Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 21.05.2024 - 08:27:09   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Z domova | Články
 

Digitalizace (DVB-T, C, H, S…)

  Autor: ing.Zdeněk Duspiva , e-mail: zdenek.duspiva@post.cz Přidané: 22.05.2005


Před několika dny mě z jednoho vydání velmi čteného deníku vypadl kupón ke hře s názvem Sedm divů. Na něm byl, kromě osobního vozu coby obvyklé nejvyšší ceny, hned na druhém místě mezi cenami (snad i mezi těmi „sedmi divy“) inzerován digitální set top box. Hovoříme-li nyní o nástupu digitálního vysílání a s tím spojených častých odkladech nebo zdrženích, ve skutečnosti je jasné, že digitální vysílání již nyní vstupuje mezi běžné občany. I tento malý příklad dokumentuje, že digitální vysílání a s ním spojené služby a produkty si díky marketingu brzy najdou svoji cestu k divákům.

Naše výchozí pozice v přechodu na digitální vysílání se už ale dávno nemůže nazývat startovní čárou, ale spíše poměrně dlouhým, širokým a rozvleklým startovním „pásmem“. Jak jinak charakterizovat více než 4leté období digitálních experimentů, které již dávno vše potřebné prověřily. Přípravné práce jsou směsí precizního postupu ve stanovení pravidel s překotnou snahou vše urychlit. Při tom jsou motivy pro ten který postup značně rozdílné. V reálné situaci pak někdy jistě dobře míněná snaha urychlit chod některých věcí vede nakonec ke komplikacím a ve svých důsledcích k pravému opaku, než byl původní záměr. V některých situacích pak může hrozit i riziko přehnaných očekávání (a následných zklamání), byť půjde nakonec jen o dočasný stav neboť digitální vysílání si najde svoji cestu i bez významné pomoci „z vnějšku“.

Ohlédnu-li se za množstvím diskuzních setkání z poslední doby, musím konstatovat výrazný posun od snahy prosadit některé výhody na úkor jiných směrem ke společným zájmům, nebo alespoň k základním společným úkolům a cílům. Posun vede k reálnému pohledu na digitalizaci, a to jak podnikatelskému, tak politickému. Proces digitalizace po všech dosavadních deklaracích směřuje opravdu k dohodě všech zúčastněných. Říkám-li DOHODA, v podnikatelském a právním prostředí to pak znamená také SMLOUVA. Právě na těchto základních a jednoduchých vztazích a vazbách by se celé prostředí digitálního vysílání mělo rozvíjet. S tím souvisí i otázka legislativy, která by podle mého názoru právě takovéto funkční vazby měla umožnit a podpořit, cokoliv jiného nakonec vede ke komplikacím a těžko řešitelným sporům a situacím.

Legislativa by i nadále měla podpořit proces liberalizace, liberalizace přístupu k vysílání při zachování standardních regulačních mechanismů obsahu vysílání. Na těchto principech by měl být stavěn i nově připravovaný zákonný rámec. Základem by měla být jednoduchost a srozumitelnost, neboť je jasné, že řadu procesů a změn v nejbližších fázích nedokážeme snadno odhadnout. A už vůbec ne vše se značným předstihem přesně popsat a svázat právními definicemi. I v tomto případě jde o nalezení vhodného poměru mezi podnikáním v médiích a technologiích a politikou, resp. základními politickými požadavky. Ostatně dnes se už i řada politiků obrací směrem k odborné a podnikatelské „digitalizační“ komunitě s žádostí, aby se účastníci mezi sebou dohodli a v případě , nebude-li tato dohoda v rozporu se základními principy politických stran, není podle nich pak problém takovýto konsensus přijmout a schválit.

Dosavadní diskuze se od teoreticko-právních debat stále více přesouvají k samotnému cíli – trhu a hlavně k divákům. Také v případě digitálního vysílání půjde o soutěž o diváky a o podíl na reklamním trhu. Soutěž se ještě více rozvine konkurencí digitálního vysílání prostřednictvích různých „elektronických komunikací“ – tedy dosud většinové terestrické přenosy (včetně mobilního příjmu TV) a satelitní a kabelové. I nadále bude pokračovat pomyslný souboj, co bude v budoucnu hlavním prostředkem příjmu, komunikace a zábavy – PC versus TV. Otázkou ale zůstává budoucnost vysílání a zejména perspektiva - na co se budeme my nebo naše děti dívat a také za co a jak budeme chtít (nebo muset) platit.

Dnes zatím víme, že v nejbližší době se objem financí na reklamním trhu mimořádně nezmění, kromě běžného ročního nárůstu nebo postupné diverzifikace trhu. Předpokládáme také potřebu financování části budoucích tématických televizních kanálů prostřednictvím placeného TV příjmu. Tím se digitální terestrické vysílání postupně ještě více přiblíží satelitním nebo kabelových televizím, kde již podíl přímých plateb funguje dnes. Tyto formy přenosu již přitom dnes poskytují velmi širokou programovou nabídku a v nejbližší době plně digitální kvalitu. Podobně je tomu i u doplňkových služeb, když například připojení na internet prostřednictvím kabelových TV zaznamená v posledních týdnech rapidní nárůst. Pro diváka se tak v budoucnu mohou různé formy vysílání a televizního přenosu mohou ve svých výhodách a nevýhodách poměrně vyrovnávat a konkurence poroste. Bude dostatek přenosové kapacity a půjde především o kvalitu nabídky a služeb.

V budoucnu bude z pohledu diváka rozhodující nabídka programů a obsah služeb, proto i přechod na digitální vysílání bude záviset na vytvoření vhodných ekonomických a obchodních modelů a nabídky dobře „prodejného zboží“. Z pohledu operátorů a provozovatelů sítí elektronických komunikací bude záležet na kvalitě těchto sítí a jejich ekonomice. S tím souvisí i přiměřená míra investic do jejich budování a provozování a samozřejmě ekonomická návratnost.

Volný přepis úvodního diskusního příspěvku na téma DIGITALIZACE v rámci 5. Výroční konference ČAKK


ing.Zdeněk Duspiva, publicista, 22.5.2005


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 2   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
23.05.2005 • Česká televize otevřela brány svým divákům [ 1 ]
18.05.2005 • Vedení ČT se omluvilo za formulaci dopisu domácnostem [ 1 ]
17.05.2005 • Uchazeči věří, že televizní rada udělí digitální licence
16.05.2005 • Pozvánka na Den otevřených dveří ČT v Praze na Kavčích horách [ 5 ]
10.05.2005 • ČT1, ČT2 a ČT24 přibudou do platformy UPC Direct - aktualizováno [ 66 ]
04.05.2005 • 24cz zahájila internetové vysílání [ 3 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  souhlas - ten dlouhodobý souběh je nůž v zádech 

23.05.2005 09:46 • Jirka N.
Ten prozatím pořád plánovaný dlouhodobý nucený souběh součastného analogového a následně pomalu se rozšiřujícího digitálního pozemního vysílání je podle mého opravdu velký problém!
.
Určitě by se na to mělo jít mnohem tvrději a ani si nemyslím, že by to pak nějak negativně odnesli diváci (tedy minimálně z drtivě většinového pohledu) - pořídit si nějaký alespoň základní DVB-T přijímač, který je již dnes v maloobchodních cenách od cca. 2.500,-Kč a jehož cena bude ještě určitě dál klesat, to si snad může dovolit i většina socek.
 
 
  Je to tak 

22.05.2005 22:52 • Pavel K
Autor článku má plnou pravdu, ale je třeba též připomenout,že současný tristní stav digitalizace je především výsledkem naprosté EKONOMICKÉ neochoty stávajících hráčů (a spoluhráčů v pozadí za nimi) vpustit na TV trh další konkurenci - což DVB-T, jako jeden z efektů, přináší.
Nova, Prima a nakonec i ČT mají pramalý zájem zvětšovat kapacitu přenášených programů prostřednictvím DVB-T a cokoliv dělají, jsou jen chabé mimikry, zastírací manévry (vč. tzv.experimentálního vysílání).
Teprve poslední činy ČTÚ a RRTV trochu "rozhýbaly" s touto neochotou - jelikož když už jde do tuhého, museli se jmenovaní hráči přeci jenom do hry zapojit. Otázkou ovšem zůstává, jestli zvolená metoda - celoplošný souběh analogového a digitálního vysílání je pro český mediální trh vůbec vhodná!? Nedostatek volných kanálů a velkoplošná impotence některých DVB-T multiplexů neumožní totiž v přechodném období dostatečně pokrýt některé významné oblasti (např. Moravskoslezský a Zlínský kraj), což bude mít, kromě výrazně horší sledovanosti, též za následek technické a kulturní zaostávání v nepokrytých oblastech. Zdá se však, že se tím nikdo z pražských hlav netrápí, digitální licence jsou na stole, teď jen "vhodně" rozdělit a ... panovat.
Myslím, že existuje stále ještě možnost "překlopit" některé analogové frekvence/licence na digitální atd. atd.
 
 
Celkový počet komentářů: 2 / zobrazují se: 1 ... 2

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist