Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Čtvrtek • 25.04.2024 - 05:47:30   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Z domova | Články
 

Digitální televize – srovnání dvou způsobů příjmu (DVB-S a DVB-T)

  Autor: PRAM Consulting , e-mail: info@pram.cz Přidané: 01.08.2007


Na webu satCentrum jsme za posledních pět let přinesli řadu příspěvků, ve kterých byl porovnáván digitální satelitní příjem (DVB-S) s příjmem signálu terestrické digitální televize (DVB-T). Výhody, nevýhody, současnost i perspektivu. Dnes přinášíme další článek, který tentokráte připravila agentura PRAM Consulting s.r.o., která u nás zastupuje satelitního operátora Astra. Věříme, že tento příspěvek přinese náměty k polemice do diskuse - třeba hned pod tímto článkem. Děkujeme předem za vaše názory (pozn. redakce satCentrum).


Čím větší možnost volby člověk má, tím těžší mu připadá rozhodnout se, co je pro něj osobně to nejlepší. A to se týká i různých nových možností a technologií televizního příjmu.

Především má divák možnost volby mezi různými způsoby příjmu, například mezi satelitní televizí a televizí s běžnou anténou. Obě technologie jsou dnes k dispozici jak v analogové, tak digitální podobě. V dlouhodobém horizontu mají být analogové cesty šíření TV signálu zastaveny. Evropská unie by do roku 2012 například chtěla mít zavedenou digitální televizi do té míry, aby v celé EU mohla být analogová televize odpojena. Sledujeme-li však současný vývoj, tento termín se jeví nereálný a nesplnitelný. Na tomto místě bychom měli připomenout, že všechny nové modely přijímačů pro satelitní příjem jsou již vybaveny pro digitální technologii. Také zde bude v příštích letech analogová verze kompletně nahrazena.


Digitální satelitní televize (DVB-S) je k dispozici všude – od volně stojícího domu na venkově až k nejvyššímu mrakodrapu ve městě. Data jsou vysílána přes satelitní paraboly na zemi na satelity ve vesmíru, které signál předávají do celé Evropy. Pro příjem tohoto signálu potřebuje televizní divák pouze přijímač a malou satelitní anténu. Pak má na výběr ze stovek televizních a rozhlasových kanálů, mnohé z nich i v kvalitě High Definition (HDTV). Mezi těmito kanály je i spousta tematických programů Pay-TV, které si divák může podle svých preferencí předplatit. Kromě toho DVB-S nabízí možnost instalovat širokopásmový přístup k internetu přes satelit a využívat mimo jiné VoD (Video on Demand) a různé další doplňkové multimediální služby.

Další výhodou satelitního příjmu je, že digitální příjem byl jako první nabízen přes satelit, takže digitální služby během posledních let technicky velmi vyzrály.

V České republice má satelitní příjem v současné době celkový tržní podíl 11 %, což odpovídá přibližně 453 000 domácnostem. U příjmu digitální satelitní televize je tento podíl již 23 % – digitální příjem je tedy silně na vzestupu. Největším poskytovatelem digitální satelitní televize je tak jako dosud jednička na evropském trhu – SES Astra, která na dvou orbitálních pozicích (19,2 ˚E a 23,5 ˚E) vysílá přes svou flotilu satelitů v České republice množství národních a mezinárodních, volně dostupných digitálních televizních i rozhlasových programů (celkem více než 250) a atraktivní programy Pay-TV.


Digitální terestrická televize (DVB-T) se přijímá v blízkosti vysílačů, které vysílají televizní signál do bližšího okolí. Pro příjem signálu pro digitální terestrickou televizi musí divák investovat do přijímače a běžné antény.

Přes digitální terestrickou televizi lze přijímat podstatně méně programů než přes satelit. Podle podmínek pro příjem může divák sledovat program maximálně 20 vysílačů (podle multiplexu), zatímco přes satelit je možné přijímat již několik stovek digitálních programů. Přes digitální terestrickou televizi také není možné využívat HDTV, širokopásmový přístup k internetu, VoD a jiné multimediální služby. Další nevýhodou oproti satelitnímu příjmu je omezený dosah, takže DVB-T v žádném případě nelze pro začátek přijímat celoplošně.

Digitální terestrická televize je v České republice dosud vysílána jen experimentálně. Původní termín komerčního spuštění se předpokládal v květnu 2007, avšak tento termín je kvůli sporům o zadávání licence pro vysílací místa nejistý. Proto lze očekávat také podstatné zdržení celoplošného pokrytí České republiky. (Zde bychom si dovolili vytknout jistou nepřesnost, v ČR již bylo zahájeno pravidelné vysílání DVB-T. Pravda, sice na dočasných multiplexech, ale ČT, Nova a Prima už nevysílají experimentálně - pozn. redakce satCentrum).

Pro mnoho televizních diváků vyvstane nejpozději při stěhování nebo koupi domu otázka, jakým způsobem se dostanou ke svému televiznímu programu. Podle místa bydliště je možné zvolit mezi různými technologiemi, resp. cestami přenosu se všemi jejich výhodami i nevýhodami. V dohledné době bude satelit, co se týče místa příjmu, jednoznačně výhodnější.


Pavel Kašpar, PRAM Consulting s.r.o., 30.7.2007


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 22   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
02.08.2007 • Spolupráce ČT a CET 21 při vypínání analogového vysílání na Domažlicku a Ústecku
28.07.2007 • Digitální novela pod drobnohledem - 2. část
27.07.2007 • Digitální novela pod drobnohledem - 1. část
18.07.2007 • Diginovela vzbuzuje otázky ze strany TV Nova [ 9 ]
18.07.2007 • Radiokomunikace o Ústecku: Diváci by měli být trpěliví [ 9 ]
08.07.2007 • PriceWaterhouseCoopers: Satelitní a kabelové TV čeká v Česku růst o desítky procent [ 1 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 2

  CS, bavim sa dobre 

31.08.2007 13:20 • Vlado
kludne pokracuj, napriek tomu, ze si minule pisal, ze diskusia "se mnú" je "zbytečná ztráta času". :-D
Ad Domazlicko: a CO si chcel tym linkom akoze povedat ???? Skus este prip. k nemu dopisat, ak sa teda nebojis, AKY VYKON ma tamojsi DVB-T vysielac dnes v pomere k analogovemu (1/2, 1/3,..?), resp. v pomere k vykonom susednych nemeckych vysielacov (1/3, 1/10,...?) ??? Co povies, ako by to bolo s tym prijmom, keby sa vysielac zapol (co verim, ze sa casom zapne, teda ak nepribudnu mensie vykryvace do kritickych oblasti, presne ako je to dnes pri analogu) na "standardnych" 50-100 kW ???
.
Tento tvoj komicky pokus opat dokazovat ake je "skvele" DVB-S voci "nekvalitnemu" DVB-T ma pobavil este viac ako tie predchadzajuce. Mas este nieco v zalohe ??? :-)))
 
 
  vlado ještě se možeš podívat a ... 

30.08.2007 10:33 • CS
vlado ještě se možeš podívat aj na oficiální mapku ČRA vysílače Ústí nad Labem s vysokým výkonem a uvidíš kolik je tam hluchým míst kde signál nejde a pak dál vysílače ide. Odkaz je na (bez mezer): http://radiokomunikace.cz/cs/images/cont ent/vysilani/dvb-t-pokryti-usti-big.gif
 
 
  Vlado oprava: správně západní ... 

30.08.2007 10:28 • CS
Vlado oprava: správně západní Čechy a omylem sem napsal severní. Už se pomali začínají objevovat aj negativy DVB-T a de opravdu vidět že s 100%pokrytím budú problémy aj v DVB-T.
 
 
  vlado vidím že sem asi pravdu ... 

30.08.2007 10:16 • CS
vlado vidím že sem asi pravdu já s tím DVB_t a ne ty protože už těd sú problémy v severních Čechách z DVB-T z toho samého vysílače co vysílal analog se stejným výkonem.
Přečti si tento článek z tohoto odkazu bez mezer: http://www.radiotv.cz/digital-clanky/469 7/domazlicko-za-minutu-dvanact-starostov e-z-prihranici-kritizuji-spatne-digitaln i-pokryti.html
kde spíše hlavně toto:
"Jeho kolega z Bělé nad Radbuzou Libor Picka se připojil a proces digitalizace na Domažlicku také zkritizoval: „To mám dvěma stovkám obyvatel bez signálu říct: kupte si satelit? Na to, že jde o tak zásadní zásah do života lidí, to není dobře zvládnuté.“ Poté pro odlehčení situace v humorné nadsázce srovnal dobu dřívější - analogovou s digitální, která přichází: „Dřív vám při sledování fotbalu běhalo v televizi čtyřiačtyřicet hráčů. Ale alespoň běhali. U digitálu vám obraz zamrzne a rozloží se.“
V některých místech Domažlicka blíže k Plzni mohou lidé zkusit příjem analogového signálu z vysílače Krašov. Nejrychleji dostupnou alternativou pro diváky ze západní části okresu, kteří nenaladí digitální signál z Vraního vrchu, je zakoupení satelitních kompletů s přístupovou kartou CS Link či placené satelitní platformy UPC Direct nebo Digi TV."
 
 
  CS 

27.08.2007 20:33 • Vlado
DVB-T je pre mna najlepsia alternativa, aj proti analogu, aj proti DVB-S (dovody vid nizsie) s minimalnymi nakladmi. Zazrneny analog mi nikdy nenahradi perfektny digital pri polovicnom vykone vysielaca, pri standardnej kompresii aka je uz dnes bezna v krajinach na zapad od nas a pri malej izbovej antene, aku pouzivam uz dnes.
Tak pri klasickom tv ako aj v kombinacii s notebookom. Obavat sa mozu jedine majitelia velkoplosnych LCD obrazoviek, u ktorych akekolvek digitalne vysielanie v MPEG-2 vyzera skutocne dost chabo (zlate CRT!). Tym odporucam priplatit si (radovo stovky korun mesacne) a naladit si HDTV programy cez DVB-S alebo DVB-C, teda aspon pokial nebudu sirene aj prostrednictvom DVB-T (technicky ziadny problem)...
 
 
  Ještě naposled reaguju na toto ... 

27.08.2007 17:20 • CS
Ještě naposled reaguju na toto tvoje: "Porovnavat ho s DVB-S je stale predcasne, pretoze v nasich koncinach je este "v plienkach" a ludia nemali kedy si nan zvyknut a ocenit prave tie vyhody, ktore by im ani analog, ani DVB-S nedokazu poskytnut."
Reaguju na toto tím že porovnávat DVB-T které taky na území bývalého Československa taky v plenkácho proti analogu je taky předčasné. Ono to DVB-T taky není úplně nějlepší když si uvědomíš to, že když tam dají moc programú tak je to samá komprese a v tomto případě može byt obraz horší než z dobrého analogu. Zlatý anolog při kvalitním signálu před DVB-T s malým datovým tokem.
 
 
  Vlado vidím že to nemá s tebú ... 

27.08.2007 17:11 • CS
Vlado vidím že to nemá s tebú vobec cenu. Ohledně těch tvojich ARGUMENTŮ a FAKTŮ na internetě ti možu říct jenom to, že mě nezajímá co říká nějaká "baba" o příjmu DVB-T v problématických oblastech samých odrazů. Pro mě rozhodující to si sám oveřím, sám odzkouším a otestuju a nezajímají nějaké FAKTY. FAKTY su jedna věc a REALITA je druhá věc. Víš kolik už se toho nakecalo na netu co vobec nebyla pravda. Pokud chceš tvrdit že v DVB-T bude 100% pokrytí tak je to stejná utopie jako např. Komunismus. To se ukáže všechno až po roku 2010. Mimochodem já sem zapoměl že na Slovensku je už tak rozvinuté DVB-T abys ho mohl mět odzkoušené v různých oblastech podle terénu. Pokud vím tak tam fungují tak asi jen tři vysílače. Na Moravě to taky není o nic lepší. Takže moc možností na testování silného a znehodnoceného signálu odrazy v DVB-T opravdu není.
PS: Pokud mě chceš předsvěčovat o tom tak mě zavez tam kde silný signál místního hlavního vysílače a není tam vobec možný příjem analogu protože je jen mazanice samých měnících se duchů a ztrácí se aj zvuk a že neznáš ani o jaký program se jedná. Pokud je z toho vysílače sířeno aj DVB-T o stejném výkonu tak mě to možeš předvést aspoň na celý den jak to perfektně funguje a že to ani raz vevypadne.
Toto je pro mě rozhodující a ne to co píše nějaká baba na netu co nemosí byt vobec pravda.
 
 
  CS 

27.08.2007 09:44 • Vlado
Ad odrazy: Pretoze to tak proste je (podlozene aj vlastnou skusenostou). Prave jednou z vyhod DVB-T je, ze dokaze, na rozdiel od analogu, taketo odrazy dobre spracovat. Ak si myslis, ze to tak nie je, skus pohladat nejake ARGUMENTY a FAKTY na nete, a tie detinskosti laskavo vynechaj.
Ad posledna veta: zase mi nieco vkladas do ust, co som nepovedal. U nas hovorime: co sa babe chcelo, to sa babe prisnilo. Ja ti zopakujem, co som tu uz napisal niekolko krat: DVB-T ma oproti DVB-S, aj analogu, svoje vyhody (detaily - vid moje posty nizsie). Porovnavat ho s DVB-S je stale predcasne, pretoze v nasich koncinach je este "v plienkach" a ludia nemali kedy si nan zvyknut a ocenit prave tie vyhody, ktore by im ani analog, ani DVB-S nedokazu poskytnut. Tak a teraz cakam ake krkolomne konstrukcie z tohto mojho stroheho konstatovania vyfabrikujes... ;-)
 
 
  Vlado jak možeš tvrdit, že DVB ... 

26.08.2007 23:04 • CS
Vlado jak možeš tvrdit, že DVB-T dokáže zpracovat aj signál plný odrazu které sou nestabilní a sou silnější než přímý signál a mění se jejich intezita signálu podle počasí(vlhost vzduchu, pohyb stromů atd). Ty si jasnovidec že tvrdíš jak v tomto případě pujde chytat když to není odzkoušené. V tomto případě možou být problémy aj s anténou jako u unalogu a to že bude příjem nestabilní a može nastat to že při změně odrazu to úplně vypadne a nepude nic. U digitálu to bud ide a nebo ne a při slabém signálu se seká obraz. U GSM taky spadávají hovory když se v dané lokalitě hádají mezi sebou mistní a vzdálená buňka vysílače GSM. Bývám na kopci a v některých místech v okolí domova mám signál na doraz a stejně se nemožu dovolat a nebo po chvíli spadne hovor pokud nepřejdu třeba o pár metrů dál. Jediná výhoda je že v digitálu nejsou v obrazu duchy ale když přijímač nebude schopný v daný moment zpracovat odraz signálu který změní úrověn a směr tak ti to nic nepomože, protože v ten moment nepude nic. Až mi předvedeš DVB-T v praxi tam kde je na anténě 70dB a víc ale plné odrazů a měníci se intezity signálu až o 30 dBtak sa o tom budeme bavit. Mě nezajímají úvahy a předpovědi ale praxe kterou si budu moct sám ověřit. Až bude v té lokalitě kde bydlím spuštěn digitál na místní hlavním vysílači který nemohu chytat srz samé měnící se odrazy a úrovně signálu (musím chytat jiný vzdálený 70 Km) a vyzkouším to, tak se o tom budeme bavit.
Pokud budš jenom pořád obhajovat DVB-T a tvrdit jak je perfektní a všude pujde bez problému oproti analogu a nebo DVB-S tak nemá s tebú vobec cenu diskutovata protože je to zbytečná ztráta času.
 
 
  CS 

21.08.2007 23:42 • Vlado
Vdaka, ze si uviedol na pravu mieru, co som skutocne napisal a co si tu vyfabuloval ty.
DVB-T ma totiz prave tu velku vyhodu oproti analogu (ale aj DVB-S), ze prijimac DOKAZE dobre spracovat aj signal "plný odrazů které sou nestabilní a sou silnější než přímý signál" (to co pises ty, je rovnaka loz, ako je to HDTV v clanku). U DVB-S to ide asi dost tazko, tam musis mat priamy vyhlad na satelit, ak teda nemas na balkone aspon 2-metrovu antenu s vysokym signal. ziskom, ale ani u nej si neviem predstavit, ze by kvalitne spracovavala (viacnasobne) odrazeny luc... Link, ktory si poslal, popisuje antenu, ktora stoji 2-3 nasobok ceny prijimaca DVB-T a min. 10 nasobok anteny vhodnej na prijem DVB-T. Ked si k nej priratam cenu sat. prijimaca a ceny kariet, to DVB-S mi vychadza ako hoooooodne drahy spas, na ktory kazdy samozrejme nema. :-) Zaroven si zamlcal (dufam, ze nie umyselne :)), ze spomenuta antena ma nizsi signal. zisk ako najmensi klasicky "tanier" (60 cm) pouzivany v nasich zemepisnych sirkach (co moze byt problem ked prijimac nie je uplne v epicentre vyzarovacieho diagramu satelitu) a je ju potrebne nasmerovat presne tam (na otvorene nebo) kde je "zaveseny" na oblohe satelit. Co je dalsi diskomfort oproti DVB-T (ja napr. mam antenu pohodenu za tv v rohu miestnosti a pri pokusnom vysielani aj s min. vykonom to uplne staci).
Tak co, este stale si myslis, ze mobilnost prijimaca, uzivatelsky komfort a nutnost instalacie nadrozmernej anteny je rovnaka u DVB-S aj u DVB-T ??? Alebo si myslis, ze ked si ten tvoj krabicovy "zazrak" zoberies so sebou do mesta, kdekolvek ho zapojis (do par sec.) na notebook, budes moct prijimat satelitne programy v pouzitelnej kvalite (teda aspon v takej ako pri DVB-T s jednoduchou antenou za 100-200 kacek) ??? :-)
 
 
  Vlato npsals přesně tot: Preto ... 

21.08.2007 22:19 • CS
Vlato npsals přesně tot: Pretoze prave DVB-T ma tu krasnu vyhodu oproti satelitu, ze pri plnom vykone vysielacov v mestskej zastavbe ti staci mat doma na parapete malu izbovu antenu (hoci aj kus dratu) a chytis v pohode obraz ako fotka. Skus si vsak do izby narvat satelitny tanier a potom napis co nan chytis.
To memosí byt ale vobec pravda pokud budeš mět uz DVB-T opravdu silný signál ale plný odrazů které sou nestabilní a sou silnější než přímý signál. V tom tomto případě ti určitě nepomože pokojová antena a nebo kus drátu. Dále sem ti jasně napsal že byl na Parabole článek že existují už parabolické antény které sou rozměrově stejné s pokojovou anténou pro pozemní příjem a možeš ju mět klidně na parapetu. Na to ale už radši ani nereagovals. Přečti si tento článek a potom nebudeš psat, že bych mosel mět klasickou parabolu pro satelitní příjem.
 
 
  CS 

20.08.2007 14:59 • Vlado
Ja som nikde nepisal "ako to bude chodit vo finale". Ja tvrdim, ze pokial sa vsetky prednosti DVB-T este v nasich zemepisnych sirkach nerozvinuli (nemali kedy), nemozno povedat, ze jeden alebo druhy system je pre divaka lepsi (vyhodnejsi). Pretoze prave vo "finale" sa moze ukazat, ze cez DVB-T JE mozne vysielat aj v HDTV (v protiklade s tym, co pise autor clanku) a zaroven neplati, ze "nevyhodou" DVB-T je "obmedzeny dosah", skor naopak...
A cituj ma prosim PRESNE, kde som napisal tu "hovadinu", ze "DVB-T už nebude NIKDE potřeba anténa a jenom VŠUDE kus drátu" !
STA sa udrzovat samozrejme musi, je jedno co je digitalna alebo analogova. A udrzba nieco aj stoji. Vyhodou DVB-T je dalej to, ze ziadne karty menit nemusis, pretoze programy su prevazne vysielane ako free-tv (na rozdiel od DVB-S, kde si musis pri cz/sk programoch nahanat novu kartu pomaly s kazdou novou verziou kodovania, "biosu" alebo po zmene operatora).
Takze ono casto staci menej prekrucat slova inych a pouzivat viac fakty, aby clovek zistil, ze pri plnej prevadzke su DVB-S aj DVB-T/H uplne rovnocenne a navzajom sa doplnujuce systemy. A neda sa povedat, ze jeden by mal existovat na ukor druheho, pretoze je "vyhodnejsi". Tvrdit to v situacii, ked sa DVB-T u nas len rozbieha je dvojnasobna pochabost (hlupost)... ;-)
 
 
  Vlado jak možeš tvrdit jak bud ... 

18.08.2007 00:21 • CS
Vlado jak možeš tvrdit jak bude chodit ve finále DVB-T v praxi když sa teprve rozjíždí. Na Slovensku se nedá o DVB-T ani mluvit a na Moravě skoro taky kromě Brna a okolí. Ostrava úplně o ničem s tak malým výkonem a vysílačem na úrovni převaděče a ještě někde ve městě. Pokud bude DVB-T na takových převaděčích jako je Ostrava a ne třeba na hlavním strategickém vysílači v Hoštálkovicích tak opravdu nevím. Kdyby bylo DVB-T na Pradědu s výkonem jako v analogu místo toho převaděče v Ostravě tak jede skoro určitě na celé Moravě. Tvrdit takovou hovadinu že pro DVB-T už nebude nikde potřeba anténa a jenom všude kus drátu v obýváku je taková utopie jako komunismus. To se ukáže až v praxi jak půde DVB-T v těch oblastech kde je silný signál ale plný měnících se odrazů který je v analogu nesledovatelný. Určitě v těchto oblastech taky bude potřeba anténa a ne kus drátu a taky tam kde bude slabý signál. Zkúšals vobec chytat vobec někdy v praxi DVD-T v místec se slabým signálem. Já ano a mám proto nějaké zkušenosti aj v použití se zesilovačem. V dnešní době už nemosíš mět parabolu na střeše a nebo na balkóně a zdi ale třeba v okně viz článek na Parabole na tomto odkazu bez mezer: http://www.parabola.cz/clanky/2738/parab olu-na-strechu-neni-nutno/
Mimochode ty si myslíš že STA s analogem sa udržovat nemosí. A to že by sa v STA mosela občas vyměnit karta taky není argument. Nebo si myslíš že např. kabolevky nemosely měnit staré karty Slovak link za nové karty s novým Biosem když staré Skylink vyřadil z provozu.
 
 
  CS, neviem po akych sidliskach si chodil 

13.08.2007 10:00 • Vlado
ale mesta so spustenym ostrym vysielanim DVB-T to asi neboli. Pretoze prave DVB-T ma tu krasnu vyhodu oproti satelitu, ze pri plnom vykone vysielacov v mestskej zastavbe ti staci mat doma na parapete malu izbovu antenu (hoci aj kus dratu) a chytis v pohode obraz ako fotka. Skus si vsak do izby narvat satelitny tanier a potom napis co nan chytis. ;-) Na to, ako by si chodil po meste s notebookom s tv modulom a satelitnou antenou v druhej ruke, uz nechcem ani pomysliet...
STA nie je globalne riesenie vzhladom na naklady, potrebnu priebeznu udrzbu, vymenu kodovanych kariet, a pod. V Rakusku samozrejme je popularny satelit (vsak aj DVB-T, teraz sa uz vybera prevadzkovatel 2. MUXu), pretoze nemecky vysielajuca (rakuska) stanica moze naraz pokryvat uzemie 3 statov: Rakuska, Nemecka, aj Svajciarska. Takyto obrovsky segment trhu DVB-T samozrejme obsiahnut nemoze a preto jednotkova cena u DVB-S vzhladom na velky reklamny trh a malu regulaciu je relativne nizka. To je aj dovod preco vela nemeckych stanic vysiela cez satelit nekodovane, pretoze naklady im pokryje reklama vo vysielani. To vsak neplati pre male krajiny ako su Cesko a Slovensko (vsak sa len pozri ake problemy su s CZ/SK licencnymi pravami dnes, napriek minimalnej jazykovej bariere).
 
 
  Pro Vlado: A ty si myslíš, že ... 

09.08.2007 17:50 • CS
Pro Vlado: A ty si myslíš, že je v tom rozdíl jestli je sídliště plné parabolických antén pro Sat a nebo klasických pro pozemní vysílání. Viděl sem skoro na každém sídlišti to samé co je na obrázku akurát, že v provedení klasická anténa. To taky vypadá velice krásně když na každém balkóně a nebo okně je klasická anténa(dokonce aj dlouhé colorky) aj když v každém paneláku je STA. V dnešní době není problém dat do společného rozvodu aj satelitní anténu třeba se čtyřma pozicema. Pokud je toto v rozvodu tak divák nepotřebuje vlastní parabolu a přijímač připojí na účastnickou zásuvku STA. Takže nemožeš jednoznačně tvrdit co je lepší a horší. Jedna pravda je ale jistá a to ta že určitě v DVB-S bude vždycky větší programová nabídka než v DVB-T. Dokonce aj v Rakúsku někteří provozovaté nechtějí vysílat přes místní DVB-T ale jen přes DVB-S které je levnější než DVB-T. Dokonce tady nebo na Parabole byl o tom celý článek.
 
 
  DVB-T 

09.08.2007 12:50 • jpa
Opravdu článek je silně tendenční ve sprospěch satelitu a ani já osobně oproti satelitu nic nemám,ale ! Modelová situace už běžných domácností : 1 satelit na nějaké 100cm TV a pak tv v kuchyni ,tv v dětském a máme-li 2 děti (slečnu),není neběžný dalš pokoj , hodně malých tv je v ložnicích atd.(5-6 tv si myslím se už najde a jestliže bydlíte i z třeba velmi hodnou tchýní?!) Je jiná doba a není na výběr mezi 1-3 programy . A tak ať mi autor článku poví jak jednoduše a nezávisle ten satelit rozvedu po rod. domku ?? A navíc pravděpodobně kódovaný.Obyčejný rozvod dnes už třeba DVB-T také není zadarmo, ale když to zaplatím tak si těch přípojek udělám třeba deset i na WC.Takže jednostranné zatracení některými je velmi scestné,což si většina uvědomuje.Možnost výběru o to tu běží nechci být otrok třeba 1000 programů na satelitu (třeba i HD) a stejně sleduji 1 a stejně se doma pohádáme,protože se na 50% neshodnem.Novela proti sportu ,romantika proti sci-fi atd. atd.atd.
 
 
  ano, a DVB-S nebude nikdy 

08.08.2007 22:23 • Vlado
na takej cenovej urovni a mobilite prijimacieho zariadenia ako DVB-T... takze naco by si kazdy mal kupovat velky a drahy Mercedes, ked mu v pohode staci aj Yaris za tretinovu cenu a nulove prevadzkove naklady...
 
 
  DVB-T nebude mat nikdy taku pr ... 

05.08.2007 09:39 • anonym
DVB-T nebude mat nikdy taku programovu ponuku ako DVB-S
nezrovnavajme Trabant s Mercedesom
 
 
  kdo mi poradí 

04.08.2007 23:46 • pietrusJ
Prosím o názory jestli si pořídit satelit nebo set-top box jsem jen ne se dobře orientující invalidní důchodce na vozíku prosím o rady co si pořídit výhody a nevýhody!děkuji mockrát
 
 
  Je mi jasne 

02.08.2007 16:11 • Vlado
ze autor je zarytym fanusikom DVB-S, len par poznamok k castiam clanku, z ktorych subjektivny pohlad na vec priam srsi a ktore ma najviac pobavili:
"Pro příjem signálu pro DVB-T musí divák INVESTOVAT do přijímače a běžné antény."
Samozrejme, pri DVB-S to ma vsetko zadarmo (ziadne karty a len "mala , resp.
"Pro příjem tohoto signálu potřebuje televizní divák POUZE přijímač a MALOU satelitní anténu."
"Přes DVB-T také není možné využívat HDTV..."
To je uz uplna blbost. Mozne to samozrejme je, ked to vysielatel utiahne financne, rovnako ako u DVB-S...
Zaroven: s "pouze malou sat. antenou" by ste mohli v PC hrat max. Solitera, a nie vyuzivat sirokopasmovy internet.
.
"Další nevýhodou oproti satelitnímu příjmu je omezený dosah..."
Samozrejme DVB-T sa iba rozbieha (oproti uz zabehanemu DVB-S). Nikto dnes nevie s istotou povedat, ci o par rokov si nenaladi divak DVB-T v danej lokalite viac programov (a za lacnejsi peniaz) v jemu zrozumitelnom jazyku ako by si ich naladil v DVB-S.
.
Dalsia vec, neviem ako by som si pribalil na cesty, resp. pouzival v dopravnom prostriedku "malu" satelitnu antenu, keby som chcel na notebooku/pda/mobile sledovat zive tv vysielanie... Co je uz dnes mozne pri DVB-T s malou teleskopickou antenou v oblasti s dobrym pokrytim.
A v neposlednom rade, snad autor nechce aby sa europske sidliska "afrikanizovali", aby to tam vyzeralo nejako takto:
http://inlinethumb05.webshots.com/4100 /1201009295014885389S600x600Q85.jpg
Takza "jednoznacna vyhodnost" satelitu podla mna az taka jednoznacna nebude, ked sa konecne rozbehne v nasich sirkach ostra prevadzka DVB-T/H, potom uvidime...
 
 
Celkový počet komentářů: 22 / zobrazují se: 1 ... 20

|<«12»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist