Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Sobota • 18.05.2024 - 14:59:30   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Technika | Články
 

Digitálne vysielanie kontra analógové - začíname

  Autor: Redakcia , e-mail: redakcia@satcentrum.com Přidané: 09.09.2001


Oficiálne spustenie digitálneho vysielania v Európe sa datuje od roku 1995. Za poldesaťročie sme si tak mohli odskúšať, čo tento pokrok v systéme prenosu signálu priniesol. Pri prvom predstavovaní digitálneho vysielania bol digitálny systém ohodnotený ako systém 2 stavov: buď je obraz a to perfektný, alebo nie je obraz žiaden. Nijaké drop-outs (”rybičky”) už nikdy nebudú!

Dnes sme však denne svedkami toho, že obraz štvorčekuje, ”zamŕza” práve vtedy, keď sa nám to najmenej hodí a radšej by sme uvítali to nezameniteľné analógové zrnenie. Na druhej strane, keď to ide poriadne a porovnáme si programovú ponuku s analógom, už by sme od digitálu len tak neodstúpili.

Nie všetci mali k dnešnému dňu už to potešenie využívať pri príjme satelitných staníc digitálne zariadenie. Na nasledujúcom grafe je uvedené porovnanie digitálnych a analógových satelitných domácností v Európe za posledné roky:


- Počet čisto analógových domácností sa nevýrazne počas tohto obdobia zmenil najskôr smerom nahor (maximum bolo v roku 1998 s počtom 27,54 mil. domácností), v roku 2000 ich počet klesol pod počet z roku 1996 na číslo 25,24 mil. domácností.
- Novopresadzujúci sa digitálny systém si za 5 rokov našiel svoje miesto vo viac ako v 10 mil. domácnostiach. Štatisticky teda v roku 2000 každá tretia domácnosť v Európe prijímala digitálny signál.
- Za posledný rok sa taktiež uskutočnil v mnohých domácnostiach upgrade z analógu na digitál a to hlavne v Nemecku, vo Veľkej Británii a v Škandinávii. Za obdobie každých šiestich mesiacov uskutoční upgrade na digitál približne 8% zo všetkých analógových domácností.

-Pri digitálnom príjme je porovnané i to, či sa prijímajú platené stanice (Pay) alebo iba voľne šírené (free-FTA). Koncom roku 2000 prijímalo platené stanice 11,3 mil. domácností a ďalších 1,4 mil. domácností prijímalo iba nekódované voľne vysielajúce stanice (FTA).


Na ďalšom grafe sa pozrieme na to, aký majú percentuálny podiel jednotlivé krajiny v digitálnom satelitnom spracovaní signálu:


- Za rok 2000 získala prvenstvo v počte digitálnych satelitných účastníkov Veľká Británia spolu s Írskom 37,2% (+2,5 mil. domácností), za ním nasleduje Francúzsko 20% (+250 tis. dom.), Taliansko 14,2% (+90 tis. dom.), Nemecko / Rakúsko / Švajčiarsko 8,6% (+360 tis. dom.), Španielsko 8,6% (+290 tis. dom.), Poľsko 5,6% (+320 tis. dom.) atď. Číslo v zátvorke uvádza, koľko nových účastníkov pribudlo za rok 2000.

Toľko k štatistike stavu v Európe. Doterajší trend naznačuje, že v údajoch na konci roku 2001 by sa mohol počet digitálnych domácností výrazne priblížiť k počtu čisto analógových účastníkov. Ponuka staníc v analógu sa zmenšuje priam každým dňom. Pozícia Astra 1 (19,2° vých.) sa stala centrom pre nemecky hovoriace publikum a pre ostatných zostala hŕstka nie príliš atraktívnych staníc na Hot Birde (13° vých.), no aspoň jazykovo všestrannejších než je tomu na Astre.

Stanice jednoznačne zavelili: ”Všetci na digitál!”, pretože si pri šírení v digitálnej norme už nemusia prenajímať celú šírku transpondéru a tým im klesajú ekonomické náklady na distribúciu prostredníctvom satelitu. Prechod z analógu na digitál je definitívne spečatený a o pár rokov sa analóg stane históriou. V článkoch aktuálnej témy sa preto budeme orientovať hlavne na to, čo všetko so sebou prináša digitálne vysielanie.


Tento mesiac Vám v rámci témy mesiaca prinesieme články o tom čo je to digitálna televízia, predstavíme si digitálny teletext, interaktívny softvér OpenTV, ako funguje interaktívne spravodajstvo a obchodovanie cez satelitný prijímač, ako sa vyvíja digitálna televízia v Českej republike a na Slovensku, o vysielaní Czech digital group a TV Nova, aký ohlas vyvolá nekódované vysielanie TA3 doma i v zahraničí a ďalšie.

Na komentáre k článkom, vlastné poznatky a diskusiu k téme mesiaca Vás pozýva osadenstvo satCentra.


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 2   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
04.09.2001 • Benjamin DB-6800 IRCI - prvý krok k zániku CI modulov? [ 5 ]
11.08.2001 • Novinky z vývoje konvertorů
06.07.2001 • Stanu se menším a ještě menším… seznamte se - Technisat DigiBox
12.05.2001 • Mascom 9600CI - malý a stříbrný satelitní receiver
09.04.2001 • Dolby Digital s Humaxem CRCI-5500 [ 5 ]
09.04.2001 • Nokia Mediamaster 9900S – první seznámení s letošní novinkou [ 1 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  Vyborne 

21.09.2001 22:53 • fajn
Netrpezlivo cakam na dalsie pokracovanie. Je to vyborne. Drzim palce.
 
 
  Dobry clanok 

10.09.2001 18:28 • anonym
Konecne som nasiel clanok, ktory mi dal odpovede na par otazok ohladom perspektiv a casoveho vyvoja digitalu. Pekne a prehladne napisane, tesim sa na pokracovanie, hlavne o Open TV.
 
 
Celkový počet komentářů: 2 / zobrazují se: 1 ... 2

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist