Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 27.10.2020 - 07:52:52   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Kabelová televize | Články
 

Železný: Nova je ve slovenských kabelovkách nelegálně!

  Autor: vhr , e-mail: vhr@vhr.cz Přidané: 10.05.2003


Generální ředitel TV Novy dr.Vladimír Železný se ve svém 483. vydání pořadu Volejte řediteli, vysílaném v sobotu 10.5.2003 komentoval obnovené zařazení české Novy do slovenských kabelovek. Přinášíme doslovný přepis jeho odpovědi na dotazy diváků.


Dotazy: „K mému velkému potěšení začala Nova opět vysílat v bratislavské kabelové televizi. Víte o tom něco? Děkuji, Levický.
Všiml jsem si, že TV Nova je znovu v nabídce slovenských kabelovek. Před rokem jste ji stáhli a tvrdili jste, že nemáte práva, abyste ji šířili na Slovensku. Co způsobilo náhlou změnu vašeho postoje?“

Odpověď Vl.Železného: „Nic, my jsme ji opravdu stáhli a nic se nezměnilo. My stále nevlastníme práva k podstatné části – k zahraničním filmům například, k seriálům, k telenovelám, pro šíření na Slovensko. Pouze pro šíření v České republice.

Proto jsme odebrali - samozřejmě, logicky a dělá se to tak všude v Evropě - právo šíření na Slovensku. A trváme na tom.

A Slovensko má navíc velmi civilizovaný zákon, který je stejný, jako je všude ve zbytku Evropy a sice, že k tomu abyste šířili něčí program v kabelové síti a brali za něj dokonce peníze a měli z něj zisk, musíte mít souhlas toho, kdo vlastní autorská práva. To je neměnné pravidlo na Slovensku a nic na tom nemění pravidlo, že pokud někde je vidět nějaký kanál, tak ho lze šířit – myslím kanál přímo z terestrického, pozemního vysílače – pak je ho možné šířit i v kabelovkách. To se samozřejmě týká jenom licencovaných společností a jenom slovenských, tzvn. must carry rule a platí také v mnoha zemích Evropy.

Ale cizí stanice, které nejsou licencovány na území Slovenska a tudíž nevlastní práva na vysílání pro Slovenské území nemohou být šířena. Leč jsou, občas. Pirátsky! Některé kabelovky si přivydělávají na Slovensku tím, že zařazují ilegálně Novu.

My jsme se velmi rozčílili v okamžiku, kdy jeden z největších provozovatelů – UPC – zařadil Novu opět zpátky do své nabídky. Aby na ní vydělával, přestože ji nevyrábí a přestože nám nic neplatí a přestože na ní nemá práva a přestože ani my nemáme práva mu ta práva udělit. Já si teď dopisuji s ředitelem UPC Slovensko a on mi napsal: My to děláme proto, že ostatní to dělají také - a odvolává se na nedávné rozhodnutí, které já neznám. Rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání – na Slovensku se to chytře jmenuje také retransmise, to znamená opětovné vysílání něčeho, které prý povolilo jedné ne kabelovce, ale MMSD, což je mikrovlnný rozvod v Bratislavě aby šířil Novu. Lépe řečeno oni mu dali na Radu ke schválení nějaký dokument a tam byla uvedena i Nova a Rada to schválila i s tím. A z toho oni vyvodili, že když tato společnost porušuje zákon a ona ji porušuje, tak že jí budou porušovat také, protože by tím prý ztratili konkurenceschopnost.

A to mě hodně vytočilo. Víte konkurenceschopnost na úkor toho, že si beru zadarmo odněkud z jiné země program a vysílám ho a prodávám ho na území, na kterém nemá práva, to je hodně silná káva. Myslím si že, my už jsme napsali na Radu, slovenskou, napsali jsme UPC, myslím, že také nastal čas, abychom zvažovali například žalobu o ušlý zisk a budeme stejně tvrdě postupovat vůči všem, malým, velkým, středním, i těm největším kabelovkám na Slovensku. My máme v našich smlouvách s dodavateli programu, že budeme hájit jejich zájmy a že nikdy nebudeme prodávat práva, která nemáme. Tak to by se stalo.

To je ten důvod, a proto na tom budeme trvat a jsme velmi, velmi rozhořčeni, z této situace, tak že chápu, že to je ztráta pro diváky, kteří nemají v přímém, terestrickém dosahu vysílače televize Nova. Ti se mohou dívat. I z mezinárodních dohod, protože s tím všechny autorské smlouvy počítají.

Ale aby byly šířeny v kabelu, ne!“


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 22   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
13.05.2003 • Co čeká kabelové sítě v Evropské unii - 1.část
03.04.2003 • Galaxie sport v sítích největšího operátora kabelové televize na Slovensku - UPC Slovensko, s.r.o. [ 10 ]
20.03.2003 • Jak dál, společné televizní antény,
aneb jsou STA prohrou času ? - 3. část
[ 7 ]
18.03.2003 • Jak dál, společné televizní antény,
aneb jsou STA prohrou času ? - 2. část
[ 13 ]
15.03.2003 • Jak dál, společné televizní antény,
aneb jsou STA prohrou času ? - 1. část
[ 7 ]
29.12.2002 • Kabelové televize versus televizní divák,
aneb Jak poznat dobrého operátora kabelové televize?
[ 30 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 2

  Môj príspevok 

24.05.2003 12:28 • anonym
DR.FE-no fujtajbl,předtím vám vysílání NOVY na Slovensku nevadilo?
 
 
  Pre Marka 

17.05.2003 15:37 • Karol
Samozrejme, že NOVU cez STA môžete chytať úplne bez obmedzenia. Je to normálny cezhraničný presah a nikto nemá právo ho zakázať (na STA sa nevzťahuje ohlasovacia povinnosť ako na káblových operátorov). Mimochodom v Dúbravke je čoraz viac vynovených STA, lebo to predstavuje lacnejšiu alternatívu voči káblovke (myslím UPC) a s možnosťou príjmu Novy. Celý cirkus okolo Novy nemá nič spoločné s autorskými právami, ide o obyčajný biznis, aby sa programy z Novy mohli reprízovať na JOJ-ke, ktorá služi ako second hand pre tieto programy. Dúfam, že to patrične ocení aj rada pre vysielanie a retransmisiu pri prideľovaní frekvencií. Platí veľmi jednoduchá úmera, pokiaľ sa na Slovensku nezlikviduje JOJ-ka nemá Nova potrebu dávať súhlas na retransmisiu v kábloch. Ak teda chcete Novu, bojkotujte JOJ-ku, aby nebola zisková. Mimochodom v kábloch nejde o vysielanie, ale nanajvýš o retransmisiu. Čo sa týka šírenia Novy v káblových sieťach, problém je v zákone 308/2000 Z.z., ktorý priamo vyžaduje súhlas zo strany príslušnej televízie, aby mohla byť šírená v kábli. V tomto smere ide uvedený zákon nad rámec európskeho dohovoru o cezhraničnej televízii, ktorý toto v prípade presahu nevyžaduje. Mimochodom v ČR takéto nezmyselné ustanovenie v zákone neexistuje, a preto káblovky na Morave šíria bez problémov všetky slovenské televízie, ktoré chytajú z presahu.
 
 
  Můj příspěvek 

17.05.2003 14:56 • ohník18
NOVA je už stiahnutá zo siete UPC Slovensko v Bratislave.

Je tu niekto kompetentný,kto by mi mohol odpovedat na moje otázky z prispevku pridaného 16.05.2003 21:43 hod? Ďakujem
 
 
  Môj príspevok 

17.05.2003 12:59 • MAREK
A môžeme mať NOVU cez STA? Zložili sme sa na ňu/tel.anténu/ a v STA máme STV1,STV2,Markízu,JOJ,Varšava 1,2,3,Polsat,TVN PL ,ČT1,ČTľ a NOVU-všetko je pozemný signál.Nebudeme ju musieť vypnúť?-54 bytov v paneláku-káblovku nemáme,nie je pri toľkej pozemnej ponuke pre nás aktuálna.KŹM NEVYSIELALA JOJKA ,TO DR:FE NEVADILO,ŽE SA NOVA ŠÍRILA?VTEDY AUTORSKÉ PRÁVA NEEXISTOVALI?No,ale kšeft je kšeft.Že áno?
 
 
  Můj příspěvek 

16.05.2003 21:43 • ohník18
Presne, zlodej kričí: Chyťte zlodeja!. Ten Železný ma fakt nahneval. Tu v Dúbravke sa cez anténu Nova dá kvalitne chytiť, len veľmi neprakticky sa mi z káblovky prepína na anténu,ktorá, keďže je natočená smerom do ČR (a nie je najmodernejšia),chytá len ČT1,ČT2,NOVA a žiaľ kvoli JOJ už nie Tv Prima! Podľa mňa Železný týmto rafinovaným spôsobom nechce konkurovať JOJ-ke.Ale veď čím väčšia kvalitná ponuka,tým lepšie nie? Neviem, kde má UPC antény,ale v jej obchodnom sídle na Lamačskej ceste 3 Novu určite chytajú.Nedá sa teda odvolať na cezhraničný presah?Za takýto postoj TV NOVA k slovenským divákom im želám jediné: Bodaj by sa Nove prestalo dariť a potom by si možno vstúpila do svedomia!

Inak,neviete,je technicky možné,aby TV PRAHA (bývalá Galaxie Praha)vysielala aj v Bratislave? A vraj naše UPC plánuje zaradiť Stanice 0.
 
 
  satm 

15.05.2003 07:07 • anonym
Pro mc:to odvolání je prvni krok.
 
 
  Už nie je. 

14.05.2003 19:35 • laco
P.Železny bol dnes odvolany z funkcie riaditela NOVA-

no next com..
 
 
  Nova v ponuke SATRO 

14.05.2003 11:35 • 5er
Od včera je v ponuke MMDS Nitra SATRO vypnutá NOVA. Vraj kvôli tomu, že Dr.Fe nedal súhlas. Ak budú rokovania do týždňa neúspešné, bude NOVA nahradená iným programom.
 
 
  Ešte trocha 

14.05.2003 08:28 • mc
Cele je to o tm že Ironman si robí čo chce, každá ďalšia diskusia je zbytočná. A signál je aj v centre Bratislavy, napr. na budove NBS je celkm slušný. Takže neni o čom.
 
 
  Nova v Bratislave 

13.05.2003 12:53 • Robert
V Bratislave je vsak ten problem, ze na vychodnej strane Karpat, t.j. vacsine uzemia mesta, nie je ziadna sanca zachytit ceske programy. Co hovori zakon v pripade, ze signal je dostupny lenna casti uzemia mesta? Mozno ho sirit v celom meste?
 
 
  Můj příspěvek 

13.05.2003 09:57 • satm
V EU budeme jako 2 jazykové menšiny bojovat o každý TV program, aby byl společný.Na železné impérium nastupuje nyní v ČR byrokracie - a ta je s časem neporazitelná,takže za rok se bude jmenovat hlavní majitel asi už jinak.Ale zastírací manévry vede šéf výtečně,ale moc dobře ví,že i mu se krátí vyměřený čas.Takže přijímejte vše,co je nad vaší hlavou,zcela v klidu,ten váš prostor si nekoupil a už ani nekoupí.
 
 
  @televisa 

13.05.2003 09:51 • Redakce
Ano, vidím překlep při přepisu - díky za upozornění. Must carry rule doslova znamená musí nést pravidlo, volně přeložené, musí dodržovat pravidlo, že pokud je v místě dostupný terestrický signál v zaručené kvalitě, musí jej kabelovky dát do svého rozvodu (samozřejmě po požehnání majitelem uvedené televize). Je pak ovšem otázkou, jak to, když Nova je vidět na třetině území Slovenska, jsou nyní takové problémy s jejím zařazením do kabelových sítí. V tom už je pak něco jiného (joj!). Ještě jednou díky za reakci.
 
 
  pre redakciu: 

13.05.2003 08:13 • televisa
v angličtine je správne - must carry rule (a žiadne rool)
 
 
  lidi mu to žerou 

12.05.2003 21:16 • juzek
Televize je medium.Media hýbou lidmi.Podívejte se střízlivě na volejte řediteli. Plácá jen to co potřebuje,jeho reklama,kdy a co potřebuje,koho znemožní,nyní chce vydělat na zazovi tak ho reklamuje,zdarma, a blbečci mu to žerou.A litují ho,kupují,omlouvají ho.Nechají si mazat mozky a pěkně mu papají z ruky.A všichni pěkně platíme.NOVA vás baví-NOVA je tu pro vás- proletáři všech zemí spojte se
 
 
  kvapka na mlyn 

12.05.2003 12:45 • mc
Je samozrejmé, že sa programy z presahu môžu šíriť, ale taktiež je samozrejmé, že ak sa nejaký program šíri v CaTV, musí byť nejaká dohoda s vysielateľom (je jedno či bude platiť prvý druhému, druhý prvému alebo to bude zadarmo), prinajmenšom treba podľa SK zákona súhlas vysielateľa. A práve ten Ironman nechce dať, a tam je zakopaný pes ... Ľudia z CZ radšej by ste mali zakopať Ironmana, už aj tak vás stál dosť !!! Tých pár tisíc by Vám určite nechýbalo!
 
 
  nova 

12.05.2003 06:31 • xxx
Zelezny je zadubeny tvrdohlavy a mentalne zaostaly zloduch.Zelezny je povodom rus a neviem co vlastne vyskakuje v cudzom state.treba mu klepnut po pazuroch a dat po drzke a potom si hadamk uvedomi ze je aj nad neho.
 
 
  Môj príspevok 

12.05.2003 00:01 • Karol
Podľa Európskeho dohovoru o cezhraničnej televízii je možné šíriť v kábli program tých televízií, ktorých signál je možné prijímať na danom území aj terestrickým spôsobom, teda obyčajnou anténou. Ak teda UPC Slovensko chytá vysielanie Novy na území Slovenska na ”obyčajnú anténu”, šíri ho v zmysle uvedeného dohovoru. To koniec koncov robia kábloví operátori aj v iných štátoch (v ženevskej káblovke je možné napr. chytiť kompletne všetky francúzske TV programy a taktiež viacero nemeckých, ale aj prvý program rakúskej televízie a BBC Prime). Z tohto hľadiska je celý spor naprosto smiešny. Ide len o jedno, ak bude Nova na Slovensku (ona aj je, len nebola v niektorých káblovkách), ľudia sa vykašlú na tie nezmysly, ktoré vysiela TV JOJ. Našťastie neplatí, že keď ľudia nebudú pozerať TV Novu, budú pozerať TV JOJ. A čo sa týka náhrady škody - čo takto žalovať TV Novu, že otravuje slovenský éter svojím vysielaním? Nie je to rovnako absurdné, ako vyjadrenia Železného?
 
 
  Môj príspevok 

11.05.2003 17:06 • juzek
Asi jsem pomalejší ale já to nechápu!Být UPC Slovensko,zařadím Markýzu do Directu (kde si ji do karet nahraji i v CZ) a Železný se s toho posere a upadne mu i Nova v Cechách.To prase neví kde zarobit!Už se těším na výpočet,kolik bude žádat náhrady ušlého zisku.
 
 
  Nešíří televizi Nova 

11.05.2003 13:59 • HaWe
V daném případě se nešíří program TV Nova, ale cosi co lze ”chytit” v éteru na území Slovenska, a to cosi rozhodně není legálně se vysílající televize.
 
 
  Môj príspevok 

10.05.2003 20:03 • anonym
Podla mna zlodej krici chytte zlodeja ...
 
 
Celkový počet komentářů: 22 / zobrazují se: 1 ... 20

|<«12»>|


zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist