Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 25.06.2024 - 16:57:47   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Neoficiální příjem | Články
 

Bude ANO pro EU znamenat NE pro neautorizovaný satelitní příjem?

  Autor: Redakce , e-mail: redakce@satCentrum.com Přidané: 06.03.2004


Český a slovenský satelitní fanoušek je na rozdíl od svých západních kolegů velmi náročný. Chce vidět co nejvíce programů. A navíc je v povaze „správného“ Čecha či Slováka zakódován jakýsi gen získat vše co nejlevněji (= takřka zadarmo!), tedy pokud možno bez investic do nákupu přístupových karet či placení abonentských poplatků. Ale neházejme všechny diváky do jednoho pytle, najdou se i tací (a se vzrůstající úrovní hmotného zabezpečení jich pomalu přibývá), co by za příjem zahraničních paketů rádi zaplatili, ale v současné době oficielně nemohou. Proto mají na našem trhu velký úspěch universální programovatelné moduly a přístupové karty a receivery, které dovolují softwarové dekódování „prolomených“ systémů.

Je ale otázkou, co s prodejem a inzercí takových „pirátských“ zařízení udělá náš květnový vstup do Evropské unie.

Pokusme se nyní podívat trochu podrobněji na příčinu toho, proč je neautorizovaný příjem u nás tak oblíbený.

Určitě jedním z důvodů je nedostupnost abonence pro případného zájemce o legální příjem. Uvedeme jeden příklad: Bydlím v pohraničí, 20 kilometrů od německých či rakouských hranic, umím dobře německy a mám zájem o nabídku paketu digitálních stanic Premiere. Satelitní přijímač vybavený příslušným dekodérem i parabolu natočenou na pozici Astra už mám, chybí jen jedno - přístupová karta. Přestože mohu platit v Eurech i posílat z účtu převodem měsíčně stanovený poplatek providerovi – kartu nedostanu. Nejsem občan SRN či Rakouska, nemám v uvedených zemích své trvalé bydliště, a tak mám smůlu. Kartičku nedostanu. A stejně pořídím i u francouzských, španělských či jiných evropských providerů Pay TV vysílání. Ve sjednocené Evropě bez hranic jsou v příjmu satelitní placené televize překážky, které se dají přirovnat k železné oponě.

Oficielně to tedy nejde. A neoficielně? Ano, za peníze pořídíme vše. Pokud se jedná o dekódovací systém, který už je „prolomený“, najdeme u nás dostatek ochotných prodejců, kteří ať už v kamenných obchodech, anebo přes inzeráty a internet, nabízejí potřebný hardware i software. Termínem hardware myslíme především přijímače, dekodéry a moduly, splitery, blockery, programovatelné karty a programátory. Pod pojem software můžeme zahrnout aktuální náplně, tedy klíče, dekódovací software a návody a postupy pro individuální přeprogramování. A pokud nám není něco jasné, obrátíme se na internet s dotazem do několika specializovaných diskusí a fór.

Pokud se jedná o lépe zabezpečené systémy dekódování, na které přechází postupně stále více poskytovatelů placené satelitní televize, ani zde není situace ztracená. V tomto případě ještě více platí české pořekadlo, že za peníze v Praze dům. Obrátím se na překupníka, který mi kartu obstará, zaregistrovanou na „správného“ občana ve „správném“ státě. Stojí mne to sice dost peněz, protože takové firmy si nechávají řádně zaplatit za tuto svou činnost, ale dívám se…

Takový je stav dnes, necelé dva měsíce před naším vstupem do Evropské unie. Pokud veřejně neprodávám či „nedopaluji“ karty domácí společnosti UPC, je vše zdánlivě v klidu a pohodě. Na uploady webů se umístí větička, že vše se používá pro svoji vlastní potřebu a sebevzdělávání a mysl je tak uchlácholena. Provideři stanic, na které se zdarma či levně bez abonence či za draho s pofiderní abonencí díváme jsou daleko a do našich zemiček nedohlédnou. Aspoň takový máme dnes většinou dojem. Snad jen naši severní sousedé občas narazí, když nějak nevhodně upozorní na možnost sledování jejich vlastního paketu Polsat v kódu Nagravision. Ale u nás? Klídek a pohoda.

Bude však takový stav i po 1. 5. 2004? Těžko říci. Zatím je klid před bouří. Asi hned v prvních dnech se nebude zdánlivě nic dít, ale pak to na někoho spadne. Určitě. Oslovili jsme několik odborníků z našeho oboru a dostali jsme sice zatím neurčitou, ale vždy kladnou odpověď na naši otázku – bude po našem vstupu do EU neoficiální příjem postižitelný? Ano, bude. A to dokonce i za návod či pomoc k uskutečnění takového skutku. Co se myslí tím návodem zatím přesně nevíme, máme však slíbený odborný rozklad příslušných zákonů, platících společně v zemích Unie. Může jít o návod a pomoc ve smyslu prodeje, nabízení prodeje, popisu postupu či zveřejnění klíčů anebo firmware? A co pak firemní weby, satelitní shopy anebo upload stránky a fóra? Bude postižitelný také majitel, že povolil na těchto stránkách zveřejňovat takové údaje a vyměňovat si zkušenosti „jak na to“? To jsou zajímavé otázky, na které se ale teprve domýšlíme odpovědi. Možná se vám bude zdát, že malujeme čerta na zeď, ale může se stát, že na někoho z vás (nás) ukáže prstem nějaký zástupce zahraniční společnosti a ve spolupráci s naší policií vás nechá předběžně zadržet a vaše věci (prodejnu, firmu, zařízení, web) zabavit (uzavřít či zastavit) až do vyšetření případu jako předměty doličné. A pak teprve nastoupí (třeba) zahraniční expert, který se teprve bude seznamovat se situací a bude neskutečně dlouho (má na to ze zákona nárok) bádat, zda obvinění „sedí“, dá se záměr neautorizovaného (nelegálního, pirátského – dosaďte si sami) příjmu placené televize dokázat a dotáhnout případ až k soudu. Ale ani pokud to skončí relativně výborně a nic takového vám neprokáží, i tak vám způsobí mnoho problémů a kromě ztrát v podnikání i určitě psychickou újmu.

Proto se zamysleme už dnes, jak na to. Dva měsíce utečou jako voda, a možná už nás někdo tam zpoza bývalé železné opony sleduje na internetu a shromažďuje si o nás informace. Nevíme, rádi bychom se mýlili, ale raději buďme na to připraveni dopředu.

Příkladem toho, že zřejmě nestrašíme zbytečně je dnešní stav u našich západních sousedů – v Německu. Moduly typu Magic a Matrix ve výloze ani na pultu kamenného obchodu neuvidíte, dokonce ani ve vystavených oficiálních cenících na prodejně. Samozřejmě se dají sehnat, ale ne veřejně jak u nás. A receivery typu Premium X – ty se dodávají jako FTA přijímače se dvěma CI sloty, se záslepkou na místě universální čtečky. Výrobcem nahraný firmware je velice neškodný a softwarové dekódování s ním nezvládnete. To aby prodejce nemohl být nikým obviněn, že napomáhá k nelegálnímu sledování placené televize (a je jedno z jakého je to státu). Satelitní fanoušek si pak dokoupí čtečku, kterou si doma či za pomocí kamarádů či šikovných pomocníků sehnaných přes internet namontuje a porozhlédne se po rumunských či ruských webech po novém firmware, který teprve z jeho receiveru udělá „dělo“! A takových případů můžeme najít víc. Určitě některý z čtenářů má podobné zkušenosti.

Tolik k pro nás nové etapě, na kterou asi nejsme většinou dost připraveni, protože o legislativě Unie máme zatím jen slabé znalosti. Ale neznalost zákona neomlouvá. Pokud se v závěru pokusíme odpovědět na otázku z nadpisu článku: Bude ANO pro EU znamenat NE pro neautorizovaný satelitní příjem? – vyjde nám odpověď: Jak známe satelitní fanoušky u nás, tak neautorizovaný satelitní příjem se vymítit nedá. Ale budou to mít všichni – prodejci, autoři i sami diváci mnohem těžší a komplikovanější. A někdo na to „dojede“. Zamysleme se nad tím, co udělat, aby to nepotkalo zrovna vás (nás). Co na to říkáte? Napište nám svůj názor v diskusi pod článkem. Předem děkujeme za všechny reakce.


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 15   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
19.01.2004 • Novinky v oblasti pay tv príjmu [ 1 ]
03.04.2003 • CSD a Via Digital vyhlásily boj s neplatiči
18.10.2002 • Karty na novo zamiešané
26.09.2002 • Sky Digital rieši problémy s nelegálnym sledovaním
25.09.2002 • Conax 2 prichádza aby ubrzdil pirátov [ 1 ]
16.09.2002 • Odmena za odhalenie pirátov, alebo
"kak bystro zarabotat dengi"
[ 13 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  Jasně, že tyto "europe" záko ... 

10.03.2004 07:44 • Pavel
Jasně, že tyto "europe" zákony jsou ujeté. Někde jsem viděl výčet paragrafů z německého zákona přímo k tomuto. Bylo jich osm!!!!
Mimo jiné nějaké prozrazení tajemstv (obchodního), navádění k porušování autorkých práv, porušování autorkých práv, počítačová krim., teď si nevspomenu co přesně dál, ale tomu dotyčnému obchodníkovi to nasoukali v německu (8 par.) za napalování Fun- karet minulý rok. Jěšte jeli v Irdetu.
 
 
  oprvdu je to krádež? 

09.03.2004 22:36 • pavlik
A. Představte si, že někdo nechá vyrobit bonbony s nápisem na obalu pouze pro děti do 10 let. Příjde v den návštěv do ústavu pro handicapované děti a ty bonbony začne rozhazovat po dvoře, záhradě, keřích ap. Když si je větší děti najdou a snědí, tak je to krádež??
B. Jsou radiopřístroje, kterými můžete chytat všechna pásma, je to zločin, když si budete chytat vysilání sanitek nebo policajtů - dřívě to šlo, teď nevím.
C. Když poluicie chtěla zakázat prodej přístrojů na "chytání" automobilových radarů, tak nějací právnici tvrdili, že je to nezákonné, protože se tím brání podnikání atd. Takže jak to s těmi zákony je!!??
 
 
  Dave 

09.03.2004 09:15 • Dave
- Osobně si myslím, že bude dlouho trvat, než si průměrný český divák bude moci dovolit koupit poměrně drahou kartu za EURa v současném kurzu za současný příjem.
- Potrestat někoho za radu, nebo poskytnutí návodu bude asi teoreticky možné - poskytnutí návodu k trestnému činu. Vznikl ale nějaký trestný čin? Možná mám doma hardware a software ke sledování černé televize, ale já jsem tento nepoužil ke sledování pay-TV. Skutková podstata něčeho trestného nebyla naplněna a prokázána. Vlastně se vůbec na televizi nedívám!! Jenom občas na zprávy a televizní poplatky platím včas a s radostí.
- Každá televize má příjmy z reklam, možná by toto fórum měli podporovat a sponzorovat!!
Píšu trošičku nadsazeně - tak jednoduché to určitě nebude!!!! Hlavně opatrně!!!
 
 
  poptávka-nabídka 

09.03.2004 09:09 • satm
EU bych se nebál, v tom to není.To se spíš bojí každý sám sebe než udavačů.Pokud bude poptávka,u nás bude vždy i nabídka.U čekokoliv,i zakázaného.Tam o to víc,a asi i zahraniční-když to u nás jde.Zatím-než to lidi naučí žít a myslet v jistotách jako třeba v Hessensku.Tam na to naopak na odbyt nejde,ani když to nabídnete.Ani cryproworks Turkům-raděj mají originál na splátky.
 
 
  těch hrubek tam mám víc, sorry ... 

09.03.2004 01:13 • Pavel
těch hrubek tam mám víc, sorry za uspěchanost
 
 
  @mm 

09.03.2004 01:11 • Pavel
"Trhovým" správáním myslíš asi to, když nějaký chytrák ukrade někomu nápad a pak na něm vydělává? Tohle to je trhové správání?
Nebo když přijdeš do obchodu a chceš naprogramovat fun kartu, kterou si (např. v rámci drzosti obchodníka) zakoupil s receiverem přímo u něho a bude chtít po tobě 200.-Kč? Ten soubor ani nevymyslel, ani nenavrhl apollo, phoenix - nebo se zdá relevantní, že za 2min. použití těhto programátorů má cenu 200.- když karta stojí 400 ??? To je trh. A těch věcí je mnoho.
Lidé, který si s tím dávají práci to nedělají pro "tržně myslící čechy a slováky", ale pro normální "černé" diváky.
Taky to je dělané (nejen funka, i ostatní) pro prodejnost modulů a karet, což pochopitelně našim obchodníkům nestačí, přirazý si horentní sumu např. i za strčení modulu do Cas programátora. S cizím softem.
A jinak myslím, že na Slovensku je to míň hamounské. Proč např. v Čechách stojí Matrix 5.000 - 6.000, když na Slovensku je za 4.400?
To je teď.
Potom ať si každý obchodník dělá jak uzná za vhodné. Nárok za riziko si samozřejmě můýe pak zdůvodnit.
 
 
  mm 

08.03.2004 15:01 • mm
vsetko to zavisi na pomere ceny a rizika, inak neviem preco sa vsetci hnevaju, ze sa nasi ludia spravaju *trhovo* :). a samozrejme aj dostupnost kvalitnych programov ma svoj vplyv.
 
 
  lojzo 

08.03.2004 08:58 • anonym
A sme v prdeli.
 
 
  @redakce 

07.03.2004 19:35 • Pavel
Apropo, nechci rýpat, když už je tam zmínka o PremiumX, dočkáme se pokračování do 1.5, nebo budem odkázání na testování různých ruských softů a skoumat přímač s rizikem stráty záruky.
 
 
  rusko 

07.03.2004 17:16 • anonym
takze ve finale budem vsichni downloadovat z ruskych serveru, kde to bude vcetne navodu ve vice jazycich ;) jeste ze tam pro nas maji "vhodnou" legislativu
jinak za balik programu dat 16EUR by pro me nebyl problem, ale jak uz zde psali ostatni: neprodate do zahranici, nevydelate
 
 
  Budeme občané EU 

07.03.2004 16:35 • JirkaS
Vstupem do EU se přece všichni staneme občany snad se stejnými právy jako ostatní příslušníci EU, tak by nám všem, kteří budou mít zájem a prostředky mělo být umožněno si jakékoli placené programy ze všech států EU objednat bez sebemenší diskriminace. Jde o právo každého člena EU nebo se snad mýlím?
 
 
  no jo bu bu bu 

07.03.2004 01:15 • Pavel
No, osobně si myslím, že je to trošku přehnané. Znám x stránek, uploadů a for ze zemí EU. A je tam omnoho víc "zajímavých věcí" než na našich stránkách. Nepřipadá mi to že by si s toho nějak dělali těžkou hlavu.
Ale k věci, samozřejmě obchodníci to těžší mít budou. Tedy možná riskantnější, pokud byydou, jak je u nás zvykem vydělat za každou cenu.
Osobně bych si rád taky zaplatil třeba SkyDigital, Viasat - když definitivně odourá viacess1 - to však nevyřešíme - pokud budou platit takové pravidla v EU, bude existovat černota pořád.
Nejen že společnostem ubývají zisky - rapídně a zcela zbytečně, ale snaha o prolomení je tou pravou inspiraci pro hackery.
Při odbourání bariéry a možností si pořídit přístupovou kartu i pro zahraničný diváky, by se naopak velmi dobře dařilo provozvatelům a pokusy hackerů by měli omnoho menší razanci.
Kvůli těm pravidlům v EU, kterou řídí stejní šašci jak i v běžné politice a jejich rozhodnutí i návrhy záleží od toho jak se vyspí, jsou někdy provozovatelé pay-tv přežívát v obrovských dluzích...
 
 
  pw 

06.03.2004 22:32 • bugr
hm, ja ji chtěl koupit na známýho ně,ce, má v německu bydliště a ten lojza jim napsal že jí chce poslat do prahy tak mu odpověděli že to nejde. Ať se idioti nediví že to tu chtěj všichni sledovat na černo. Je to absolutně zkurvnej paradox že v sateliním vysílání který nemá praktický hranice jsou už snad jediný neprostupný hranice v evropě
 
 
  @Sportovec 

06.03.2004 13:22 • čtenář
Nejde. To je přesně ten případ karty na německého občana, navíc tvrdě zaplacený. Porovnej cenu např. Premiere Film za 18 EUR měsíčně, což je při kurzu 35 Kč za 1 EUR částka 7 560 Kč, s cenou uvedenou na internetu první zmiňované firmy - 28 990 Kč a vyjde ti, že něco asi není v pořádku...
 
 
  Premiere 

06.03.2004 12:10 • Sportovec
U nás udajně jde zakoupit legálně Premiere www.securitech.cz nebo www.1aerial.com, v Německu ji ale neprodají
 
 
Celkový počet komentářů: 15 / zobrazují se: 1 ... 15

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist