento týždeň niečo v tomto smere napíšem. Od 10 tis. je to reálne, ale zatiaľ iba pre FTA stanice (voľné).
   
   
    Digitál 

  24.09.2001 17:07 • Štefunko
  V chvate som zabudol, preto teraz dodávam : čo je nové na našom slovenskom trhu v digitálnych sat. prijímačoch.
   
   
    Digitál 

  24.09.2001 17:04 • Štefunko
  Článok p.M. Rybára som si pečítal, je vcelku dosť informatívny, ale chýba mi tam praktická rada,čo je v tejto oblasti na trhu nové, šikovné a cenovo dostupné-myslím cenu okolo 11 - 15 tis. Sk
   
   
    Bez nazvu 

  21.09.2001 09:52 • anonym
  Urcite mate fabriku na koax s namocenym spagatom.
   
   
  Celkový počet komentářů: 7 / zobrazují se: 1 ... 7

  |<«1»>|


  zpět nahoru


  ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
  Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist