Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 14.07.2024 - 13:11:42   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Z domova | Články
 

Když vám to jde perfektně
část 1.

  Autor: Dr. Vlad. Mazálek , e-mail: v.mazalek@seznam.cz Přidané: 04.03.2002


Čas od času procházím přehledy programů na družicích, a to jak www.satcoDX.com a nebo www.lyngsat.com, a v rubrice ”objevitelů” nově vysílajících programů často narazím na jména lidí, o nichž pouze z doslechu vím, že se sice také satelitním příjmem zabývají, ale jsou třeba na různých setkáních tak skromní a nenápadní, že je prostě přehlédnete. Ale protože mne enormně zajímalo, jak se dá objevit takový nově vysílající program, na to jsem se vypravil zeptat jednoho z nich. Tentokrát to bylo až k Michalovcům a přesto, že zimní cestování je v těchto končinách dost náročné, poznatky určitě stály za tu cestu.

Pan Peter je opravářem širokého sortimentu elektrotechniky, a tak jsem chvilku čekal v řadě zákazníků. Klientela je opravdu z velmi dalekého okolí od Ubly až po Trnavu.

Nevím, zda je to tím, že se to snažím při dlouholetých zkušenostech dělat dobře, ale při vyzvednutí opravy poučím zákazníka o tom, čeho se má u které značky vyvarovat, aby případně už k podobné závadě nedošlo. Člověk by si řekl, že tím zákazníky ztratím, ale je tomu úplně naopak, protože mi spokojení zákazníci přivádí další a další známé. Neopravuji ale všechno, protože třeba kapesní CD přehrávače s tím vlastně ani v koncepci nepočítají, jelikož náhradní díly jsou na ně tak drahé, že se opravdu oplatí zakoupit nový. S tím výrobce zcela určitě počítá, protože značek i modelů je na trhu dost i u nás. Bydlím sice mimo hlavní centrum a řeklo by se, že uživit se opravárenstvím domácí elektroniky na tak malé vesnici je problém, ale já spíše musím zájemce odmítat či je odkazovat na pozdější termín. Mám všechnu běžnou měřící opravárenskou techniku, samozřejmostí je znalost nejaktuálnějších novinek z této oblasti z internetu a snažím se nevynechat žádnou příležitost také o věcech podiskutovat s kolegy, protože ztratit přehled by znamenalo v tomto oboru konečnou.

To však už končí jeho výdejní hodiny a my se můžeme vrhnout na satelitní problematiku, kvůli které jsem přijel. Paraboly na dvorku jsou čtyři, dá se říct, že jedna krásnější než druhá. Jako hlavní je středová parabola o průměru 2,5 metru s osazením mechanickým corotorem a samostatnými přírubovými konvertory pro příjem Ku a C pásma a speciální mechanikou na nastavování konvertorů přímo do ohniska paraboly. Asi první, co vás na anténě upoutá, je přítomnost čtyř táhlových motorů.

Pokud jsem chtěl přijímat družice z co nejširšího výseku, bylo nutno běžný polární závěs speciálně upravit. Tím teď nemám na mysli motor zajišťující drobné korekce elevace, ale dva motory pro natáčení v horizontální rovině, tedy pro natočení na požadovaný azimut. A tak jsem přistoupil k určitému vylepšení po vzoru řešení jaké je u vztlakových klapek některých letadel a nyní mohu parabolu natáčet v reálném rozmezí od 90 stupňů východně po 48 stupňů západně. Na obou stranách mám sice v natáčení ještě asi desetistupňové rezervy, ale hlavní příčinou zastínění signálu jsou tam již sousední domy a ovocný sad. No a tak se specializuji tedy zatím na příjem těch největších téměř nechytatelných extrémů. Oba motory jsem před instalací ještě kvalitativně vylepšil, tedy lépe zapouzdřil, aby vykazovaly v pohybu co nejmenší vůli a také jsem upravil napájení tak, aby jejich chod byl pomalejší a tím se zabránilo také trhavým pohybům paraboly a docílilo se především přesnějšího plynulého nastavení na přesně požadovaný směr. Motory jsem použil ty nejsilnější s délkou 36” a jsem přesvědčen o tom, že to není nijak předimenzováno. Parabola má samozřejmě ještě navíc protizávaží, aby se motorům odlehčilo. Také motor na posun v elevační rovině jsem zvolil ten nejsilnější, jelikož malé motory žádný velký poryv větru nevydrží. Přes to, že motory jsou v téměř každodenním chodu, nepozoruji na nich za více než tři roky činnosti nějaké změny nebo uvolnění dříve nastavených vůlí. Kontroluji je tak dvakrát za rok. Sama parabola je vyrobena ze 6 mm duralu a získal jsem ji už použitou také asi před třemi lety. Prý původně sloužila dokonce na zajišťování uplinku na nějakou ruskou družici. Také ji jsem opatřil výstuhou a zatím naprosto dokonale drží tvar a snad i podle ustálených ziskových hladin na jednotlivých družicích se dá říct, že zřejmě neprochází ani žádnými vnitřními změnami či pnutím, které by ji nějak degradovalo. Dokonce mnozí kolegové její zisk berou jako referenční a porovnávají s ní svá domácí zařízení.

Pohled na zařízení umístěné na parabole ze zadní strany máme alespoň zhruba již popsáno, a je nutno konstatovat, že je provedeno opravdu precizně, a to i v provedení proti rezavění. Naprosto neobvyklý pohled se ovšem naskýtá do ohniska paraboly, kde je mimo konvertorů také nainstalován jeden táhlový motorek. Ten je sice jen 8”, ale zajímavá je jeho funkce.

Ohnisko paraboly je vždy malá neznámá a nakolik procent ho využijete, to je jen na vás. Přesto, že v mé parabole je poměrně ostře ohraničené, ale i tak tvoří vlastně malé vajíčko položené naležato. Také nesmíme zapomínat, že přijímáme poměrně široké rozpětí kmitočtového spektra a každý kmitočet má poněkud odlišný odraz a i jiné charakteristiky. Pokud máme třeba hodnoty f/D uvedeny na corotoru Chaparral, pak jde o hodnoty pro středovou frekvenci, ale rozhodně ne pro krajní hodnoty. Corotor je kompromis, a pro velké paraboly třeba nad 2 metry je přímo nutností při příjmech extrémních hodnot posouvat ohnisko o 5 - 8 cm. U menších parabol to existuje také, ale tam je většinou přijímán jen signál Ku ze silných družic a moderní konvertory jej pro běžný příjem komerčních programů zpracují téměř vždy k plné spokojenosti běžného uživatele, protože ten chce prostě jen nějaký program. Ale i v diskusích kolem menších parabol můžeme často číst o tom, že ten či onen člověk přijímá na téměř stejném místě o několik desítek programů víc než jeho kolega, a to často třeba i s horším konvertorem. Ale to, že jeden to ohnisko opravdu seřídil na maximum podle měřáku a druhý tam konvertor jen tak zabudoval, o tom už se třeba z článku ani nedovíme. A tak se nedivme tomu, že ohnisko pro C pásmo a ohnisko pro Ku pásmo není naprosto totožné a pří DX příjmu digitálu je to pak vlastně již o hodnocení ano/ne, a já mám cíl vždy to jasné ano. A to nemluvím o kruhové polarizaci. Tam je gró mého koníčka, kruhová polarizace v Ku, C , ale i L pásmu. Dalo by se říct, že o těch prvních dvou pásmech už něco vím, a tak se teď chystám na Afristar. Četl jsem teď sice příspěvek o příjmu rádia z Afristaru a o možnosti zakoupení i antény, ale já elektrotechnické vzdělání mám, takže jsem už vysoce citlivou anténu i její stoupání propočetl a nyní ji začínám sám vyrábět. Nějaké vzory jsem už viděl, a to před několika lety jsem to pásmo z Arabsatu již také přijímal.  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
06.03.2002 • Když vám to jde perfektně
část 3.
05.03.2002 • Když vám to jde perfektně
část 2.
01.03.2002 • Jak naladit Galaxii Sport [ 7 ]
28.02.2002 • Markíza - satelitnou stanicou 2 [ 3 ]
24.02.2002 • HBO s duálnym vysielaním a ďalšie informácie [ 16 ]
22.02.2002 • Jen tak se povídá, aneb jedním dechem o všem možném [ 1 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist