Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Čtvrtek • 23.05.2024 - 08:56:53   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Neoficiální příjem | Články
 

Systémy kódování - který je ten pravý?

  Autor: Wolfgang Posewang, rfe , e-mail: info@rfe.de Přidané: 09.05.2004
Kódovací systémy mají zaručit to, aby placenou televizi sledoval pouze ten, kdo si ji také zaplatil.


Asi miliarda EUR se každoročně v Evropě vynaloží na to, aby se nalomily různé kódovací systémy a pak bylo možné s nelegální kartou sledovat satelitní a kabelové televizní programy bez poplatků – to vyplývá z aktuálního odhadu evropského sdružení pro ochranu kódovaných programů a služeb AEPOC (Association Européenne pour la Protection des Oeuvres et Services Cryptés). Od té doby, co existuje placená televize, zakódované programy a televizní piráti patří k sobě. Televizní vysílatelé, jakožto majitelé práv k filmům, hudebnímu vysílání a sportovním událostem chtějí kódováním ochránit svá draze nakoupená televizní práva.


Předpoklady možného kódování

K ochraně svých programů dnes využívají televizní vysílatelé i satelitní kabeloví provozovatelé možnosti digitálního přenosu. Digitalizací kabelové sítě se zvýšil počet programů a množství poskytovatelů zabezpečovacích systémů, kde se předpokládá možné kódování (podmíněný přístup – CA). Funkce těchto systémů jsou:

- všechny elektronické informace se doplní kódem, který v datovém paketu digitalizovaného a komprimovaného signálu nalezne svého „příjemce“ a pouze tento „příjemce“ tento kód přečte.

- klíčem k otevření kódu (odkódování) je tzv. kartička smart card, o velikosti bankovní platební karty, která se zasune do příslušného přijímače, tzv. set-top-boxu. Karta na svém čipu obsahuje tento klíč jako software (CA), který umožní přístup k zakódovaným programům.

Jednou daný kód nelze stále používat, poskytovatel programu jej musí po čase jednoduše a rychle měnit, protože je stále ohrožován hackery. Nynější systémy karet se osvědčily - navzdory všem pirátům, a s každým vývojovým stupněm jsou rafinovanější. Jestliže poskytovatelé programu, stejně jako uživatelé systému CA, dodrží několik pravidel, mohou si být po určitou dobu jistí: nutností je pravidelné obnovování kódu, přístupová data autorizovaného uživatele nesmějí být dále předávána a původní data (programované algoritmy) odesílatele musí zůstat utajena. Jak obrovské náklady vznikají, jestliže se změní nejen kódovací systém, ale kompletně se vymění všechny karty u předplatitelů, předvedla Premiere, když svůj systém Betacrypt změnila na Nagravision.


Standard kódování

Při kódovaní programů se využívá přednosti digitálních DVB standardů, které dovolují využít rozhraní pro různé rozdílné systémy CA. Při tzvn. Simulcryptu lze dokonce zabezpečit, že transportní signál může směřovat k různým systémům CA. To umožní příjem programů z rozdílných systémů CA, které jsou v určitém set-top-boxu instalovány (vestavěné systémy CA). Postup lze přirovnat k bankomatu, který může rozpoznat rozdílné systémy karet, jestliže je na tyto systémy naprogramován.

Postup Multicrypt předpokládá to že, v příslušném set-top-boxu je instalováno společné rozhraní CI. Toto rozhraní je vyměnitelnou „karetní“ šachtou pro různé čipové karty. Tak uživatel může využívat rozdílné systémy karet, bez toho, aby byl odkázán na to, aby příslušný systém CA byl naprogramován v jeho set-top-boxu. Každý poskytovatel systému CA má vyvinutý svůj vlastní kód na základě výhodných vlastností standardu DVB, který integruje přes multiplexer do příslušného programového toku.


Poskytovatel programu vybírá kartu

V jakém systému CA budou přijímat satelitní nebo kabelové „televizní domácnosti“ své placené televizní programy a jiné zakódované vysílání, ke kterému doplní i volně přijímatelné programy – o tom rozhoduje poskytovatel programu nebo provozovatel kabelové sítě, popř. satelitní provozovatel. Jaký systém podmíněného přístupu bude zaveden, závisí také na programu a službě, která má být divákovi poskytována za úplatu. Také to závisí na nákladech a cenách, které si účtuje poskytovatel CA. Rozdíly v kódovacích systémech pak také plynou spíše z příliš usměrňovaných nabídek programů a požadavků nynějších platforem programů.

Mnoho poskytovatelů programu zavádí několik systémů CA, např. Visavision. Důležité je pak rozhodnutí, jaké služby a programy budou televiznímu divákovi nabízet: zcela placené televizní vysílání, jednotlivé placené programy, video na objednávku (Video on Demand, VoD), interaktivní služby nebo také přístup na internet nebo přístup k službám DSL. Dalším hlediskem je pak doba platnosti karet a zda úhrada za televizní program se provede při nákupu karty, např. jako roční předplatné, nebo zda bude program účtován kontinuálně z karty.


Zabezpečení

Z důvodu co nejvyšší možné ochrany před hackery se změny kódování CA provádí permanentně. Každá nová generace čipů s sebou přináší též změny na kartě. A k tomu se připojuje aktualizace software. Poskytovatelům CA také napomáhá trend stále výkonnějších set-top-boxů. Např. nizozemská vývojová skupina CA Irdeto Access poskytuje pro své zákazníky každých 12 až 18 měsíců nové karty, takže poskytovatel kabelového programu dostává pravidelně sady karet s nejnovějšími kódy.

Pro programy, které se vysílají výhradně ze satelitu pak zavedla ještě častější pravidelnou výměnu karet. Zákazník obdrží jakousi předplacenou kartu fungující pouze po dobu 6, 12 nebo 18 měsíců. Poté se mu vydává jiná, nová karta s novým kódem – pro hackery se pak „lámání“ moc nevyplatí.


Satelitní televize

Přeshraniční, satelitní televize brzy zavedla kódování svých programů, neboť televizní společnosti zakupují práva k programům většinou jen pro svůj národní trh. Proto např. rakouský televizní a rozhlasový vysílatel ORF zakódoval oba své televizní programy pro satelitní vysílání. Uposlechl tak naléhání držitelů práv a soukromých stanic v Německu. Ti se bránili proti tomu, aby jejich celovečerní filmy bylo možné sledovat ze satelitu v programu ORF ještě před jejich vlastním vysíláním v Německu, neboť satelitní vysílání umožňuje příjem daleko za hranicemi příslušné země.


Přehled vysílatelů a používaných systémů kódování pro jejich programy:

Zdroj: rfe, 5/2004, s. 38 a 39, přeložil Petr Miklík, volně upraveno a zkráceno


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 8   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
04.04.2004 • Sněmovna ve čtvrtek podpořila zákaz neoprávněného využívání audiovizálních služeb [ 8 ]
29.03.2004 • Novinky v oblasti pay tv príjmu – apríl, máj 2004 – II. [ 5 ]
27.03.2004 • Novinky v oblasti pay tv príjmu – apríl, máj 2004 – I. [ 3 ]
19.03.2004 • Digital+ s novými kartami na Nagravision 2 (Aladin) [ 6 ]
18.03.2004 • Viasat vo VideoGuarde a NDS-CAM moduly [ 10 ]
06.03.2004 • Bude ANO pro EU znamenat NE pro neautorizovaný satelitní příjem? [ 15 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  To DXMichael 

11.05.2004 18:21 • Rejpálek
Až na to, že Viva Polska neni jenom na jedný frekvenci :-)) - jednou je volně a jednou je opravdu v CW, jenom už nevim, jestli jsou obě na 13E
 
 
  Texty ke kódovacím systémům 

10.05.2004 13:39 • Worry
Nevíte někdo o nějakých textech, kde by byly technicky rozebrány současné kódovací systémy pro satelitní TV vysílání? Může být v angličtině. Nezajímají mne obecné články o RSA nebo normy karet, ale princip a počty ochran jednotlivých systémů (něco, o čem teď šla řeč). Díky moc.
 
 
  @Pavel - vydani modulu pro Vid ... 

10.05.2004 12:26 • mjike
@Pavel - vydani modulu pro Videoguard v zadnem pripade nemuze poslouzit pro prolomeni tohoto systemu. Vzdyt v tom modulu NENI algoritmus pro desifrovani, ten je pouze v KARTE !!! Jedine by se z nej dal precist CAMCrypt, ale ten se da vydolovat i z firmware prijimacu.
@WOLF - PowerVu neni staveny pro DTH, ale je urcen pro kabelove operatory a pod., proto neni problem se zpetnym kanalem po modemu. U DTH si to nedokazu predstavit (kolik asi ziskas abonentu, kdyz budes vyzadovat navic telefonni linku pro zpetny kanal a abonent ji jeste bude muset platit)?
 
 
  šifrování 

10.05.2004 10:23 • Brousek
Na tomto článku je dobře vidět jak to dopadne, když se neodborník pustí do pro něho obtížného tématu. Využití šifrování pro ochranu televizního vysílání má bohužel principiálně jednu zásadní nevýhodu (oproti obvyklým situacím, kde se šifrování používá - zde většinou obě strany příjemce i odeslilatel mají zájem na ochraně použitého klíče případně i algoritmu). Šifrovací postupy mají dva prvky: algoritmus a klíč. Aby příjemce mohl dešifrovat musí mít oboje k dispozici. Tj. pokud se hacker dostane ke kartě oprávněného příjemce (a tuto situaci nelze vyloučit), pak má jediný problém, jak tyto informace vyčíst. Vysílající strana může částečně i modifikovat algoritmus (kromě změn klíče), ale i v tomto případě musí být na straně oprávněného příjemce dostatek informací, aby mohl provést příslušnou změnu i on. Principiálně tedy hacker s kartou oprávněného příjemce má k dispozici vše co potřebuje k zlomení šifry. Jeho jediným problémem je "přečíst" kompletně obsah karty a pochopit algoritmus. Absolutně správný a neprolomitelný systém tedy neexistuje. Provozovatelé se mohou pouze snažit (a také se snaží) to hackerovi maximálně znepříjemnit.
 
 
  Videoguard 

10.05.2004 09:20 • WOLF
...ano.Souhlasím s tím, že Videoguard je v současné době nejlépe "odolující" systém kodování. ALE.... pokud by všichni přešli k tomuto kodování, tak myslím, že pod tíhou utoků hackerů na tento systém by i tento moc dlouho odolávat nemusel. Je to jako vosy na med - pokud bude jen jediný plástev pro všechny včely - o to víc a rychleji jej "vysosaj". Ne - jediný a asi spolehlivý kodování je kodování na principu PowerWu: adresný přístup a zpětná kontrola po modemu.
 
 
  Vrátím se k původní otázce " ... 

10.05.2004 06:28 • Pavel
Vrátím se k původní otázce "který systém je ten pravý". Myslím, že pro provozovatele se víc vyplatí platit (i když nemalou částku), za možnost kódování ve Videoguardu, než každoročně měnit karty a vést boj s hakeři. Tento systém nebyl zlomen, pouze u starší verze Sky-karet byl možný i když trošku složitější Moscing. Karty mají jinou strukturu, taky komunikace je nestandartní.
CA moduly jsou pouze pro testovací účely a pro kabelové společnosti. Pokud se splní "takový sen hackerů" a Viasat bude dodávat CA moduly NDS k stávajícím boxům, bude však hrozit nalomení principu NDS. Společnost Sky digital je v Anglii jediná placená platforma právě díky použitému systému a nedání možnosti "hrabat" se v jeho algorytmu.
 
 
  @Dxmichael 

09.05.2004 15:22 • Divák
Tabulka je, jak jsem se díval do originálního časopisu, kompletně přetištěná (bez úprav) z rfe, číslo 5/2004, strana 39, zdroj je uvedený na konci. Za Telepiu a Stream je v závorce uvedeno, že dnes tyto programy vysílají v NDS (samozřejmě sami víme, že pod novým providerem Sky Digital). Jasně, souhlasím s tvými výtkami, ale tabulka byla spíše pro ilustraci, vlastně celý článek je určený pro laiky, pro "profíky" a "hackery" tam není nic nového a objevného :-) A tak to taky beru...
 
 
  Stare a spatne udaje...?! 

09.05.2004 14:31 • Dxmichael
Tak napriklad v tabulce na konci : Telepiu a Stream jako takovy uz daaavno neexistuji !! Viva Polska na 13e neni kodovana ( nikdy nebyla ) a uz vubec ne v Cryptoworksu... A cely ten "prehled vysilatelu" ( provideru) neni kompletni...
Pane Miklik, jse si jisty Vasimi udaji ?
 
 
Celkový počet komentářů: 8 / zobrazují se: 1 ... 8

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist